Προς το περιεχόμενο

Μια κίτρινη Telecaster


Tsepetos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

oh ! μια χαρά! λοιπόν πέρασε τον λαιμό όλο γύρο γύρο με τρου όιλ και θα δεις πως θα δείχνει vintage  ;D  από μηχανήματα είσαι από ότι βλέπω είσαι super κομπλέ οπότε το σώμα της επόμενης να είναι από πεύκο ,πιο vintage δεν γίνεται !!A και πολύ ωραία σκέψη το pickguard από ξύλο ! ανέβασε και άλλες photo!  >:(

 

Υ.Γ.

 

Για χρόνια την θεωρούσα μία από τις πιο άσχημες κιθάρες που κατασκευαστήκανε ποτέ.

+1  ;D πανάσχημες εκτός όταν είναι diy!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

κουκλάρα !!!!! μπράβο σου , πάρα πολύ καλή δουλειά .... θα κάνεις και άλλα πρότζεκτ ?  ......

2 ερωτήσεις :

1) πόσο σου πήγε όλο το χατγουερ? μαγνήτες κλειδιά κτλ?

2)το πριόνι για τα ταστα είναι 0.5mm ? και από που το προμηθευτικές? 

 

Για χρόνια την θεωρούσα μία από τις πιό άσχημες κιθάρες που κατασκευαστήκανε ποτέ.

+1  ;D πανάσχημες εκτός όταν είναι diy!!

+1  ;D ακριβός έτσι

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε ελαφρώς πιο σκούρο απο το vintage κίτρινο που τις έβαφε η Fender τι δεκαετία του '50.

 

η Fender τι δεκαετία του '50 ποτέ δεν εβαψε κιθαρα...κιτρινη... ;Dοι Blackguard tele ηταν ολες βαμμενες με ενα ελαφρυ blonde finish,το..κιτρινισμα γινονταν... μετα και οφειλονταν στο παλαιωμα του νιτρο overcoat...μεχρι και πολυ προσφατα ουτε η Fender δεν ειχε καταφερει να το κανει σωστα.... ;D ...με αποτελεσμα πολλα απο τα 52 ri μοντελλα να μοιαζουν με...πορτοκαλια... ;D

 

εδω μπορεις να δεις πως πρεπει να ειναι μια ΣΩΣΤΗ blackguard tele

 

http://www.premierguitar.com/articles/17148-fender-telecaster-and-1953-fender-deluxe

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tsepeto καλό ήρθες, συγχαρητήρια για την κιθάρα και καλοπαιχτη.

Το template για το radius του fingerboard είναι τροποποίηση του Scheltema’s jig?

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κουκλάρα !!!!! μπράβο σου , πάρα πολύ καλή δουλειά .... θα κάνεις και άλλα πρότζεκτ ?  ......

2 ερωτήσεις :

1) πόσο σου πήγε όλο το χατγουερ? μαγνήτες κλειδιά κτλ?

2)το πριόνι για τα ταστα είναι 0.5mm ? και από που το προμηθευτικές?

 

  Σε ευχαριστώ πολύ.Όλα τα υλικά,εκτός από τα ξύλα,μαζί με τα μεταφορικά και την προμήθεια του multisafepay κόστισαν 190 ευρώ.

  Το πριόνι είναι αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία και είναι αρκετά παλιό.Υπήρχε στο ξυλουργείο,παραγκωνισμένο,πολλά χρόνια.Νομίζω είναι 0.8mm.Με ένα τρόχισμα έγινε σαν καινούριο.Ξέρω ότι είναι δυσεύρετα.Στην περιοχή μου κανένα μαγαζί με εργαλεία δεν έχει.Αν μένεις Αθήνα στην οδό Αθηνας,στο Μοναστηράκι,θα βρείς.

 

 

 

η Fender τι δεκαετία του '50 ποτέ δεν εβαψε κιθαρα...κιτρινη... ;Dοι Blackguard tele ηταν ολες βαμμενες με ενα ελαφρυ blonde finish,το..κιτρινισμα γινονταν... μετα και οφειλονταν στο παλαιωμα του νιτρο overcoat...μεχρι και πολυ προσφατα ουτε η Fender δεν ειχε καταφερει να το κανει σωστα.... ;D ...με αποτελεσμα πολλα απο τα 52 ri μοντελλα να μοιαζουν με...πορτοκαλια... ;D

 

εδω μπορεις να δεις πως πρεπει να ειναι μια ΣΩΣΤΗ blackguard tele

 

http://www.premierguitar.com/articles/17148-fender-telecaster-and-1953-fender-deluxe

 

  Αν δε τα καταφέρνει ούτε η Fender σταματάω καθε προσπάθεια Superfunk. ;D

Πολύ καλό το άρθρο.Αυτό ακριβώς ήθελα να πετύχω.Το butterscotch blonde.

 

Tsepeto καλό ήρθες, συγχαρητήρια για την κιθάρα και καλοπαιχτη.

Το template για το radius του fingerboard είναι τροποποίηση του Scheltema’s jig?

 

 

 

 Ακριβώς.Το περιέστρεψα κατά 90 μοίρες για να μπορέσει να δουλέψει στον άξονα της σβούρας.Σε ευχαριστώ πολύ.

838385645_.thumb.jpg.7b339db67bb8613befbf99d127bc8d61.jpg

Purpose of a convoy is to keep movin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά !! Πολύ καλή δουλειά!! Καλώς ήρθες στην παρέα!!!

 

(Μακάρι να είχα πρόσβαση σε τέτοια εργαλεία !!)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

  Το πριόνι είναι αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία και είναι αρκετά παλιό.Υπήρχε στο ξυλουργείο,παραγκωνισμένο,πολλά χρόνια.Νομίζω είναι 0.8mm.Με ένα τρόχισμα έγινε σαν καινούριο.Ξέρω ότι είναι δυσεύρετα.Στην περιοχή μου κανένα μαγαζί με εργαλεία δεν έχει.Αν μένεις Αθήνα στην οδό Αθηνας,στο Μοναστηράκι,θα βρείς.

 

 

0.8mm δεν είναι πολύ παχύ ?  τα ταστα σου σφήνωσαν καλά? Αθήνα μένω τώρα γιατί είμαι φοιτητής ....  εγώ πήγα να χαράξω ταστα τα χάραξα όλα κομπλέ και πήγα να βαθύνω λίγο ποιο πολύ τ 1 τάστο και τώρα κολυμπάει το τάστο!!!! έφαγα φρίκη ... δεν έβρισκα και σωστό πριονάκι και το είχα αφήσει στην άκρη το όλο πράγμα .... προχωράω με ρυθμούς χελώνας !!!

 

 

 

 

 

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά !! Πολύ καλή δουλειά!! Καλώς ήρθες στην παρέα!!!

 

(Μακάρι να είχα πρόσβαση σε τέτοια εργαλεία !!)

 

Σε ευχαριστώ argytar.Τι να λέμε όμως για την PRS σου.Εξαιρετική.Δηλαδή αν είχες πρόσβαση σε τέτοια μηχανήματα τι διαφορετικό θα γινόταν στο επίπεδο που το έχεις φτάσει.Πολλά μπράβο.

 

 

0.8mm δεν είναι πολύ παχύ ?  τα ταστα σου σφήνωσαν καλά? Αθήνα μένω τώρα γιατί είμαι φοιτητής ....  εγώ πήγα να χαράξω ταστα τα χάραξα όλα κομπλέ και πήγα να βαθύνω λίγο ποιο πολύ τ 1 τάστο και τώρα κολυμπάει το τάστο!!!! έφαγα φρίκη ... δεν έβρισκα και σωστό πριονάκι και το είχα αφήσει στην άκρη το όλο πράγμα .... προχωράω με ρυθμούς χελώνας !!!

 

  Ratman θα μετρήσω αύριο το πριόνι και θα σου πω.Πάντως τα τάστα είναι ακλόνητα στη  θέση τους ;D.Όσο για το τάστο που κολυμπάει εγώ θα έκλεινα το slot με μια φλίδα ξύλου ίδιου χρώματος και θα το άνοιγα από την αρχή.Ούτε που θα φαινόταν.

 

  Μερικές φωτό ακόμα

PC250023.thumb.JPG.7298f8995fd53958bee714656f2b693d.JPG

788172848__pickguard____.thumb.jpg.df75268b4d9dfa164b7d5bba69474c9f.jpg

567565.thumb.jpg.a1849e539743c1e738c99979d2796e98.jpg

Purpose of a convoy is to keep movin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε tsepeto καλως ήρθες στο dyi του φόρουμ :D

 

πολύ ωραίο το κόλπο για το radious της ταστιέρας.

Οπως και ο Αργύρης και γω ζηλεύω τα επαγγελματικά σου εργαλεία γιατι απλά αυτά μας λείπουν ;D

Απλά οι δουλειές μας θα γίνονταν γρηγορότερα και με καλύτερο αποτέλεσμα!

 

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου