Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στον ήχο!


RogerWaters15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν καλημέρα!!! :)

 

Ξέρω ότι ο τίτλος είναι πολύ γενικός αλλά δεν μου ερχόταν κάτι πιο ειδικό.

 

Το Pc μου είναι:

Intel Core 2 Duo Ε4500 2.2Ghz

4gb Ram DDR2

N Vidia GeForce 9800GT

Creative Audigy 2 ZS

MotherBoard: NVidia nForce 650i Ultra

Λειτουργικό: Windows Vista Ultimate 64 bit

Ηχειά:Creative 5.1 T5900

 

Λοιπόν , το πρόβλημα μου είναι πολύ γενικό. :-\

 

Μπορεί το pc μου να μην είναι και το καλύτερο δυνατό αλλά πιστεύω είναι αξιοπρεπέστατο, τουλάχιστον για εμένα, οποιαδήποτε εφαρμογή και αν τρέχει που έχει ήχο ή και να μην έχει αλλά γενικά όταν ο υπολογιστής φορτώνει κάτι στα ηχεία μου ακούγεται ένα τσικ τσικ( ;D) το οποίο επιταχύνει ανάλογα με το πόσο απαιτητική είναι η διαδικασία στην οποία βρίσκεται, σαν να ακούω τον επεξεργαστή από τα ηχεία ένα πράγμα ;D!!!

 

Αυτό συμβαίνει παντού με αποτέλεσμα να μην μπορώ να παίξω παιχνίδια και να τα ευχαριστηθώ ή πόσο μάλλον να ηχογραφήσω κάτι κλπ...

 

Το ίδιο ίσως και εντονότερο συνέβη και όταν αποπειράθηκα να ηχογραφήσω με την POD X3 Live και άκουγα από εκείνη και όχι από την κάρτα ήχου του pc ,μέσω της εξόδου Phones .

 

Ένα θέμα είναι ότι το ίδιο Pc και μάλιστα με την μισή Ram , η οποία ήταν και αργή, δεν έβγαζε τέτοιο πρόβλημα όταν έτρεχε στα Windows XP Professional 32 bit. :-\

 

Έχω βάλει τους πιο πρόσφατους drivers της κάρτας ήχου, καμία ιδέα???

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημερα.

 

Καταρχας, να ξεκινήσουμε από την αρχή:

 

α)Σίγουρα τον υπολογιστή τον έχεις λίγο χρόνο. Από πότε παρατήρησες αυτά τα κλικ; Θυμάσαι να εγκατέστησες κατι τελευταία και να παρουσιάστηκε; (από συσκευή έως προγραμμα...)

 

β)αν οι θορυβοι εμφανίζονται μόνο κατα την ηχογράφηση, κοιταξε να ανεβάσεις το latency στην επιλογη που έχει η κάρτα σου

 

γ)...ισως κάτι να παίζει με τροφοδοτικό;; παρα με επεξεργαστή. Μήπως έχεις πολλές συσκευές στο pc σου που θεωρητικά δεν σηκώνουν τα watt του;

 

δ) Όταν αγόρασες τον υπολογιστή είχε εγκατεστημενη την κάρτα ήχου σου ή τη εγκατεστησες εσυ μετα; Γιατί ρωτάω;

Γιατι συνήθως έχουν ενεργοποιημένη την on-board καρτα ήχου της μητρικής και θα πρέπει πριν εγκαταστήσεις τη συσκευη να την απενεργοποιήσεις από το bios στην εναρξή - ΠΡΟΣΟΧΗ! εαν δεν ξέρεις να δουλεύεις το bios μην το επιχειρήσεις εσυ αλλά κάποιος που ξέρει, γιατι οι πιθανοτητες να παθει ζημια ο υπολογιστής σου από λαθος ρυθμίσεις είναι μεγάλη:

 

 

Φιλικά

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα ένα edit στο αρχικό ποστ , δεν ξέρω αν το είδες, sorry γιατί δεν είχα δει ότι είχες απαντήσει...

 

α)Το πρόβλημα εμφανίσθηκε αμέσως αφού έβαλα τα Vista.

 

β)Οι θόρυβοι εμφανίζονται ακόμα και όταν ακούω τραγούδια στο Youtube και αυτά φορτώνουν παράλληλα.

 

γ)Το τροφοδοτικό είναι 550watt. Αλλά το πρόβλημα δεν υπήρχε με το ίδιο τροφοδοτικό στα XP.Βέβαια από τότε έχω αλλάξει κάρτα γραφικών και μνήμη.

 

δ)Την κάρτα την έβαλα μετά.Την είχα βάλει και είχα απενεργοποιήσει την εσωτερική κάρτα. Από τότε άλλαξα μητρική αλλά την είχαν αλλάξει στο Πλαίσιο(φοβόμουν λίγο να το κάνω μόνος μου από τότε ψάχτηκα περισσότερο... ;D) και δεν θυμάμαι αν

είδα το BIOS πάντως και μετά από αυτό το Pc έτρεχε στα XP χωρίς πρόβλημα.

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.......Το πρόβλημα εμφανίσθηκε αμέσως αφού έβαλα τα Vista.

 

Μήπως εδώ βρίσκεται το πρόβλημα; ???

 

Γιατί αν δεν είναι θέμα των windows, τότε θα πρέπει να είναι θεμα hardware. Βασικά ευχομαι να είναι το πρώτο

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούω στα Creative T5900 που είναι ένα σετ 5.1 της Creative.

 

Όχι τα Vista μπήκαν πολύ αργότερα.To Pc λειτουργούσε σχεδόν ένα χρόνο με αυτή την motherboard ,την μισή Ram, μία πολύ φτηνή κάρτα γραφικών, μικρότερο τροφοδοτικό, ίδιο επεξεργαστή και ίδια κάρτα ήχου στα Windows XP Professional 32 bit χωρίς πρόβλημα στον ήχο.

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Η δικιά μου εμπειρία σε αυτό το θέμα λέει το εξής: Τα Vista είναι ένα λογισμικό "αυτοκαταστροφής", δηλαδή και τίποτα να μην κάνεις, κάποτε θα χαλάσουν (έχω πολλά παραδείγματα σε αυτό). Επίσης έχεις την έκδοση 64bit και δεν ξέρω μήπως παίζει και αυτό κάποιον παράγοντα στο πρόβλημα...

Αλλά όπως προαναφέρθηκε, μακάρι να είναι μόνο αυτό το πρόβλημα...

Έχω και μια άλλη υποψία που έχει συμβεί σε έμενα... RAM..!!! Είναι πολύ πιθανόν οι καινούριες που έβαλες να μην είναι ίδιες με τις παλιές (δεν εννοώ μάρκα αλλά να έχουν διαφορετικό χρονισμό!), και να μην μπορούν αν συγχρονιστούν! Μπορεί ακόμα να μην λειτουργούν! Ναι, τις βλέπει το μηχάνημα αλλά κατά όσο τις αξιοποιεί?

 

...αλλά γενικά όταν ο υπολογιστής φορτώνει κάτι στα ηχεία μου ακούγεται ένα τσικ τσικ( Grin) το οποίο επιταχύνει ανάλογα με το πόσο απαιτητική είναι η διαδικασία στην οποία βρίσκεται

Να κάτι που μου κινεί την υποψία για τις RAM: ο όγκος δεδομένων! Αν οι καινούριες RAM δεν λειτουργούν από το σύστημα, + ότι τα VISTA χρειάζονται πολύ μνήμη από μόνα τους... καταλαβαίνεις που το πάω ;)

 

Ελπίζω να σε βοήθησα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

δοκίμασε (αν δεν το έχεις κάνει) να απενεργοποιήσεις τα πάντα στα vista.

Δηλαδή, δεξί κλικ στο mycomputer, advanced system settings, advance στο performance κάνε κλικ στο setting και μετά επέλεξε το adjust for best performance.

Μετά πήγαινε στο start γράψε στο search "services" τρεξτο και απενεργοποίησε το δύο βασικά, δηλαδή το superfetch και το readyboost και μπορείς να κλείσεις και tablet pc input που ουσιαστικά είναι άχρηστο αλλά τρέχει.

 

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου