Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στον ήχο!


RogerWaters15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομίζω να παίζει κάτι με τις RAM.Και το BIOS και τα Vista τις διαβάζουν...

Πως μπορώ να καταλάβω αν υπάρχει πρόβλημα με αυτές, αν και δεν μου φαίνεται λογικό...

 

Απενεργοποίησα τα πάντα από το advanced system settigns χωρίς ιδιαίτερες διαφορές,αλλά το services δεν τρέχει με τίποτα...

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν δεν τρέχει το services, κάτι τρέχει με τα vista.

Προσπάθησε απο το run (start-->accessories-->run) να ανοίξεις το msconfig και πηγαινε στα services απο εκεί. Επίσης δίπλα στο startup βγάλε ότι εφαρμογή δεν θέλεις να τρέχει με το άνοιγμα του υπολογιστή.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν τρέχει το services, κάτι τρέχει με τα vista.

Προσπάθησε απο το run (start-->accessories-->run) να ανοίξεις το msconfig και πηγαινε στα services απο εκεί. Επίσης δίπλα στο startup βγάλε ότι εφαρμογή δεν θέλεις να τρέχει με το άνοιγμα του υπολογιστή.

 

 

Το έτρεξα έτσι, έκανα ότι μου είπες αλλά τίποτα... >:(

 

Παράθεση

Δεν νομίζω να παίζει κάτι με τις RAM.Και το BIOS και τα Vista τις διαβάζουν...

 

Τον χρονισμό τον κοίταξες?

 

Oι RAM είναι 2x2Gb DDR2 στα 400Mhz σε dual-channel και η motherboard της υποστηρίζει από άποψη χρονισμού από ότι έχω καταλάβει.

 

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έριξα μια ματιά στο ιντερνετ και απ'ότι διάβασα σε φόρουμ και παρουσιάσεις, πρέπει το πρόβλημα να προέρχετε απο την κάρτα ήχου και πιο συγκεκριμένα απο τον επεξεργαστή της κάρτας.

 

Δες εδώ:

http://www.tomshardware.co.uk/forum/page-191155_10_0.html

 

http://www.computing.net/answers/hardware/audigy-2-zs-sound-cutting-off/20705.html

 

Τώρα....... Τι να σου πω, λογικά μπορεί και να τα έχεις κάνει αλλά βασικά, κάνε επανεγκατάσταση τους driver (κατέβασε τους καινούργιους), αφού πρώτα έχεις βγάλει τους παλιούς. Αν όχι, άλλαξε θύρα PCI στην κάρτα και με την ευκαιρία αν ξέρεις (αλλιώς άστο) καθάρισε τις επαφές της κάρτας. Αν έχεις εγκατεστημένο κάποιο cubase θα έχεις μέσα και το ASIO Multimedia setup. Δες απο εκεί τις ρυθμίσεις IN-OUT, απενεργοποίησε τις ψηφιακές εισόδους-εξόδους (αν δεν τις χρησημοποιείς), κατέβασε το buffer στα 512.

 

Και βλέπουμε.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κατεβάσει τα τελευταία drivers.

Θα αλλάξω θέση στην κάρτα και θα επανέλθω.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σας πάντως!!! :)

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα την κάρτα ήχου της μητρικής, άλλαξα θέση PCI, καθάρισα το PC, ξανακατέβασα και επανεγκατέστησα τα νέα Drivers, δοκίμασα άλλα ηχεία , έκανα 3000 restart και δεν έχω καταφέρει απολύτως τίποτα.... :(

 

Δεν ξέρω πλέον τι μπορώ να κάνω ή αν μπορώ να κάνω κάτι... >:(

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούω στα Creative T5900 που είναι ένα σετ 5.1 της Creative.

 

Όχι τα Vista μπήκαν πολύ αργότερα.To Pc λειτουργούσε σχεδόν ένα χρόνο με αυτή την motherboard ,την μισή Ram, μία πολύ φτηνή κάρτα γραφικών, μικρότερο τροφοδοτικό, ίδιο επεξεργαστή και ίδια κάρτα ήχου στα Windows XP Professional 32 bit χωρίς πρόβλημα στον ήχο.

Να ρωτήσω κάτι βασικό;

τα ηχεία που έχεις ειναι 5.1;

το configuration της κάρτας είναι ρυθμισμένο σε 5.1;

Αν όχι μπορεί το πρόβλημα να είναι απο εκεί.

Δοκίμασε διαφορετικό setup στην κάρτα δλδ 2 speakers και παίξε ενα mp3 να δείς τι παίζει...

Πρόβλημα ram και σκληρού με αυτά τα συμπτώματα το ξεχνάμε...τροφοδοτικού επίσης...

Το πιθανότερο είναι driver κάρτας ήχου...

προσπάθησε να αφαιρέσεις την κάρτα ήχου τελείως απο το pc.

αφαίρεσε όλους τους drivers της κάρτας καθώς επίσης και ΟΠΟΙΔΗΠΟΤΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΡΕΧΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ (BY DEFAULT -virtual mixers, sound libraries...) ΟΛΑ!!!

Κάνε restart και άστο να φoρτώσει τα vista

Μετά εγκατέστησε πάλι την κάρτα και κάνε ξανα εγκατάσταση των drivers..

prayyyyyyyyyyyyyyy................................!!!!!!

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η κάρτα είναι ρυθμισμένη σε 5.1.

 

Βέβαια μετά τις τελευταίες προσπάθειες σταμάτησε να λειτουργεί το CMSS 3D που έκανε τα πάντα να παίζουν σε 5.1 παρόλο που είναι ενεργοποιημένο...

 

Επίσης πες πως κάνω αυτό που λες.

Με ποια λογική όμως το πρόβλημα να παραμένει και στην κάρτα ήχου της μητρικής???

 

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου