Προς το περιεχόμενο

Jason Lollars Blackface ...κατι δε μου καθεται...


greg76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρομαι που αν και προσωπικα δεν εχω δοκιμασει boutique μαγνητες και γενικα vintage style στις στρατ μου,κατι παρομοιο με αυτα που γραφετε εσεις που το ξερετε το αντικειμενο, ειπα κατ ιδιαν στον greg οτι νομιζω πως συμβαινει.

Οτι η στρατ οπως τη μαθαμε εμεις (απο late 70s και μετα)  οπως ερχεται απο το εργοστασιο με τους μανισιους μαγνητες ακουγεται σαν...στρατ και προσωπικα μ αρεσει για αυτο και δεν μπηκα σε διαδικασιες βελτιωσης (σε αντιθεση με τις κιθαρες μου που φορανε humbuckers).

Δεν νομιζω να τη γλιτωσεις greg την επιστροφη στους μανισιους τελικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χαιρομαι που αν και προσωπικα δεν εχω δοκιμασει boutique μαγνητες και γενικα vintage style στις στρατ μου,κατι παρομοιο με αυτα που γραφετε εσεις που το ξερετε το αντικειμενο, ειπα κατ ιδιαν στον greg οτι νομιζω πως συμβαινει.

 

Να μην μπερδεύουμε όμως το boutique με το vintage.

Οι boutique κατασκευαστές δεν παράγουν μόνο vintage μοντέλα μαγνητών.

 

Αυτοί πχ δεν είναι vintage...

 

http://www.lollarguitars.com/mm5/merchant.mvc?Screen=PROD&Store_Code=LGP&Product_Code=220&Category_Code=strat-pickups

 

http://www.fralinpickups.com/stratstyleHO.asp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι η στρατ οπως τη μαθαμε εμεις (απο late 70s και μετα)  οπως ερχεται απο το εργοστασιο με τους μανισιους μαγνητες ακουγεται σαν...στρατ και προσωπικα μ αρεσει για αυτο και δεν μπηκα σε διαδικασιες βελτιωσης

 

η Fender παραγει ΔΕΚΑΔΕΣ διαφορετικες strat με εντελως διαφορετικους μαγνητες οποτε δεν υπαρχει ΕΝΑΣ  ηχος strat...διαλεγεις και...παιρνεις απο μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ γκαμα,(κατι που δεν μπορουσες να κανεις απο το 1987 και...πισω...που υπηρχε ΕΝΑ μοντελο και αυτο ...ηταν).... ολες βεβαια σαν...strat ακουγονται αλλα υπαρχουν καποιες διαφορες στις λεπτομερειες που μετρανε...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις..τωρα εχω κατασταλαξει.Θα τους βγαλω σε αγγελια(για καποιον που να ξερει οτι θελει τους συγεκριμενους) και θα γυρισω στους μανησιους αλλα θα μ ενδιεφεραν και καποιες συγεκριμενες προτασεις απο σας πανω σε αλλα μοντελα τωρα που αρχισε να καθαριζει το τοπιο στο τι χρειαζομαι απο αποψη χροιας,ωστε να ακουσω δειγματα στο νετ και να βγαλω μια ακρη..και παλι ευχαριστω και καλες γιορτες σε ολους!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα να τους δώσεις ακόμα λίγο χρόνο.

Είναι ένα σετ με το οποίο μπορείς να παίξεις τα πάντα (εκτός απο metal κλπ).

Δεν είναι ένα "καρα-vintage" set όπως πχ οι tweed και οι blonde, είναι medium output strat pickups, ένα αρκετά all around set.

 

Κάθε αλλαγή είναι λογικό να μας ξενίζει.

Δεν ξέρω πόσο "απαίδευτα" είναι τα αυτιά σου, γι'αυτό και συνιστώ μιά μεγαλύτερη περίοδο "προσαρμογής".

 

Σε προειδοποιώ δλδ ότι υπάρχει και η περίπτωση μετά απο 3-4 εβδομάδες με τους lollars, η επιστροφή στους μανίσιους να ακουστεί στ'αυτιά σου ως πισωγύρισμα.

 

Just saying... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω θα ελεγα να τους παιξεις κανα δυο βδομαδες ακομα, να τους "εξερευνησεις", να τους δεις πως παιζουν με ποικιλες ποσοτητες overdrive & με παραμετροποιηση του eq (πχ αν το καθαρο τους σου αρεσει, μπορει να παρεις "αλητεία" με λιγουλακι gain ή/και εξτρα mids στο eq, και να σου αρεσει αυτη η δυνατοτητα επιλογης).

Επισης με κανα εφφεδακι παραπανω αν εχεις..

Δεν ειναι μονο να τους συνηθισεις, ειναι να σου κατσουν στ'αυτια για να μπορεις μετα να τους εξερευνησεις κιολας, να δεις τι δυνατοτητες θα σου βγαλουν, με το παιξιμο κ την παραμετροποιηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο συνεχιζω και το ψαχνω (ειμαι πλεον σιγουρος οτι δεν μου κανουν οι Blackface) ακουω διαφορα σετακια στο tube και αυτο που θελω απο ηχο ειναι πιο κοντα στους Duncan SSL-1.

Εχει κανεις σας εμπειρια?

...και χωρις πλακα παιδια παρολο που αγχωθηκα λιγο στην αρχη τελικα ειναι ωραιο ταξιδακι και εμπειρια..αν εξαιρεσεις βεβαια τα βαλε-βγαλε...Θα βγω κερδισμενος ειμαι σιγουρος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο συνεχιζω και το ψαχνω (ειμαι πλεον σιγουρος οτι δεν μου κανουν οι Blackface) ακουω διαφορα σετακια στο tube και αυτο που θελω απο ηχο ειναι πιο κοντα στους Duncan SSL-1.

Εχει κανεις σας εμπειρια?

...και χωρις πλακα παιδια παρολο που αγχωθηκα λιγο στην αρχη τελικα ειναι ωραιο ταξιδακι και εμπειρια..αν εξαιρεσεις βεβαια τα βαλε-βγαλε...Θα βγω κερδισμενος ειμαι σιγουρος!!!

 

Αμα τους βαζοβγαζεις  μονος σου και οχι σε μαστορα τοτε βουρ..Οσο για την νοοτροπια-ακουσε τον μεχρι να φτασει να σου αρεσει- δεν συμφωνω..αμα δεν σου καθεται δεν σου καθεται τερμα...τσεκαρε επισης και απο dimarzio μερια τους strat μαγνήτες τους..μπορει να ειναι αυτο που θες 8).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο συνεχιζω και το ψαχνω (ειμαι πλεον σιγουρος οτι δεν μου κανουν οι Blackface) ακουω διαφορα σετακια στο tube και αυτο που θελω απο ηχο ειναι πιο κοντα στους Duncan SSL-1.

Εχει κανεις σας εμπειρια?

...και χωρις πλακα παιδια παρολο που αγχωθηκα λιγο στην αρχη τελικα ειναι ωραιο ταξιδακι και εμπειρια..αν εξαιρεσεις βεβαια τα βαλε-βγαλε...Θα βγω κερδισμενος ειμαι σιγουρος!!!

 

Απο θέμα specs πάντως οι SSL-1 με τους lollar blackface είναι πάρα πολύ κοντά.

(Alnico 5 και οι δύο, περίπου 6.5k output και οι δύο)

 

Επίσης, για διάβασε λίγο πως τους περιγράφει ο seymour στο site του απο πλευράς eq:

 

bass: 5, middle: 3, treble: 9.

 

Προσωπικά νομίζω ότι την έχεις πατήσει λίγο με το youtube.

Το πως θα ακουστεί κάτι έχει να κάνει σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό και με το πως ηχογραφήθηκε, πως έγινε το capturing του ήχου κλπ.

Για να μην αναφέρουμε και όλους τους άλλους παράγοντες που παίζουν ρόλο εκτός των μαγνητών...(ενισχυτής, κιθάρα, παίχτης, ρυθμίσεις..κλπ).

 

 

Στο αρχείο που επισυνάπτω απο κάτω, παίζω στη θέση neck με μία ash-maple strat που φοράει van zandt true vintage μαγνήτες (πιο vintage δεν γίνεται  ;D).

Πιστεύεις ότι ο ήχος στο συγκεκριμένο στερείται αυτού που περιγράφεις στο πρώτο πόστ ως "τσαμπουκά";

neck_van_zandt.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο θέμα specs πάντως οι SSL-1 με τους lollar blackface είναι πάρα πολύ κοντά.

(Alnico 5 και οι δύο, περίπου 6.5k output και οι δύο)

 

Επίσης, για διάβασε λίγο πως τους περιγράφει ο seymour στο site του απο πλευράς eq:

 

bass: 5, middle: 3, treble: 9.

 

Προσωπικά νομίζω ότι την έχεις πατήσει λίγο με το youtube.

Το πως θα ακουστεί κάτι έχει να κάνει σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό και με το πως ηχογραφήθηκε, πως έγινε το capturing του ήχου κλπ.

Για να μην αναφέρουμε και όλους τους άλλους παράγοντες που παίζουν ρόλο εκτός των μαγνητών...(ενισχυτής, κιθάρα, παίχτης, ρυθμίσεις..κλπ).

 

+1000

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου