Προς το περιεχόμενο

αλλαγη κουρδισματος σε κιθαρα (αποριες απο εναν ασχετο


AWE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια χαιρετω, ειμαι drummer αλλα εχω μια epiphone sg σπιτι την οποια ή τη δανειζω σε φιλους για προβες-live ή παιζω μονος μου στο σπιτι. η κιθαρα ειναι κουρδισμενη στο στανταρ κουρδισμα και πριν 2 μηνες της εκανα και ενα σερβις και εστρωσε μια χαρα.

θα ηθελα ομως να την κουρδισω πιο χαμηλα, πχ σε drop C, ή σε D. Κατι γνωστοι μου, με ειπαν να μη το κανω ετσι κατευθειαν γιατι θελει να ρυθμισω και αλλα πραγματα, αλλιως θα κανω ζημια κλπ κλπ. Γενικα επειδη δεν καταλαβα, μπορει καποιος να μου εξηγησει τι παιζει να παθει η κιθαρα, τι πρεπει να κανω για να την κουρδισω πιο χαμηλα, πως να το κανω, αν πρεπει να το κανω ή οχι κ.ο.κ.

Περιμενω τις απαντησεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να ρυθμιατεί η βέργα σύμφωνα με το νέο κούρδισμα γιατί αλλάζει η τάση που οι χορδές τραβάνε το μπράτσο

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από τι κούρδισμα θα κάνεις, Αν κάνεις απλά ένα Drop-D (δηλαδή την μπάσα ΜΙ αν την κουρδίσεις σε ΡΕ - δεν χρειάζεται τίποτα η κιθάρα) θα έχεις εύκολα PowerChords και θα παίζεις και πιο εύκολα μεταλορίφς.

 

Αν όμως θες να πας σε πιο χαμηλά κουρδίσματα (π.χ. Drop C και κάτω για στονερ-ντουμ ήχους ) τότε θα χρειαστείς κατάλληλες χορδές (11 άρες και πάνω) και σίγουρα ένα ρυθμισματάκι στο μπράτσο που μπορείς να το κάνεις και μόνος σου.

Αν βάλεις  12-13 άρες χορδές πιθανόν να χρειαστεί και λιμάρισμα το Nut για να "κάτσουν" σωστά οι χορδές στα αυλάκια του.

Τι θες να παίξεις για να σε βοηθήσουμε λίγο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα

 

Αν θέλεις να ρίξεις κούρδισμα και η κιθάρα σου να συνεχίζει να παίζει σωστά

πρεπει να τις βάλεις πιο χοντρες χορδες και να σετάρεις την κιθάρα στο νέο κούρδισμα

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάθε 1 ημίτονιο που πεφτεις κάτω χρειάζεσαι περίπου  6% παραπάνω στο προηγούμενο string gauge, δεδομένου όρο βάζεις την ίδια μάρκα χορδών, για να διατηρήσεις το ίδιο feel. Πχ αν μέχρι σήμερα έβαζες 10-46 Ernie ball θα πρέπει να υπολογίσεις για την κάθε χορδή τον τύπο a + a 6% =.... Όπου a το πάχος της κάθε χορδές ξεχωριστά. Δηλ για την κάτω Mi ---> 10 + 10 x 6% = 10,6 και τα λοιπά Έτσι θα έχεις το ίδιο tension στο μανίκι σου και δεν θα χρειάζεσαι ρύθμισης στηνβεργα.

"If I didn't build my own amps - I'd be playing a Cornford."

Mark Cameron

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου