Προς το περιεχόμενο

Empty Rooms guitar solo (cover)


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Bill κάποιος πρέπει να σου μιλήσει για το vibrato... ;)

Λείπει από το παίξιμο σου και είναι και ο λόγος που σου σβήνουν τα σηκώματα.

(Επίσης στο 0.20 η "gutar" σου είναι πάλι ξεκούρδιστη)

 

 

θα συμφωνισω σε αυτα!

 

ειδικα για το 0:20 που εισαι ξεκουρδιστος.

 

προσπαθησε να βαζεις σωστα τα δαχτυλα σου και να πατας απαλα

 

καλη συνεχεια

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπράβο Βασίλη! Πολύ καλή προσπάθεια!  :)

 

Παρατήρησα κι εγώ το θέμα με τα bend που έσβηναν γρήγορα όπως επίσης μου δόθηκε μια αίσθηση βιασύνης (χρονικής) χωρίς όμως να είσαι εκτός χρόνου.

 

Επίσης προς το τέλος (το τελευταίο bend αν δεν κάνω λάθος) ήθελε ένα κλικ παραπάνω το bend για να είσαι ακριβώς στο pitch.  ;)

 

Τέλος δεν άκουσα πολύ vibrato πράγμα το οποίο χρειάζεται σε σόλο του Moore που έχει κάργα συναίσθημα.

 

Και πάλι μπράβο και συνέχισε έτσι δυνατά!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...έχεις δρόμο να το εξελίξεις. Μου άρεσε. Έχεις το συναίσθημα.Τον ήχο.

Το backing track είναι όμως ...λιτό ..λίγο...κάπως.... :-\

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@gvour: Ήξερα από την αρχή που μου μπήκε η ιδέα στο μυαλό,ότι δεν θα πάει πολύ καλά και θα ακούσω σχόλια περί βελτίωσης,γι'αυτό και το έκανα.Θέλω να ξέρω ακριβώς τι δεν κάνω καλά ώστε να εστιάσω σε αυτό.

 

Ναι,πρόσφατα έφτασα να παίζω sweeps στα 160 16α ανάποδα και στα 190 κανονικά.Και;Αφού 2 στα 3 bends είναι ''ξεκούρδιστα''.Καταλαβαίνεις τι εννοώ! :)

Χαίρομαι που βλέπεις βελτίωση.

 

@Sakis_Gallo: Θα ακολουθήσω τις επισημάνσεις σου Σάκη,ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!

 

@geodimitri: Αναφορικά με τα bends που έσβηναν σε αυτό το clip,χωρίς να θέλω να δικαιολογηθώ,είναι νομίζω θέμα ήχου καθώς δε μου συμβαίνει ποτέ αυτό,είτε παίζει σε virtual μηχανήματα,είτε στον ενισχυτή μου.Ξέρεις ότι με το vibrato παλεύω,οπότε πάντα θα υπάρχει χώρος για βελτίωση!Ευχαριστώ πολύ! :)

 

@Costas Siachamis: Θεωρώ ως κομπλιμέντο το ότι με άκουσε κάποιος πληκτράς,ας ξεκινήσω από αυτό! ;D

Γενικά έχω δρόμο ακόμα,οπότε ένα βήμα τη φορά καλό είναι.Σ'ευχαριστώ για το συναίσθημα και τον ήχο,τα θεωρώ πάρα πολύ σημαντικά και το ότι τα ακούς με ευχαριστεί πολύ!

 

Δυστυχώς το backing track ήταν το μόνο που βρήκα! :( Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και το χρόνο σου!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Moderator

Παιδιά είπα να κάνω μια προσπάθεια 1.5 χρόνο μετά την πρώτη, αυτή τη φορά στην original version, για να μην λέει ο Ray ότι κλέβω. ;D

 

Πυροβολήστε ελεύθερα!

 

https://soundcloud.com/billtrantos/empty-rooms-guitar-solo-cover-studio-version

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πυροβολήστε ελεύθερα!

Έχεις τα αυτιά να καταλάβεις μόνος σου ότι τώρα ούτε τον ήχο, ούτε την αίσθηση έχεις. Έχεις παίξει ένα δικό σου σόλο (τονικά ανήκει ακόμα στον Μουρ) που κάθεται άνετα σε ότι μπουζοκομάγαζο γαρδένιας κυκλοφορεί την τελευταία εποχή.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλημέρα Κώστα! Μπορείς λίγο να μου το εξηγήσεις παραπάνω αυτό; Τι δεν σου άρεσε στο παίξιμο και τον ήχο; Επίσης, έχω βάλει διαφορά σημεία από live εκτελέσεις όπως αυτή που μου είχε ποστάρει ο gvour για να το κάνω λίγο πιο δικό μου ας πούμε.

 

Thanks για την ακρόαση.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τον απομονώσεις από το backing track είναι ουσιαστικός.Στην μίξη όμως χάνει την ουσία του, ακούγεται ''ξένος''. Από αλλού σαν να έρχεται.

Στο παίξιμο ενώ έχεις την πενιά, δεν αφήνεις την φράση να μένει και να τελειώνει όπως κάνει ο Μουρ, την κόβεις. Δεν έχει διάρκεια και ''ουρά''. Λείπει reverb/delay.

Οι νότες σου είναι σωστές και ορθά παιγμένες, απλά τις βιάζεσαι σε μερικά σημεία.

 

Προσωπικά θα δούλευα πάνω στο backing track και θα έπαιζα ως μέρος αυτού.

Δεν είσαι μακρυά, αλλά έτσι όπως ακούγεται ,μου θύμισε σκηνές που στήθηκαν στο φτερό για την αρπαχτή (γαρδένιες και τα τοιάυτα).

 

edit: Μου την δίνουν τα κακοφτιαγμένα backing tracks.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άκουσα και αυτά που μου έστειλες στο inbox. Ήθελε περισσότερο reverb (το φοβήθηκα, μη με ρωτήσεις γιατί, γιατί μάλλον είμαι λίγο κουφός) και στο παίξιμο λίγο χαλάρωμα, γιατί ενώ μπορούσα να αφήσω τις νότες στα τελειώματα των φράσεων, αγχωνόμουν για την επόμενη.

 

Το backing track είναι όντως πολύ μέτριο, αλλά είναι το καλύτερο που έχω βρει και είμαι απολύτως ανίκανος να φτιάξω ένα μόνος μου.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουσα και αυτά που μου έστειλες στο inbox. Ήθελε περισσότερο reverb (το φοβήθηκα, μη με ρωτήσεις γιατί, γιατί μάλλον είμαι λίγο κουφός) και στο παίξιμο λίγο χαλάρωμα, γιατί ενώ μπορούσα να αφήσω τις νότες στα τελειώματα των φράσεων, αγχωνόμουν για την επόμενη.

 

Το backing track είναι όντως πολύ μέτριο, αλλά είναι το καλύτερο που έχω βρει και είμαι απολύτως ανίκανος να φτιάξω ένα μόνος μου.

Άκουσα μετά την αποστολή άλλους 4, επέλεξα τον πιο άψογο κατά την δική μου άποψη.

Του φεύγει το κράτημα της νότας για μερικά ms στο 0:29-0:30.Και δεν παίζει το αρπιστικό μέρος στο τέλος του τραγουδιού.

 

 

Για μένα αυτός έχει καλό πακέτο που συνδιάζει ήχο,feeling και πενιά.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου