Προς το περιεχόμενο

Phaser και Tremolo (TC Nova Modulator vs ξεχωριστά πετάλια)


Vasmar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις ! Τις λαμβάνω όλες υπόψιν.

Δεν έχω κατασταλάξει ακόμα στο digital vs analog κομμάτι,ωστόσο έχω κάποιες value for money ιδέες αν τελικά καταλήξω στην analog λύση.

@Fusionakis:

Ευχαριστώ για την ανάλυση,ήσουν κατατοπιστικότατος ! Τα έχω σκεφτεί κι εγώ τα mooer ωστόσο ως προς το trelicopter που πρότεινες παίζει το εξής. Το (αρκετά ζεστό) tremolo αυτό έχει ημιτονοειδή παλμό με αποτέλεσμα να μην μπορεί ακόμα και σε extreme ρυθμίσεις να επιτύχει αυτό το hard chopping on/off effect που θέλω. Αντίθετα το Ultra Tremolo της Behringer που είναι πιστή αντιγραφή του Boss Tr-2 έχει πολύ καλό chopping και με ενδιαφέρει.

Οπότε για μία οικονομική κι αποτελεσματική λύση (από τη στιγμή που τα πετάλια με ενδιαφέρουν να χρησιμοποιούνται για..δευτερόλεπτα μέσα στο εκάστοτε κομμάτι) σκέφτομαι σοβαρά τον συνδυασμό Behringer UT300 + Mooer 90 orange Phaser  :)

 

Ώπα - κοίτα μη μπερδευτείς γιατι η behringer βγάζει δυο τρέμολο - το UT100 και το UT300 δεν πρόλαβα να κοιτάξω αν ειναι απλά η νέα ένδοση ή αν παίζει κατι άλλο, ξεκαθάρισε το πάντως

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(βγάζει και το TP300 αλλά είναι άλλου τύπου τρέμολο). Υπάρχουν και κάποια danelectro που ίσως σου κάνουν για οικονομικά.

 

Α πες μας τι πήρες τελικά και γράψε και μια γνώμη :)

 

 

edit : Σάκη το TR-2 που εχεις πότε έχει κατασκευαστεί? Γιατί υπήρχε ενα θεμα με volume drop αλλά εχει διορθωθεί υποτίθεται εδώ και χρόνια

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε για μία οικονομική κι αποτελεσματική λύση (από τη στιγμή που τα πετάλια με ενδιαφέρουν να χρησιμοποιούνται για..δευτερόλεπτα μέσα στο εκάστοτε κομμάτι) σκέφτομαι σοβαρά τον συνδυασμό Behringer UT300 + Mooer 90 orange Phaser  :)

 

Cool.  Οικονομικός και θα κάνεις τη δουλειά σου... βέβαια εγώ στη θέση σου θα κοίταζα το Nova Modulator σαν πρώτη επιλογή, και το Behringer UT300 + MXR Phase 90 Script with LED σαν 2η. Αυτά... Σου έβαλα ό,τι διαόλια μπόρεσα και τώρα την κάνω. Καλή κατάληξη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vasmar ρίξε ένα update όταν πάρεις τα πετάλια.. ήμουν στο ίδιο δίλλημα πριν μερικούς μήνες και θα θελα να μάθω τι έκανες τελικά και πως δούλεψε η επιλογή σου :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις όπως λες τρελές απαιτήσεις (μπουτικ αναλογικά κλπ κλπ) τότε θα βάλω στο παιχνίδι και την Line6 M5...

Προσωπικά ήθελα κάποιες modulation πινελιές στο rig μου και την τσίμπησα και πραγματικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ειδικά στα chop / trem έχει πολύ μεγάλη γκάμα. Επίσης χωρίς να ξεφύγεις στο badget σου θα έχεις και μια πληθώρα άλλων εφέ!

 

Τ.

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως θα ενημερώσω όταν έρθουν τα...πολύ φθηνά πετάλια που παρήγγειλα τελικά  :D

(με έφαγε η προκατάληψη τελικά και το ότι δεν ήθελα να χαλάσω το ..πεταλο-σερί στο board μου προσθέτοντας ένα nova modulator ή ένα M5) .

Ίδωμεν..  :)

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν,έχω παραλάβει τα πετάλια εδώ και μέρες απλά δεν είχα χρόνο για να μπω να γράψω 2 λόγια όπως υποσχέθηκα  :)

Tremolo : Behringer UT300. Πολύ καλό value for money.Καθόλου tone sucking.Βρήκα την extreme/chopper ρύθμιση που έψαχνα(oz noy) αλλά παρατηρώ μικρό volume drop σε τόσο extreme ρυθμίσεις(a.k.a όσο ανεβαίνει το depth). Θα το δοκιμάσω και σε live για να δω κατά πόσον είναι ενοχλητικό.

Phaser:Mooer 90 orange.Ήρθε για να μείνει.Σου δίνει την αίσθηση ενός high quality πεταλιού. Βρήκα τον ήχο που είχα στο μυαλό μου για funky ρυθμικά.Είναι πολύ transparent και δεν αλλοιώνει(με την κακή έννοια) ούτε στο ελάχιστο το dry σήμα.

 

Αν κάποιος ενδιαφέρεται,όταν κοπάσει η...εξεταστική ;D μπορώ να γράψω 2 clips για το πώς χρησιμοποιώ τα πετάλια.

 

 

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,έχω παραλάβει τα πετάλια εδώ και μέρες απλά δεν είχα χρόνο για να μπω να γράψω 2 λόγια όπως υποσχέθηκα  :)

Tremolo : Behringer UT300. Πολύ καλό value for money.Καθόλου tone sucking.Βρήκα την extreme/chopper ρύθμιση που έψαχνα(oz noy) αλλά παρατηρώ μικρό volume drop σε τόσο extreme ρυθμίσεις(a.k.a όσο ανεβαίνει το depth). Θα το δοκιμάσω και σε live για να δω κατά πόσον είναι ενοχλητικό.

Phaser:Mooer 90 orange.Ήρθε για να μείνει.Σου δίνει την αίσθηση ενός high quality πεταλιού. Βρήκα τον ήχο που είχα στο μυαλό μου για funky ρυθμικά.Είναι πολύ transparent και δεν αλλοιώνει(με την κακή έννοια) ούτε στο ελάχιστο το dry σήμα.

 

Αν κάποιος ενδιαφέρεται,όταν κοπάσει η...εξεταστική ;D μπορώ να γράψω 2 clips για το πώς χρησιμοποιώ τα πετάλια.

 

 

 

 

Εισ'ωραίος! Χαίρομαι που σου κατσαν καλά, να γράψεις κλιπάκι οπωσδήποτε...

 

Το volume drop είναι φυσιολογικό, για να μην είχε volume drop θα χρειαζόταν ενα κυκλωματάκι για volume compensation, αλλά και πάλι αυτό θα εξαρτόταν από το συχνοτικό περιεχόμενο του σήματος.

 

Αντε γράψε κλιπάκι vasmar να γουστάρουμε  ;D ;D

 

εδιτ: και καλή επιτυχία στην εξεταστική  ;D

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου