Προς το περιεχόμενο

Auditory Driving - Weather Talk


AuditoryDriving

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να στε καλά παιδιά!

 

Θα σας πω τις δικές μου σκέψεις (δηλ. τι νομίζω πως θέλει πείραγμα) έχωντας αποστασιοποιηθεί κάπως λογω του ότι έχει περάσει πολύς καιρός.

 

Ο ήχος της ακουστικής και τα χαμηλά φωνητικά ειναι είναι αυτό στο οποίο συμφωνώ απόλυτα μαζί σας. Γράφτηκαν και τα δύο με λογική ας βγεί σήμερα μια ολοκληρωμένο και αύριο πάλι :) Η λογική τής μουντάδας είναι για να υπάρξει λίγο παραπάνω ένταση στο τέλος, έστω και τεχνητά :)

 

Η κιθάρα είναι όντως piezo όπως επιασε ο fusiongtr και ειναι όντως τελειώς λάθος ο ήχος, το συνειδητοποίησα τότε δηλαδή μετά το take. Αν και φοβάμαι ότι η λύση δεν είναι κάτι το πιο bright αλλά κάτι το ενδιάμεσο (το bright και αν ακούγεται ψεύτικο με το μαγνήτη μου..), θα το δώ όμως, η μίξη κτλ είναι κάτι στο οποίο δεν το έχω καθόλου :) Ίσως δοκιμάσω και με μικρόφωνο αν και το δωμάτιο έχει τόσες ανακλάσεις που ακούγονται εκνευριστικότατες μεταλλιζουσες / τίγκα στα πρίμα ουρές και επίσης έχω πολύ θόρυβο από το pc που κάνει τα ήρεμα παιξίματα να γεμίζουν θόρυβο και αυτό δεν ειναι κάτι που  μπορώ να λύσω άμεσα σπίτι (και έχω προσπαθήσει πολύ) ;D)

 

Τα φωνητικά είναι χαμηλά γιατί είμαι φάλτσος :) Θυμάμαι όταν το είχα δοκιμάσει να τα δυναμώσω δε με άρεζε τόσο αλλά θέλουν σίγουρα να φύγουν λίγο μπάσα και ενα κλικ τουλάχιστον πιο δυνατά - και γω δεν καταλαβαίνω τι λέω

 

Το σόλο ειναι διαπεραιωτικού χαρακτήρα και νομίζω οτι ήθελε κάτι σύντομο αλλά κατα τάλλα δεν το σκέφτηκα πολύ. Jazzjoker όταν λες πιο ζεστό εννοείς με λιγότερο γκάζι φαντάζομαι ε? Αυτή είναι πολύ καλή πρόταση :) Για το κλείσιμο το ίδιο?

 

Το mind-opener σχόλιο είναι του pipityri πάντα είχα μία υποβόσκουσα εντύπωση ότι κάτι δεν πάει καλα και όντως αυτό τωρα που μου το άκουσα χτυπάει άσχημα και ακούγεται λίγο ρομποτικό. Απ την άλλη δεν υπάρχει περίπτωση να το καταφερω πιο τραγουδιστό το συγκεκριμένο (δεν μπορω να σκεφτω δηλ. καν κιολας πως θα μπορούσα να το πω χωρίς να αλλάξω όλη τη μουσική).

 

Όσο για τους BJH με κυνηγάνε χαχαχαχα.. και να πεις να ήξερα και πάνω από 2 κομμάτια... Ντάξει τα υπόλοιπα έχουν κάμποση μονοτονία αλλά λόγω θεματολογίας ελπίζω να ξεφύγει να τοποθετηθεί σε κατήγορία BJH έστω και αν μουσικά συνεχίσει να παρουσιάζει ομοιότητες (ghost writer χεχεχε)  ;D ;D

 

Παιδιά, ευχαριστώ πάρα πολύ για τις παρατηρήσεις όλους μαζί και έναν έναν χωριστά, θα κάτσω την επόμενη φορά με όλα αυτά στο μυαλό μου να δω ποια μπορώ να διορθώσω (κάποια ίσως να μην είναι τόσο πρακτικό πχ τη μελωδία της φωνής αλλά θα το δώ)

 

Ευχαριστώ!

 

ΥΓ: Επειδή μέσα στους επόμενους μήνες θα συνεχίσω να ανεβάζω κομμάτια, λέτε να το κρατήσω σαν ένα κοινό thread ή να το σπάσω?

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

 

 

 

Το mind-opener σχόλιο είναι του pipityri πάντα είχα μία υποβόσκουσα εντύπωση ότι κάτι δεν πάει καλα και όντως αυτό τωρα που μου το άκουσα χτυπάει άσχημα και ακούγεται λίγο ρομποτικό. Απ την άλλη δεν υπάρχει περίπτωση να το καταφερω πιο τραγουδιστό το συγκεκριμένο (δεν μπορω να σκεφτω δηλ. καν κιολας πως θα μπορούσα να το πω χωρίς να αλλάξω όλη τη μουσική).

 

 

 

Νομίζω πως δεν είναι τόσο δύσκολο, σίγουρα αξίζει τον κόπο να προσπαθήσεις απλά να καθυστερήσεις μερικές λέξεις. Εγώ το δοκίμασα. :)

 

Σχετικά με τον ήχο της ακουστικής, έχεις ακουστά το Aura της Fishman? Σου επιτρέπει να γράψεις με τον piezzo αλλά προσομοιώνει τον ήχο που θα είχε η κιθάρα σου με μικρόφωνο.Με πολύ καλά αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το δοκιμάσω όπως και δήποτε! Χρειάστηκε να αλλάξεις τη μελωδία της φωνής ή με την ίδια γραμμή σου βγήκε πιο ομαλα?

 

Το aura το έχω ακουστά, γενικά προσπαθώ να απαλλάγω από software και ξόδεψα αρκέτα χρήματα για αυτό, αυτή η ακουστική γράφτηκε καρφί, τώρα έχω και εναν κομπρέσσορα της ΤΖΟΓΟ και κάποια άλλα πεταλάκια οπότε θα το ξαναδοκιμάσω.

 

Να πω τα περι ηχογράφησης μία που τα ξεχασα. Τα reverbs εδώ είναι software αλλά λόγω του ότι ολοκλήρωσα το pedalboard (χεχε!!!) ότι ξαναγράψω θα είναι με τα πετάλια, πχ έχω ενα boss rv5 και το δοκίμασα πριν καμιά βδομάδα στη φωνή, με σωστή ρυθμιση είναι  πιο καλό από αυτό που είχα στο software.

 

Η ηλεκτρική εδώ είναι μέσα από ενα Tech 21 sansamp liverpool Και ενα cabinet sim της Palmer, το Junction.

 

Το άλμπουμ θα  είναι αναπόφευκτα λίγο ανομοιογενές ως προς τον τρόπο ηχογράφησης (δηλ τον συνδυασμό πεταλιών και software) λόγω της μεγάλης χρονικής απόστασης των κομματιών.

 

Τέλος να σταθώ στο σχόλιο του Σταύρου, που είναι μεγάλη αλήθεια που διαπίστωσα και γω. Το mood όταν γραφεις αντανακλαται σε μεγάλο βαθμό.Καμιά φορά ξαναδοκιμάζω πράματα, πχ όταν έχω ένα κακό take στα φωνητικά ή στην κιθάρα λόγω ήχου ή παιξίματος και έχω καταλάβει ότι πολύ δύσκολα ξαναπιάνεις το mood ή αυτό το κάτι τέλοςπάντων και μετά το take μπορεί να είναι πιο αρτιο αλλά δεν έχει αυτό το κάτι. Δεν ξέρω πως να το εκφράσω αλλιώς :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τραγούδι είναι πολύ ωραίο. Συμφωνώ με όσους θέλουν τη φωνή λίγο πιο μπροστά.

Πολύ ωραία ενορχήστρωση ειδικά στο τέλος που προϊδεάζει μάλλον για αυτό που θα ακολουθήσει.

Για τους στίχους τώρα και με κάποια επιφύλαξη.

A fool without disguise θα ήταν καλύτερα ίσως

A fool with no disguise

Στο betrayed upon our eyes δεν μπορώ να βγάλω νόημα.

Θέλεις να πεις προδομένοι μπροστά στα μάτια μας;

Αν ναι μάλλον σωστότερο θα ήταν betrayed before our eyes.

Και κάπου εκεί στα τελευταία νομίζω χρειάζεται ένα do.

But then again why do I feel.

Το κομμάτι πολύ ωραίο και πάλι. Περιμένουμε και τα υπόλοιπα.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

θα το δοκιμάσω όπως και δήποτε! Χρειάστηκε να αλλάξεις τη μελωδία της φωνής ή με την ίδια γραμμή σου βγήκε πιο ομαλα?

 

Το aura το έχω ακουστά, γενικά προσπαθώ να απαλλάγω από software και ξόδεψα αρκέτα χρήματα για αυτό, αυτή η ακουστική γράφτηκε καρφί, τώρα έχω και εναν κομπρέσσορα της ΤΖΟΓΟ και κάποια άλλα πεταλάκια οπότε θα το ξαναδοκιμάσω.

 

 

Η μελωδία έμεινε όπως ήταν, πειράζεις μόνο τον ρυθμό, λίγο στην αρχή της φράσης.

 

Ξανασκέψου το Aura.(ανέβασα πριν λίγο καιρό ένα κομμάτι με ακουστική που το έχω γράψει έτσι, αν θες να πάρεις μια γεύση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τραγούδι είναι πολύ ωραίο. Συμφωνώ με όσους θέλουν τη φωνή λίγο πιο μπροστά.

Πολύ ωραία ενορχήστρωση ειδικά στο τέλος που προϊδεάζει μάλλον για αυτό που θα ακολουθήσει.

Για τους στίχους τώρα και με κάποια επιφύλαξη.

A fool without disguise θα ήταν καλύτερα ίσως

A fool with no disguise

Στο betrayed upon our eyes δεν μπορώ να βγάλω νόημα.

Θέλεις να πεις προδομένοι μπροστά στα μάτια μας;

Αν ναι μάλλον σωστότερο θα ήταν betrayed before our eyes.

Και κάπου εκεί στα τελευταία νομίζω χρειάζεται ένα do.

But then again why do I feel.

Το κομμάτι πολύ ωραίο και πάλι. Περιμένουμε και τα υπόλοιπα.

 

 

Γεια σου Atreu! Για το fools without disguise μου άρεσε καλύτερα από το no, για το do που λείπει το ξέρω αλλά το πήρα σαν ... ποιητική γιατί δεν έβγαινε αλλιώς και για το betrayed upon πολύ φοβάμαι πως έχεις δίκιο, αν και είμαι σίγουρος ότι το χω ξανακουσει / διαβάσει κάπου (ίσως σε παλιότερη γραφή) αλλά το σωστό θα πρεπε να είναι betrayed before. Παρότι τα κοιτάω καλά αυτά (πλεον) αυτό δεν θυμάμαι να το παρατήρησα ποτέ, ίσως γιατι μου άρεσε όπως ακουγόταν και πέρασε υποσυνείδητα. Μάλλον θα το αλλάξω αν ξαναγράψω φωνές! Thanks!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jazzjoker όταν λες πιο ζεστό εννοείς με λιγότερο γκάζι φαντάζομαι ε?

 

Όχι. Θεωρώ ότι το γκάζι είναι οκ από άποψη "ποσότητας". Εννοώ ότι ο ήχος της ηλεκτρικής όπως είναι τώρα θυμίζει λίγο software amp. Πώς/πού έγραψες τις ηλεκτρικές;

 

Edit: Τώρα διάβασα τη διευκρίνιση για το πώς γράφτηκε η ηλεκτρική.

 

Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα μικροφώνου πάνω σε ενισχυτή, θα έλεγα να κοιτάξεις να παραμετροποιήσεις τον ήχο ώστε να παραπέμπει σε αυτό. Αν βέβαια εσένα σου αρέσει όπως είναι τώρα, εμένα δε μου πέφτει λόγος.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομματι ειναι πολυ ωραιο συνθετικα,εχει ομως θεματα στην παραγωγη και θελει πιο τσαμπουκα ο τροπος που τραγουδας (και λιγο πιο μπροστα η φωνη),για τους ...στιχοι  ;D...δεν θα πω τιποτα γιατι ειναι γνωστη η θεση μου για τους...ντοπιους που γραφουν...ξενικα τραγουδια... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομματι ειναι πολυ ωραιο συνθετικα,εχει ομως θεματα στην παραγωγη και θελει πιο τσαμπουκα ο τροπος που τραγουδας (και λιγο πιο μπροστα η φωνη),για τους ...στιχοι  ;D...δεν θα πω τιποτα γιατι ειναι γνωστη η θεση μου για τους...ντοπιους που γραφουν...ξενικα τραγουδια... ;D

 

Thanks SF! 'Εχεις δίκιο, θα προσπαθήσω να διορθώσω όσα περισσότερα είναι πρακτικό :) Το κομμάτι το βλέπω ώς μέρος του άλμπουμ γι αυτό δεν με πειράζει άμα δεν έχει τσαμπουκα το συγκεκριμένο :) Για τους στίχους είναι μεγάλη συζήτηση αλλά δεν έχει σημασία να ρθουμε σε consensus, από τη μεριά μου μπορώ μόνο να βάλω τα δυνατά μου για να σου δείξω πως δεν έχει σημασία η γλώσσα αλλά το μήνυμα :)

 

Jazzjoker, για τον ήχο τον παλεύω αλλά ειλικρινά αυτό το sansamp είναι πάρα πολ΄τ δυσκολο στο να φτιάξεις ήχο καθ'ότι πολύ ευαίσθητο. Τουλάχιστον από ήχο κιθάρας είμαι κλάσεις πιο ευχαριστημένος από την software εποχή :)

 

Ωραία, ευχαριστώ παιδιά, νομίζω ότι ειμαι υπερπλήρης από απόψεις, θα το πάω άλλο ένα γύρο :):)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: Επειδή μέσα στους επόμενους μήνες θα συνεχίσω να ανεβάζω κομμάτια, λέτε να το κρατήσω σαν ένα κοινό thread ή να το σπάσω?

Αν θέλεις τη γνώμη μου Τάκη, είναι προτιμότερο να ανοίγεις ένα καινούριο θέμα για κάθε κομμάτι έτσι ώστε να είναι ευκολότερη η αναζήτηση.

 

Αν βάλεις όλα τα κομμάτια στο ίδιο thread θα είναι πολύ δύσκολο να βρεθούν τα αρχεία ήχου στις σελίδες που θα μαζευτούν.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου