Προς το περιεχόμενο

Auditory Driving - Weather Talk


AuditoryDriving

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

Εδώ και ενάμιση χρόνο περίπου, από τότε που τελειώσα το πρώτο "άλμπουμ" του Auditory Driving (Recession) μαζεύω υλικό για το επόμενο το οποίο θα έχει τον τίτλο Projection Pursuit.

 

Πλέον έχει μαζευτεί αρκετό υλικό, αλλά ένα μεγάλο μέρος του παραμένει αποσπασματικό. Το άλμπουμ δεν έχει τελειώσει στο μυαλό μου, νομίζω ότι μαζί με το άλμπουμ έκανα και γω λίγο growing up, οπότε κρατάει ακόμη τη μαγεία του ταξιδιού.

 

Κάποια τραγούδια τα έκλεισα κάποιο βράδυ λέγοντας ότι αύριο μεθαύριο θα τα τελειώσω. Αυτό το αύριο μεθαύριο έγινε βδομάδες, μήνες, χρόνος κτλ., κλασικά πράματα δηλαδή. Ήθελα να αρχίζω να ανεβάζω κομμάτια για κριτική σιγά σιγά αλλά σκεφτόμουν ότι αν ανεβάσω μια "κακή" εκτέλεση μετά δε θα θέλετε να ξανακούσετε την τελική. Αλλά εν πάση περιπτώσει, ο χρόνος περνάει και στη μέση παίζει ενδεχομένως και στρατός οπότε σκέφτηκα να ανοίξω ένα thread στο οποίο να ανεβάζω σιγά σιγά κομμάτια παρότι τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμη.

 

 

Σπόιλερ: Το άλμπουμ θα είναι ως επί το πλείστον υποτονικό -και ίσως λίγο βαρετό.

 

Το τελευταίο κομμάτι λοιπόν του Projection Pursuit λέγεται Spirals βρίσκεται σε πρώιμη μορφή στο soundcloud από τον Απρίλη του 2012. [

]

 

Σήμερα είπα να ανεβάσω ένα κομμάτι από το μέσο περίπου του δίσκου - ελπίζω να το διορθώσω λίγο. Αν παλέψω με τα φωνητικά που είναι το μεγάλο μου πρόβλημα ίσως τα ξαναγράψω. Επίσης οι ακούστικες είναι λιγο μουντές και το πιάνο στο ρεφραιν ίσως το σηκώσω λιγάκι.

 

Όπως και να χει θα ήθελα τη γνώμη σας. Το κομμάτι λέγεται Weather Talk και όσοι έχετε ζήσει ξένοι ανάμεσα σε "αγνώστους" θα το έχετε ζήσει πολλάκις. Γράφτηκε σε μία πρώιμη μορφή τα ρεφραιν μορφή το καλοκαίρι του 12 παρέα με έναν φίλο. Η εκδοχή που σας στελνω είναι η επόμενη απόπειρα, γραμμένη κάπου το Μάρτη του 2013. Η κριτική σας θα συνεισφέρει στην τελική του έκδοση (επανεγγραφές, διορθώσεις, μίξη κτλ στο πλαίσιο που έχει νόημα κάτι τέτοιο και δεν είναι χαμένος κόπος  ;D)

 

Το κομμάτι μπορείτε να το κατεβάσετε εδώ :

 

http://auditorydriving.com/Projection_Pursuit_Drafts/

 

κάνοντας δεξί κλικ στο αρχείο Auditory Driving -  PP Weather Talk v8_08_Norm.mp3 (δυστυχώς λόγω μεγέθους δε μπορώ να το ανεβάσω εδώ)

 

Ευχαριστώ όσους το άκουσαν ήδη κατ' ιδίαν και όσουν μπουν στον κόπο να το ακούσουν τώρα  :)

 

 

Weather Talk

------------------------

 

Broken Skies, Falling Leaves

And Clouds in Between

 

Where you 've been and how I feel

The Distance in Between

 

Growing, Burning

 

Won't take you long

To realize

We 're just fools

Without disguise

Betrayed upon our eyes

 

 

Same old news, nothing changed

I must be on my way

 

It won't be long before it's cold

I 'll see you down the road

 

Receding, Hiding

Singing, Screaming

 

Won't hurt me much

If you say

We live alone

And in this play

Silence has it's ways

 

 

Empty skies, Drying seas

And nothing in between

 

This isn't real, It's just a dream

But then again why i feel

 

Forsaken, Forgotten, Alone.

 

 

 

ΥΓ: Βαράτε ε...

 

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΥΓ: Βαράτε ε...

 

Και να θελουμε δεν μπορουμε! ;D ;D ;D ;D

"Μαυρο" αλλα ομορφο.

Δε βοηθα ο ηχος και οι φωνες δεν ακουγονται τοσο καθαρα αλλα φαινονται πολυ ωραιες.

Εσυ ομως ξερεις καλυτερα αν χρειαζονται βελτιωση.

Εξαιρετικο το "λιγομιλητο" σολο.

Πολυ με αρεσε το κομματι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τάκη το κομμάτι είναι εξαιρετικό! Μπράβο!

Με μελαγχόλησε...

 

Στα του μιξ τώρα.

 

Τις ακουστικές θα τις προτιμούσα πιο λαμπερές. Τα πλήκτρα θεωρώ ότι έχουν μια χαρά ένταση. Τα φωνητικά όμως είναι που θα ήθελα σίγουρα πιο δυνατά. Εκτός εάν εσκεμμένα τα έβαλες τόσο χαμηλά.

 

Να μην ξεχάσω το σόλο...μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα είπες τόσα πολλά.  ;)

 

Ελπίζω να μας ανεβάσεις σύντομα κι άλλα κομμάτια!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πραγματικά πολύ, πολύ ωραίο. Το σόλο δικαιολογεί απόλυτα την ύπαρξη του. Οι φωνές ίσως λίγο πιο πάνω, οι ακουστικές μου φαίνονται κι εμένα λίγο μουντές και ψεύτικες, έχεις γράψει με μικρόφωνο? Το πιάνο, εμπνευσμένη λεπτομέρεια. Οπως και η ενορχήστρωση στα τελευταία μέτρα. Αντατρίχιασα.

 

Μερικές σκέψεις για την τοποθέτηση των στίχων στο ρυθμό....the clouds IN between...αυτό ακούγεται γιατί έχεις βάλει το in σε ισχυρό σημείο, είναι λίγο αφύσικο. Το ίδιο και στο...the distance IN between. Δεν είμαι σίγουρος και για το I MUST on my way.

Επίσης, και σχετικά με το φραζάρισμα, ίσως να γινόταν ακόμα πιο εκφραστικό αν κάποιες λέξεις έμπαιναν λίγο αργότερα, μισό beat ή κάτι τέτοιο. Μου φαίνεται λίγο φλατ σε σχέση με το νόημα των στίχων....ας πούμε...receding, hiding, singing, screaming...η κάθε μια να μπαίνει λίγο αργότερα απ΄ότι μπαίνει...

 

Υπέροχο τραγούδι, feel free to ignore me.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιάνο, εμπνευσμένη λεπτομέρεια. Οπως και η ενορχήστρωση στα τελευταία μέτρα. Αντατρίχιασα.

Ανατρίχιασα κι εγώ!

Τι να πω!

Υπέροχος ο τρόπος που βάζεις τον ακροατή στο mood.

Πιο bright η ακουστική (μάλλον είναι piezo), κόψε μπάσα από την φωνή, και αύξησε μεσαία.

 

Πανέμορφο!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι είναι πολύ πολύ ωραίο. Μόλις μπήκε η ηλεκτρική μου θύμισε brothers in arms.  Η ακουστική θέλει άλλη αντιμετώπιση ηχητικά όπως ανέφεραν και τα παιδιά. Τα φωνητικά μην τα πειράξεις. Επίσης όσον αφορά την ηλεκτρική προσωπικώς θα επιζητούσα έναν πιο ζεστό ήχο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φωνητικά δεν με χαλάνε καθόλου, απλά θα τα ήθελα λίγο πιο πάνω σε ένταση, αυτό βέβαια ίσως χαλάσει άλλες ισορροπίες της μίξης

 

Η ακουστική όπως όλοι είπαν, αλλά και εσύ θέλει ξεμουντάρισμα ;D

 

Κατά τ' άλλα είναι ατμοσφαιρικότατο και καλοστημένο, όχι όμως κοντά στα γούστα μου για να προσφέρω πιο σοβαρή άποψη . Εκτός από brothers in arms, ίσως λόγο του τρόπου που τραγουδάς με έφερε και ολίγον από  Barclay James Harvest................. :-X

          Κατάντια κι αυτοί τότε αρχές 80 να περιμένουμε κανά τραγούδι τους στα πάρτυ να μπαλαμουτιάσουμε καμιά, από τότε τους σιχάθηκα  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από brothers in arms, ίσως λόγο του τρόπου που τραγουδάς με έφερε και ολίγον από  Barclay James Harvest

Εμένα πάλι με πήγε στον παλιό Bowie.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τακη το κομματι σαν ''ηχοθεσία''(κατα το σκηνοθεσια) υπηρετει καλα το σκοτεινο υφος και ζωγραφιζει καλα την εικονα της μοναξιας κι ας υπαρχει πληθος τριγυρω.

 

Δε με χαλασε τιποτα απολυτως σε εντασεις και τολμαω να πω οτι πρεπει να παρεις πανω σου το παιχνιδι και  να μιξαρεις ανεπηρεαστος και εντελως ''εγωκεντρικα''. Η μουσικη αυτη θεωρω οτι ειναι πολυ προσωπικη και ετσι πρεπει να μεινει σε ολα τα επιπεδα.

Επισης θα σε συμβουλευα(ταπεινοτατα)να μιξαρεις μια μερα που θα χεις διαθεση οσο γινεται αναλογη με αυτην που ειχες οταν το εγραφες,να το τελειωσεις,και να ΜΗΝ το ξαναπιασεις.

Θα ειναι η πιο ειλικρινης,και με αξια αποτυπωσης,αντιμετωπιση των ηχων αν πραγματικα εχει συναισθηματικο υποβαθρο το  πονημα.

 

Μονο μου παραπονο:

Θεωρω οτι αν ενα κομματι εχει φωνη,με στιχους,ΟΛΑ τα υπολοιπα υπαρχουν απλα για να την υποστηριζουν.

Mπορει η ερμηνεια και η ενταση της φωνης στο συγκεκριμενο να ειναι επιλογη και αποψη αλλα για τα δικα μου στερεοτυπα...θελω να ακουω καλα τη φωνη και να μην αγωνιζομαι για να την ακουσω.

 

Καλη συνεχεια! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Ωραίο και όντως καταφέρνει και σε βάζει σε mood.Η ακουστική όπως έιπαν και οι άλλοι ακούγεται και σόρυ κιόλας στα δικά μου αυτιά σαν φτηνιάρα και κακογραμμένη(δες πχ τις ακουστικές στο wish you where here ή στο wild horces)αυτός είναι ακουστικός ήχος στα αυτιά μου και έδω δεν το πέτυχες.

  Στο κατα άλλα ωραίο σόλο θα προτιμούσα η δεύτερη φράση να ξαναγύριζε πιο χαμηλά και όχι να πάει σε κείνο το σλαιντ double stop.Νόμιζω αυτό έπρεπε να έρθει μετά αλλά όλα αυτά είναι τεκείως υποκειμενικά.

  Μου άρεσε πολύ το σκασιμό της ηλεκτρικής στο τέλος,όντως δίνει την σφαλιάρα της πολύ πετυχημένα.

  Οσο αναφορά στη φωνή δεν ξέρω αλλά δεν με χάλασε που είναι υποτονική και σχετικά χαμηλά ,μου ταιριαξέ με αυτο το θλιμένο μουντ,σαν ο τυπος να ψάχνει να βρει την φωνή στη θλίψη.Μου άρεσε.

  Αυτά.Ωραίο και όντως σε βάζει στο μουντ του και δεν σε αφήνει να το περάσεις στο ντουκου.Ευγε.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου