Προς το περιεχόμενο

Επιλογή monitor-hifi


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλημέρα κι ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας,

 

Βέβαια, είχα δει ένα τέτοιο σύστημα που το χε ο Peter Pan για πάρτυ στην Neverland αλλά πρόσφατα το δάνεισε στον Legolas να κάνει μίξεις σε ένα γκρουπάκι νάνων που κοουτσάρει.

 

Με την πρώτη ευκαιρία θα τον ρωτήσω να μου πει μοντέλο.

Audiokostas το συγκεκριμένο σύστημα το είχε ο Bilbo μαζί του, αλλά κάπου του παράπεσε όταν είδε το Gollum... Τώρα που το λες όμως κάνε μία ερώτηση στα ξωτικά, κάτι θα έχουν σε αυτά που ζητάω...  :P :P

 

Τώρα πέρα απ'αυτά, μάλλον δεν έχω γράψει πολύ σωστά αυτά που έχω στο μυαλό μου, προφανώς επειδή πολλά από αυτά που αναφέρατε τα θεωρώ αυτονόητα. Προς θεού, δεν περιμένω ούτε την τέλεια απόδοση, στην τέλεια ένταση και στην τέλεια τιμή, πόσο μάλλον σε χρήματα 150-300Ε. Αυτό που ψάχνω είναι ζευγάρι καλά ηχεία, να αποδίδουν σχετικά καλά σε χαμηλές εντάσεις αλλά ταυτόχρονα να έχουν 'δύναμη' να παίξουν στην ένταση που θέλω. Δεν είναι αυτοσκοπός μου να είμαι στο δωμάτιο με volume στο full και να περιμένω ν'ακούσω κρυστάλινο ήχο. Σαφέστατα κάτι τέτοιο πολλοί θέλουν, αλλά πρέπει να γίνουν και οι αντίστοιχες θυσίες.

 

Όταν βλέπω λοιπόν τα Creative με 120E (και κάτι τέτοιο θα έπαιρνα για dekstop αποκλειστικά χρήση) και διαβάζοντας πως τα τύπου m-audio monitors είναι κάτι στο ενδιάμεσο σκέφτομαι...'γιατί όχι'? Δεν είναι θέμα μασημένης τροφής δηλάδη αλλά περισσότερο να μου πείτε αν βρίσκομαι στο σωστό δρόμο. Με άλλα λόγια, να έχω ικανοποιητικά desktop speakers αλλά να μπορούν να διαχειριστούν ένταση μεγάλη (και φυσικά δεν περιμένω την τέλεια ποιότητα). Φυσικά δεν θα θελα 5.1 σύστημα κλπ κλπ

 

Σκέφτηκα λοιπόν να διώξω το hifi από το δωμάτιο (μιας κι ο ενισχυτής κάνει τα δικά του πλέον) και να 'συμβιβαστώ' με κάτι καινούριο, προσιτό που να κάνει την δουλειά του. Αν δεν είναι εφικτά όλα αυτά μαζί, δεκτό  ;D

 

P.S Smyro, τα av40 τα φοβήθηκα λόγω των 20Watt. Γι'αυτό προτίμησα τα BX5. Και γι'αυτό θέτω στα ερωτήματά μου τα Watt σε αυτά τα studio monitors. Ακριβώς επειδή δεν γνωρίζω αν είναι αντιπροσωπευτικά ή αν αναφέρονται όπως στα mini hifi...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό που είπε αρχικά ο trolley περι ακρόασης αλλά αν θέλεις ντε και καλά μασημένη τροφή, τότε:

Απο αυτα που ανεφερες παραπανω τα 8αρια M-Audio ειναι πιο κοντα σε αυτο που θελεις απο τα υπολοιπα,μιας και εχουν τον λιγοτερο "μονιτορ" και περισσοτερο "hifi" (ολα εντος εισαγωγικων) χαρακτηρα απο τα αλλα.

Ισχυς δεν τους λειπει,και το 8αρι γουφερ τους θα σου προσφερει αρκετα (εως υπεραρκετα) χαμηλα για το δωματιο σου.

Γιατί δεν πας να τα ακούσεις;

 

 

Αν αναφερεσαι σε εμενα,τα εχω ακουσει πολυ καλα και ισχυει ακριβως το σημειο που εσβησες στην περαθεση,μιας και ειναι τοσο extreme χρωματισμενη η χροια τους που τα απομακρυνει πολυ απο τον μονιτορ χαρακτηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

P.S Smyro, τα av40 τα φοβήθηκα λόγω των 20Watt. Γι'αυτό προτίμησα τα BX5. Και γι'αυτό θέτω στα ερωτήματά μου τα Watt σε αυτά τα studio monitors. Ακριβώς επειδή δεν γνωρίζω αν είναι αντιπροσωπευτικά ή αν αναφέρονται όπως στα mini hifi...

 

 

Επειδή τα έχω τα συγκεκριμένα ηχεία και τα χρησιμοποιώ για ταινίες με το HTPC ή για να παίζω (με τον ενισχυτή της κιθάρας) πάνω σε backing tracks από αυτά, έχουν αρκετή ένταση, παραπάνω απ΄όσο χρειάζομαι για το σπίτι, συνήθως στη μέση είναι. Βέβαια εγώ σπίτι παίζω σε φυσιολογικές εντάσεις, μένω στον 3ο και ακούγομαι λίγο κάτω στο δρόμο. Άκουσε τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Smyro οκ θα τα δω, σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :)

 

Πάντως με όσα διάβασα στα ξένα forum, οι περισσότεροι χρησιμοποιούν desktop speakers για ψυχαγωγία, studio monitors για τις ηχογραφήσεις κλπ ενώ για την δουλειά που θέλω εγώ, κυρίως active loudspeakers (βλέπε JBL EON, Samson κλπ), αλλά το κόστος ξεφεύγει.  :-\

 

Ίδωμεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου