Προς το περιεχόμενο

Επιλογή monitor-hifi


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά.

 

Έχω διαβάσει σχεδόν τα περισσότερα αντίστοιχα θέματα αλλά οι απορίες παραμένουν για την περίπτωσή μου.

 

Μέχρι τώρα παίζω κιθάρα (ηλεκτρική) στο δωμάτιό μου και ταυτόχρονα φορτώνω τα backing tracks / mp3s από ένα hi-fi που έχω. Σχετικά παλιό, το οποίο σιγά σιγά παραδίδει πνεύμα (δύο ηχεία με woofer 8άρι, στα 8 Ohm). Τα ηχεία μπουκώνουν, ο ενισχυτής δεν δουλεύει καλά και πολλά άλλα. Γενικά δεν ακούω πολύ καλά.

 

Η ένταση που παίζω (volume) στον τρανζίστορ marshall ενισχυτή 30Watt είναι στο 6 (από 10). Ψάχνω λοιπόν για ένα νέο σύστημα ώστε να έχω ποιοτικό ήχο, να με καλύπτει σε ταινίες, μουσικές, youtube, κλπ αλλά και στις εντάσεις που το θέλω.

 

Αν κοιτάξω αγορά ενισχυτή και ξεχωριστών δύο ηχείων θα μπλέξω και το κόστος ανεβαίνει πολύ για κάτι αξιόλογο.

 

Απορίες λοιπόν...

 

1. Αν κοιτάξω σε active nearfield monitors, είναι καλή λύση? Θα με καλύψουν σε αυτά που θέλω και κυρίως στις εντάσεις που θέλω? (Σχετικά δυνατά δηλαδή). Το 50-70 Watt που αναφέρουν ανταποκρίνονται στις εντάσεις όπως τις καταλαβαίνω από το hi-fi που έχω?

Κάτι από τα παρακάτω δηλαδή αξίζει?

http://www.thomann.de/gr/maudio_bx5_d2.htm

http://www.thomann.de/gr/m_audio_bx8_d2.htm

http://www.thomann.de/gr/alesis_m1_aktiv_monitor_mk_ii.htm

http://www.thomann.de/gr/yamaha_hs50m.htm

 

2. Αν πάρω κάτι από τα παραπάνω, χρειάζομαι κι εξωτερική κάρτα ήχου? Αν τα συνδέσω απευθείας στο line out του macbook pro θα υπάρχει πρόβλημα?

 

3. Mini hifi

http://www.samsung.com/sg/consumer/tv-audio-video/home-theatre/micro-hi-fi

Κάτι τέτοιο δεν ξέρω αν θα με καλύψει, καθώς μπορεί ν'αναφέρει 100-120Watt (RMS) αλλά σιγά μην αποδίδουν τα ηχεία τέτοια ένταση.

 

Κόστος: Σαφέστατα όσο φθηνότερο τόσο καλύτερα καθώς θέλω απλά ένταση και σχετικά καλό ήχο. Υπολογίζω 150-300Ε αλλά αν τα m-audio bx5 d2 βολέψουν, δεν θα πω όχι :)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά γιατί έχω πελαγώσει...  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σύντομη απάντηση σε όλα αυτά είναι ότι το ποσό που διαθέτεις δεν επαρκεί για να σου δώσει την ποιότητα και τις εντάσεις που ζητάς. Μάζεψε περισσότερα χρήματα και - κυρίως - ξεκίνα να ακούς ηχεία, όχι να τα φαντάζεσαι. Μόνο έτσι θα καταλάβεις τι πρέπει να αγοράσεις.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trolley,

 

Μπορείς να μου δώσεις μία σύντομη απάντηση ως προς το τί θα επέλεγες στην περίπτωσή μου (ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα για να καταλάβω τί εννοείς) και σε τί εύρος τιμής πιστεύεις πως θα έπρεπε να κινηθώ??

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trolley,

Μπορείς να μου δώσεις μία σύντομη απάντηση ως προς το τί θα επέλεγες στην περίπτωσή μου (ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα για να καταλάβω τί εννοείς) και σε τί εύρος τιμής πιστεύεις πως θα έπρεπε να κινηθώ??

 

Το "πρόβλημα" είναι ότι αναζητάς κάτι που να παίζει δυνατά ΚΑΙ καλά. Ο καθένας θα σου έλεγε ότι αυτός ο συνδυασμός είναι πολύ ακριβός (βλ. πενταψήφια νούμερα). Συνήθως, σε τέτοιες περιπτώσεις προσπαθούμε να πείσουμε αυτόν που ρωτάει να επικεντρωθεί στην ποιότητα του ήχου και όχι στην έντασή του, αλλά το παρελθόν σου να ακούς από ενισχυτή κιθάρας, σε συνδυασμό με το ότι έχεις μπλέξει στη συζήτηση τον όρο hi-fi, κάνουν το ζήτημα περίπλοκο.

 

Είναι απαραίτητο να αρχίσεις να ακούς, ίσως με την παράλληλη παρουσία κάποιου εμπειρότερου που θα σου υποδείξει τι πρέπει να αναζητούν τα αυτιά σου στην όλη διαδικασία.

 

Μην με παρεξηγείς, ΔΕΝ εννοώ ότι κακώς θέτεις το ερώτημα που θέτεις. Θα μπορούσα να σου πω (και να ισχύει) ότι όλα τα μοντέλα που έγραψες είναι περίπου τα ίδια, αλλά αυτό από μόνο του δε λέει τίποτε, εφ' όσον δεν έχεις ακούσει κανένα, έτσι δεν είναι;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι τα λες πολύ σωστά και ίσως και γι'αυτό δεν μπορώ να πάρω ουσιαστική απάντηση από κάποιον. Προφανώς πρέπει ν'ακούσω από κοντά και να κρίνω μόνος μου για να καταλάβω τί θέλω. Από την άλλη βέβαια, αυτό δεν είναι και το ευκολότερο αλλά ούτε και ... θέλω να κάνω μία τέτοια επένδυση ήχου σε αυτή την χρονική στιγμή.

 

Γαι να είμαι όμως ακόμα πιο αναλυτικός σε αυτό που ζητάω. Υποθέτουμε πως ο ενισχυτής της ηλεκτρικής παίζει στα 15Watt σε ένα δωμάτιο 15m2. Από πλευράς έντασης λοιπόν ψάχνω κάτι που να μπορεί να ισοσταθμίσει την ισχύ αυτή και απλά να είναι 'σχετικά' ποιοτικό (ώστε να παίζουν τα κομμάτια κι εγώ με την κιθάρα και τον ενισχυτή μου).

 

1. Τα monitors τα βάζω στο παιχνίδι σε περίπτωση που μπορούν να καλύψουν την ένταση αυτή. Έχω διαβάσει πως δεν είναι αρκετά καλά για κάποιον που δεν ασχολείται με μίξεις - ηχογραφήσεις, αλλά από την άλλη αρκετοί τα χρησιμοποιούν και σαν dekstop speakers. (Ενδεχομένως τα πιο 'φθηνά' που παρέθεσα που μάλλον είναι για πιο 'all around' καταστάσεις). Με βολεύουν για να φτιάξω σχετικά τον ήχο στο δωμάτιό μου (με την προϋπόθεση ότι μπορούν να παίξουν δυνατά, κάτι που δεν το γνωρίζω).

 

2. Μπλέκω το hifi - active loudspeakers επειδή (πάλι με όσα έχω διαβάσει) μάλλον ταιριάζουν καλύτερα στην περίπτωσή μου. Χρωματίζουν τον ήχο και αποδίδουν και υψηλές εντάσεις. Στην περίπτωση των active loudspeakers όμως (mini hifi τα βγάζω εκτός) το κόστος ξεφεύγει...αρκετά αφού μιλάμε σίγουρα για 700-1000Ε για κάτι αξιόλογο.

 

Σύνοψη

Αναρωτιέμαι για να μην σε κουράζω, κατά πόσο η πρώτη λύση μπορεί να μ'εξυπηρετήσει ή αν θα είναι κυριολεκτικά 'πεταμένα λεφτά' κι εκτός λογικής για την χρήση που τα θέλω.

 

Η εναλλακτική είναι η ακόλουθη για την ψυχαγωγία

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.500746

και να βολευτώ με το hi-fi όσο αντέξει ...  :-\

 

Ευχαριστώ και πάλι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συγκεκριμένα Creative θα τα αγοράσω εντός της εβδομάδας, αλλά μην έχεις αμφιβολία ότι δεν μπορούν να παίξουν "δυνατά" χωρίς να γίνει ο ήχος χάλια (αποτελεί ελπίδα μου - όχι όμως βεβαιότητα - ότι θα παίζουν ικανοποιητικά στις χαμηλές εντάσεις που προτίθεμαι να τα χρησιμοποιήσω).

 

Αν είσαι ανοικτός στη πιθανότητα να πάρεις computer speakers (τα οποία βέβαια δεν έχουν καμία σχέση με μόνιτορ-ήχο, αλλά πιστεύω ότι θα σε ικανοποιήσουν για διάφορες χρήσεις), πρέπει να περιμένουμε κάποιον με εμπειρία σε τέτοια ηχεία με subwoofer να μας υποδείξει τι είναι καλύτερο.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτα που ανεφερες παραπανω τα 8αρια M-Audio ειναι πιο κοντα σε αυτο που θελεις απο τα υπολοιπα,μιας και εχουν τον λιγοτερο "μονιτορ" και περισσοτερο "hifi" (ολα εντος εισαγωγικων) χαρακτηρα απο τα αλλα.

Ισχυς δεν τους λειπει,και το 8αρι γουφερ τους θα σου προσφερει αρκετα (εως υπεραρκετα) χαμηλα για το δωματιο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και monitor και hifi και active (με ποιοτικό ενισχυτή) και δυνατά και χαμηλά (bass) και με ευκρίνεια και σε μικρό δωμάτιο και σε όλες τις χρήσεις και φθηνό;

 

Βέβαια, είχα δει ένα τέτοιο σύστημα που το χε ο Peter Pan για πάρτυ στην Neverland αλλά πρόσφατα το δάνεισε στον Legolas να κάνει μίξεις σε ένα γκρουπάκι νάνων που κοουτσάρει.

 

Με την πρώτη ευκαιρία θα τον ρωτήσω να μου πει μοντέλο.

 

Για να μην χάνεις χρόνο μέχρι τότε,....

Μάζεψε περισσότερα χρήματα και - κυρίως - ξεκίνα να ακούς ηχεία, όχι να τα φαντάζεσαι. Μόνο έτσι θα καταλάβεις τι πρέπει να αγοράσεις.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ισχύει αυτό που είπε αρχικά ο trolley περι ακρόασης αλλά αν θέλεις ντε και καλά μασημένη τροφή, τότε:

Απο αυτα που ανεφερες παραπανω τα 8αρια M-Audio ειναι πιο κοντα σε αυτο που θελεις απο τα υπολοιπα,μιας και εχουν τον λιγοτερο "μονιτορ" και περισσοτερο "hifi" (ολα εντος εισαγωγικων) χαρακτηρα απο τα αλλα.

Ισχυς δεν τους λειπει,και το 8αρι γουφερ τους θα σου προσφερει αρκετα (εως υπεραρκετα) χαμηλα για το δωματιο σου.

Γιατί δεν πας να τα ακούσεις;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά και σε αυτά, http://www.thomann.de/gr/maudio_av40_studiophile.htm είναι τίμια για τα λεφτά τους και απ ότι γράφεις δε χρειάζεσαι studio monitor αλλά κάτι σχετικά ρεαλίστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου