Προς το περιεχόμενο

Ξεκούρδιστο πιάνο.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπα, μάλλον δε χρειάζεται καμία από τις αλχημείες αυτές. Ένα απλό chorusάκι με αργό rate και μεσσαίο προς μεγάλο depth και το έχει το ξεκούρδιστο πιάνο ο Λάκης. Μόλις το δοκίμασα στο εργοστασιακό chorus του Cubase. Πολύ χαλαρά το αποτέλεσμα που θέλει σε χρόνο dt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το Native Instruments δεν το έχω. Θα τα δοκιμάσω όλα αυτά που λέτε (όσα μπορώ) και θα επανέλθω.  :D

 

Η άμεση χρήση, πέρα από το παιχνίδι, είναι ότι θέλω να κάνω ένα video όπου θα έχει ένα παλιό πιάνο (το οποίο υποτίθεται ότι θα είναι ξεκούρδιστο- άσε που θα είναι και στην πραγματικότητα  ;D), και θα παίζει κάποιος ένα θέμα σε αυτό.

 

Για το ρεαλιστικό του πράγματος, θα παίζει ξεκούρδιστα.

 

Θα μου πείτε τώρα:" Ε τι παιδεύεσαι" ηχογράφησε το κανονικό, αφού θα ναι ξεκούρδιστο.  ;D

Δεν υπάρχει η δυνατότητα, και γιατί δε είμαι για να κουβαλάω audio μηχανήματα εκεί, και γιατί θέλω να το κάνω "χειρουργικά" το audio στο studio στο μοντάζ, γιατί και λάθη θα έχει κατά το παίξιμο και θα έχει πολλά Takes.  ;D

 

Σας ευχαριστώ πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν θες αληθοφάνεια, απλά ηχογράφησε (ή κανε export) όποιο vst piano αγαπάς και πέρνα το wav στο melodyne...

"κούνα" πάνω κάτω τυχαίες νότες σε τυχαία διαστήματα (εννοείται τις νότες στο ίδιο πλήκτρο με απειροελάχιστη διαφορά) και σε 10 λεπτάκια είσαι έτοιμος και λίγο ζαλισμένος από τα φάλτσα ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Pianoteq (με demo)

Garritan Steinway

 

και τα δύο έχουν επιλογές για "παράφωνες" νότες και το pianoteq Μάλιστα κάνει ότι γουστάρεις πρακτικά (και καφέ ψήνει αν θες)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@npap Θένκ γιού! Ωραία ιδέα, δεν τη σκέφτηκα.

 

Νομίζω ότι ο Nikolas έδωσε την ακριβή απάντηση σχετικά με αυτό που φανταζόμουν

 

Η "λύση" του Νικόλα είναι  πιο εύκολη για έμενα , για να κάνω αυτό που θέλω με ένα vst, χωρίς τη συνδρομή περισσοτέρων (είναι και ειδικός πιανίστας όπως και να το κάνουμε τα ξέρει αυτά ;D). Βέβαια η "λύση" κοστίζει βλέπω  ;D :P

 

Οι άλλοι,  κάνατε ενδιαφέρουσες προτάσεις, που ενδεχομένως θα δώσουν  το ίδιο αποτέλεσμα, ίσως με λίγο περισσότερο efford, αλλά δεν κοστίζουν σε χρήμα.

 

Θα δοκιμάσω πρώτα με αυτά που μου είπατε, και αν δω ότι δεν μου αρκεί, θα σκεφτώ πολύ σοβαρά το pianoteq (και για ανανέωση του "παλιού" the grand, και της καφετιέρας μου :P ;D).

 

Πάντως το splash screen του pianoteq ....είναι σαφές. :D

....κάπου στο 0:59.

EDIT:

 

Τώρα το δα (αν και το είπε ο Νικόλας).

Έχει FREE TRIAL.....AXA!!! ;D ;D ;D

 

EDIT 2:

 

Το The Grand (το πρώτο) που έχω, έχει μια σχετική ρύθμιση, αλλά και αν αποτσεκάρεις το "well tempered" , το αποτέλεσμα δεν είναι το επιθυμητό.

steinberggrand.gif.6aa97521ce552010f1a3da9f32990c0b.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νομίζω πως στο trial λείπουν κάποιες νότες...

 

Άρα... ή τις αποφεύγεις, ή μου στέλνεις το Midi και το όργανο και σου το παιρνάω εγώ σε audio. Job well done! ;)

 

Και να διαβάζεις άλλη φορά τι λέω... κοτζάμ δικηγόρος να ούμ'!

 

τώρα σου στέλνω ΠΜ για τη δουλειά που σου έλεγα... (περίπου)... χιχιχιχιχ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νομίζω πως στο trial λείπουν κάποιες νότες...

 

Άρα... ή τις αποφεύγεις, ή μου στέλνεις το Midi και το όργανο και σου το παιρνάω εγώ σε audio. Job well done! ;)

 

Και να διαβάζεις άλλη φορά τι λέω... κοτζάμ δικηγόρος να ούμ'!

 

τώρα σου στέλνω ΠΜ για τη δουλειά που σου έλεγα... (περίπου)... χιχιχιχιχ...

 

Roger…και τα δύο.  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γεια σας!

Eκτός από τα παραπάνω, δεν ξέρω αν κάνει την ίδια καλή δουλειά και το "The Drinking Piano"  της Soundiron, που παίζει με τον Kontakt.

 

Δεν το ξερά.

Βρήκα ένα review στο youtube και όντως έχει επιλογή και για untune, απλά ο ήχος του μου φάνηκε πολύ ragtime.

 

Σε ευχαριστώ πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου