Προς το περιεχόμενο

diy ελ-BOW (NOT e-bow....)


Insectius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα μετά από αρκετές μέρες δοκιμών έβαλα στο κουτάκι του από λεύκα (poplar) το ελ μποε...

(πρέπει να του φτιάξω και ράγες και να μάθω να το χρησιμοποιώ...)

ήδη σχεδιάζω μια πολύ μικρότερη σε ύψος κατασκευή  .

 

Αν και πολύ απλή συσκευή ...αρκετά δύσκολο να την κάνεις να δουλέψει ΤΕΛΕΙΑ

αν έχει κανείς απορία ας με ρωτήσει.

Στα γρήγορα: έχει μαγνήτες neodimium πάνω από μεταλλικές βίδες .έξοδος 80 ωχ  (200 περιελίξεις  (αν θυμάμαι καλά))38  έινταμπουλγιουτζι ,είσοδος περίπου 350  ωχ 44 έινταμπουλγιουτζι (1450 περιελίξεις νομίζω ήθελε και παραπάνω)

 

μαγνήτες ίδια φορά  άμα τσιρίζουν θέλει τούμπα το πηνίο του δέκτη, δεν είναι απαραίτητο το  poting. Άμα δεν δουλεύουν εναλλάξτε γείωση με σήμα. η απόσταση των πηνίων είναι ανάλογη της χορδής  πρέπει να βρείτε μια "μέση λύση"

γενικά θέλει ιδρώτα λολ....

Καλό είναι να φτιάξετε ένα ενισχυτή κιθάρας με το lm386 για να "ακούσετε" για τυχών προβλήματα.

ένα κλιπάκι.....   ο ήχος είναι ο αρχικός το ελ bow το κάνει νια μοιάζει πιο distorted

ως συνήθως... συγχωρέστε το άθλιο παίξιμο μου  :)

1091739043_the__bow.jpg.cc1e2f5730be73a717a9afd64a18edca.jpg

el_bow_2.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ωραίο ακούγεται  :D

 

Ήταν η δεύτερη κατασκευή αλλά την άφησα γιατί δεν έβρισκα αυτά που λέει στο βίντεο.ούτε καν πως να το ζητήσω σωστά

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ την είχα παρατήσει πριν κάνα χρόνο και την ξαναέπιασα με πολύ πείσμα !!

ο τυπάς στο βίντεο έχει λάθος το schematic  τσέκαρε το pdf του λμ386  . στην έξοδο 7 δεν χρειάζεται τίποτα . όταν φτιάξεις τον ενισχυτή κιθάρας μετά βγάλε το ηχείο και κράτα την κιθάρα συνδεδεμένη  . αντί του ηχείου βάλε το πηνίο. θα δεις  ότι δουλεύει και το μόνο που θα σου μένει είναι να φτιάξεις την είσοδο αρκετά δυνατή . δεν έχουν σημασία στην είσοδο τα ωχ αλλά τα μίλι βόλτα βόλτα! στην έξοδο έχουν σημασία τα ωχ  βάλε αυτά που λέει το Texas :D  

thanks blue!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ την είχα παρατήσει πριν κάνα χρόνο και την ξαναέπιασα με πολύ πείσμα !!

ο τυπάς στο βίντεο έχει λάθος το schematic  τσέκαρε το pdf του λμ386  . στην έξοδο 7 δεν χρειάζεται τίποτα . όταν φτιάξεις τον ενισχυτή κιθάρας μετά βγάλε το ηχείο και κράτα την κιθάρα συνδεδεμένη  . αντί του ηχείου βάλε το πηνίο. θα δεις  ότι δουλεύει και το μόνο που θα σου μένει είναι να φτιάξεις την είσοδο αρκετά δυνατή . δεν έχουν σημασία στην είσοδο τα ωχ αλλά τα μίλι βόλτα βόλτα! στην έξοδο έχουν σημασία τα ωχ  βάλε αυτά που λέει το Texas :D  

thanks blue!

 

Εσύ που τα τύλιξες μόνος σου είναι περίπου κάτι τέτοιο?

 

DSC05017.JPG

 

Και πού μπορώ να βρώ υλικά(μαγνήτες,σύρμα χαλκού ή και κάτι σε έτοιμο όπως ο τύπος ) αν θα το ξαναπιάσω?

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kbill τα σύρματα το ένα το έχω καμιά 10ριά χρόνια που είχα φτιάξει inductor halo για wah

το άλλο το έχω για τους μαγνήτες της diy 7χορδης ,δεν αξίζει να αγοράσεις καινούργια για αυτό τον σκοπό μιας και δεν είναι φτηνά. Ναι μόνος μου τα τύλιξα όπως στην φώτο είναι ΑΛΛΑ με πολύ μικρότερο ύψος όπως το original.  όπως βλέπεις υπάρχουν παραπάνω πυκνωτές στην φώτο από ότι στο κανονικό έχει βάλει μία για τον θόρυβο της τροφοδοσίας ο tonepad. την έξοδο μπορείς πιστεύω να την βρεις εύκολα από ένα πολύ μικρό ηχείο 8 οhm του οποίου θα καταστρέψεις την ικανότητα δημιουργίας ηχητικών κυμάτων διαλύοντας το ελαφρώς αλλά αφήνοντας το πηνίο του άθικτο. Για είσοδο θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις κάποιο μαγνήτη άχρηστο κιθάρας  (αν είναι ανπότεντ του παίρνεις το καλώδιο χεχε!)

και να βάλεις κάποια αντίσταση (μεταβλητή αρχικά) για να το ρυθμίσεις να μην μικροφωνίζει και να το πλησιάσεις όσο μπορείς στην έξοδο.μαγνήτες από το ebay .μέγεθος 8 - 10 mm διάμετρο με 3-4 mm ύψος πρέπει να είναι υπεραρκετό .τα δικά μου είναι 4χ10

αχρείαστα ψηλά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου