Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση PC και όχι μόνο


thory

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τον 4χχχ. ειναι η νεα γενια.

 

εγω σου ξαναλεω. βαλε μητρικη gigabyte μπορει να θελησεις να βαλεις μακ. τι σε χαλαει να εχεις ενα τουμπανο μακ?

 

το πανω απο 100 ευρω μητρικη πας gaming δεν ισχυει. εδω πας για workstation. τι σχεση εχει to gaming?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον 4χχχ. ειναι η νεα γενια.

 

εγω σου ξαναλεω. βαλε μητρικη gigabyte μπορει να θελησεις να βαλεις μακ. τι σε χαλαει να εχεις ενα τουμπανο μακ?

 

το πανω απο 100 ευρω μητρικη πας gaming δεν ισχυει. εδω πας για workstation. τι σχεση εχει to gaming?

 

 

 

Σωστο..αν διαλεξει τα parts με προσοχη θα εχει osx σφαιρα αλλα και dual boot με windows αν το θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστο..αν διαλεξει τα parts με προσοχη θα εχει osx σφαιρα αλλα και dual boot με windows αν το θελει.

 

yy

 

καλο ειναι βεβαια να τα χει σε διαφορετικο δισκο.

 

στον ssd το osx (αφου δοκιμασει οτι δουλευει κομπλε(που με μια τωρινη gigabyte ειναι σχεδον σιγουρο)) σε εναν μικρο hdd win7 και εναν shared με ntfs και paragon ntfs στο osx και θα φυσαει!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πάντα και η επιλογή να χρησιμοποιήσεις τα λεφτά σου για να πάρεις ένα Playstation 4.

Ας μη γελιόμαστε, ο υπολογίστης είναι ακόμα ένα μηχάνημα που φτιάχτηκε καθαρά για να παίζει τσόντες, οι υπόλοιπες χρήσεις είναι για το "ξεκάρτωμα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σου ξαναλεω. βάλε μητρική gigabyte μπορει να θελησεις να βαλεις μακ

Το θεωρώ δύσκολο να δουλέψω σε mac γιατί όλα τα samples,vst,plugins τα εχω για windows και mac δεν έχω χρησιμοποιησει ποτέ οπότε ξεκινάω απ το 0.

Παρ'όλ'αυτά όντως ποτέ δεν ξέρεις..

Αν πήγαινα σε gigabyte μητρική ποια θα πρότεινες?

Εσύ χρησιμοποιεις hackintosh?

πέρα από σκληρούς για backup που απ' ότι κατάλαβα έχεις, μηπως να σκεφτείς και κανένα ups???

Υπάρχει ups και με εχει σώσει αρκετές φορές απ'τα τερτίπια της δεη...

Δεν έχω σχέση με τους πωλητές!

Να σαι καλά.Εχω ακούσει και γω καλά λόγια για τα συγκεκριμένα,αν παω στην επιλογή monitors και οχι headphones θα τα χω υπόψιν μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεωρώ δύσκολο να δουλέψω σε mac γιατί όλα τα samples,vst,plugins τα εχω για windows και mac δεν έχω χρησιμοποιησει ποτέ οπότε ξεκινάω απ το 0.

Παρ'όλ'αυτά όντως ποτέ δεν ξέρεις..

Αν πήγαινα σε gigabyte μητρική ποια θα πρότεινες?

Εσύ χρησιμοποιεις hackintosh?

 

αν δουλευεις με αγορασμενα προγραμματα, τα περισσοτερα υπαρχουν και για μακ.

αν εισαι πειρατης στειλε pm γιατι δεν επιτρεπεται εδω :D

 

 

κατι τετοιο που εχει και pcie 1x γιατι θα χρειαστεις και κατι τετοιο

 

 

βεβαια υπαρχει και το ιδιο σε pci αλλα δε ξερω αν μειονεκτει σε κατι.

 

τα ειχα βαλει παλια αλλα ειχα καποιο προβλημα με το cpu power management οταν ειχα συνδεδεμενο το firewire. αλλα εμενα ειναι του 2010. με τα τωρινα δε νομιζω να εχεις κανενα προβλημα. τα βασικα ειναι cpu και μητρικη.

 

http://www.tonymacx86.com/406-building-customac-buyer-s-guide-january-2014.html

 

αυτο ειναι το no1 φορουμ για χακιντοσ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, σαν μηχανικός του είδους θα σου πω την άποψή μου.

 

Πάρε i5, κάνε τη σούμα με τα λεφτά που θες να δώσεις και πάρε αυτόν με τη μεγαλύτερη cache που μπορείς.

 

8gb ram, η συχνότητα μετράει, πάρε πάνω από 1600Mhz αλλά θα πρότεινα και κάτι με παθητική ψύκτρα.

 

Κάρτα γραφικών; Αν δεν έχεις κάτι σύγχρονο, θα σου πρότεινα να αγοράσεις. Μπορεί να μην παίζεις games αλλά να βλέπουμε βιντεάκια 720p στο youtube και να κάνουμε και άλλα 10 πράγματα δεν το σηκώνουν οι παλιές. Θα σου κολλάει όλο το σύστημα. Ακόμα και το Air των windows έχει απαιτήσεις.

 

SSD. Τρελή διαφορά. Εφ' όσον έχεις σκληρούς για τα δεδομένα σου, θα σου πρότεινα έναν SSD κοντά στα 64GB. Να του φορτώσεις λειτουργικό και program files.

 

64bit οπωσδήποτε, αλλιώς τσάμπα η ram. Save money, use torrentz.

 

Μητρική όντως κάτι ASUS πάρε, δε θες κάτι τρελό για gaming και overclocking που λανσάρει, αλλά καλό είναι να πάρεις κάτι με brand name λόγο support, αντι για κατι σε P453agr ας πούμε.

 

Για monitors η headphones δεν ξέρω να σου πω, αλλά μάλλον για τα monitors θα πήγαινα.

 

Καλή τύχη, και ξέρεις, είναι αυτό που βάζεις ένα budget αλλά το λίγο παραπάνω για να φτιάξεις κάτι πολύ καλό τελικά σε ωθεί να τα δώσεις :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου