Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση PC και όχι μόνο


thory

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σόρρυ ξέχασα μερικά πράγματα, προφανώς και αυτά που είπαν τα παιδιά προηγουμένως, να κοιτάξεις να είναι όλα συμβατά (motherboard-cpu κυρίως), τροφοδοτικό μια χαρά τα 550W, και κάτι ακόμα. Να είσαι σίγουρος οτι οι θερμοκρασίες είναι χαμηλές. Δεν ξέρω αν πρέπει να δεις κουτιά ή ψύκτρες ή αυτά που παίρνεις να είναι low profile, πάντως ποτέ η απόδοσή σου να μην ξεπερνάει την απόδοση σε ψύξη που έχει το σύστημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν ειμαι ειδικος αλλα νομιζω πως η καρτα γραφικων σε υπερκαλυπτει. εκτος αν παιζεις παιχνιδια. το pro ισως να παιζει. αν δε παιζεις παιχνιδια μονο φασαρια θερμοτητα και ρευμα θα σου προσφερει μια dedicated gpu. και κανα 100αρι+ σε ευρω

 

ο 64gb ssd ειναι μικρος. τα win7 μονα τους ειναι 22gb. εχω 120 και χρησιμοποιω 50. κ δε λεει να μη παρεις samsung.

 

Δεν ξέρω αν πρέπει να δεις κουτιά ή ψύκτρες ή αυτά που παίρνεις να είναι low profile, πάντως ποτέ η απόδοσή σου να μην ξεπερνάει την απόδοση σε ψύξη που έχει το σύστημά σου.

 

+1

 

με τον i5 θα χρειαστεις ψυκτρα. και αν δε βαλεις υδροψυχτη θες low profile ram και ευρυχωρο κουτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το pc παντα ξεκιναει απο το τροφοδοτικο... ειναι το πιο βασικο κομματι πριν πας στα υπολοιπα.

Τα παιδια σου προτεινανε 550w αλλα δεν σου ειπανε οτι καλο θα ειναι να εχει πανω απο 80% efficiency ( να αποδιδει δηλαδη 80% του ρευματος που τραβαει σε γενικες γραμμες) σε διαφορετικη περιπτωση ενα απλο 550w υπο συνθηκες θα μπορουσε να κρεμασει το συστημα που σου προτεινουν. η δικη μου προταση

https://www.skroutz.gr/s/4245252/Corsair-CS-Series-650W-Modular-80-PLUS-Gold.html

 

μητρικη διαλεξε μια "καλη" το οτι θα ειναι ακριβη δεν σημαινει οτι ειναι μονο για gaming... σημαινει οτι ειναι φτιαγμενη απο υλικα που αντεχουν περισσοτερο στην καταπονηση, μην ξεχνας οτι η μητρικη ειναι υπευθηνη για το πως συνεργαζονται ολα τα υποσυστηματα του υπολογιστη...αν αυτη "δεν" τοτε και τα υπολοιπα "δεν". οι gigabyte γενικος ειναι ισως οι καλυτερες μητρικες.

Μνημη...επειδη σου προτειναν πανω απο 1600Mhz... απο 1300Mhz σε 2166mhz μπορει να καταλαβεις μικρη διαφορα στην ταχυτητα..απο 1600 σε 2166 αμα καταλαβεις τιποτα σφυρα μου εκτος εαν εισαι λατρης της ταχυτητας και στηνεσε και εσυ μπροστα στο pc χρονομετρο για να δεις σε ποση ωρα κανει boot ποσο κανει να φορτωση εκεινο "αααα εκανε 1,5 ολοκληρο δευτερολεπτο παραπανω" κλπ κλπ..οποτε save money εδω, καλυτερα να παρεις περισσοτερη μνημη παρα "ταχυτερη"...μεινε στα 1600mhz κατ εμε και βαλε 16gb ( και με 8 θα την κανεις την δουλεια σου, απλα θα εισαι λιγο πιο ανετος στην περιπτωση που θελησεις το κατι παραπανω)

επεξεργαστη...το σκεπτικο παιρνω i5 με σκοπο να τον κλοκαρω για τρεχει καλυτερα δεν στεκει και πολυ...overclock=περισσοτερη ταχυτητα= μεγαλυτερη θερμοκρασια (ειναι που ειναι ο i5 απο μονος του τηγανι)= περισσοτερος θερμικος θορυβος= θορυβος στην μιξη + καταπονηση του cpu και αρα μικροτερη διαρκεια ζωης και αυτου και της μητρικης επισης εαν κανεις ενα googlarisma θα δεις οτι αρκετοι δεν προτεινουν i5 για daw λογω spikes που προκαλουνται απο το hyperthreading του επεξεργαστη και θερμοκρασιων...γνωμη μου και εδω θα πεσουν ολα τα fun boys να με φανε :) παρε ενα amd fx8320 που και καλυτερο single core performance εχει απο τον i5 και μεγαλυτερη cache και την δουλεια που θες θα την κανει αν οχι καλυτερα τοτε το ιδιο καλα, σιγουρα πιο κρυα παντως ( η μαμα ψυκτρα του παντως θελει αλλαγη...κανει σαν αεροπλανο:) )

κουτι... σε αυτα τα χρηματα μαλλον δεν υπαρχει πιο αθορυβο, με τοσο στιβαρη κατασκευη (2mm αλουμινιο), και με καλυτερο airflow.

https://www.skroutz.gr/s/4119876/BitFenix-Shinobi-Core.html

οτι και αν διαλεξεις παντως καλο θα ηταν να  εχει το τροφοδοτικο κατω για καλυτερη κυκλοφορια αερα και ευκολο βαλε βγαλε εαν χρειαστει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν προτεινα τροφοδοτικο γιατι μετα απ τη μεση λυση εγω παω εδω :p

 

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.663592

 

με 95% αποδοση!

 

χωρις να ξερω λεπτομερειες νομιζω οτι οι ιντελ ειναι καλυτεροι γενικα. οχι μονο σαν cpu αλλα σαν chipset, northbridge,southbridge,memory controller κλπ. αλλα δε ξερω αν ισχυει

 

για τα spikes υπαρχει λυση. ειτε με power plan ειτε με ρυθμιση απ το bios.

 

αλλα εαν βαλει osx δεν θα εχει τετοιο προβλημα. τωρα αν το μηχανημα εχει αποκλειστικη χρηση απενεργοποιεις ολα τα power saving features και απολαμβανεις καθαρη ισχυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σου ξαναλεω. βάλε μητρική gigabyte μπορει να θελησεις να βαλεις μακ

Το θεωρώ δύσκολο να δουλέψω σε mac γιατί όλα τα samples,vst,plugins τα εχω για windows και mac δεν έχω χρησιμοποιησει ποτέ οπότε ξεκινάω απ το 0.

Παρ'όλ'αυτά όντως ποτέ δεν ξέρεις..

Αν πήγαινα σε gigabyte μητρική ποια θα πρότεινες?

Εσύ χρησιμοποιεις hackintosh?

πέρα από σκληρούς για backup που απ' ότι κατάλαβα έχεις, μηπως να σκεφτείς και κανένα ups???

Υπάρχει ups και με εχει σώσει αρκετές φορές απ'τα τερτίπια της δεη...

Δεν έχω σχέση με τους πωλητές!

Να σαι καλά.Εχω ακούσει και γω καλά λόγια για τα συγκεκριμένα,αν παω στην επιλογή monitors και οχι headphones θα τα χω υπόψιν μου.

 

 

α μπράβο γι αυτό το είπα.. απλά πρόσεξε να καλύπτει και τον νέο σου υπολογιστή που, λογικά, θα έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις.

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 και από μένα παιδιά για τη λύση gigabyte+i5 για osx. Είναι απίστευτα απλό σαν διαδικασία, καμία σχέση με την ταλαιπωρία και την αστάθεια που υπήρχε παλιότερα.

Αν διαλέξεις το σωστό hardware (μητρική, cpu, gpu) και τα σωστά εργαλεία (από ένα πολύ γνωστό site που αναφέρθηκε παραπάνω σσ. tonymac η κάποιο αντίστοιχο) μιλάμε για ένα πανεύκολο στήσιμο με ΜΗΔΕΝ προβλήματα ειλικρινά.

 

Έχω δουλέψει χρόνια σε G5, έπειτα πηγα σε MacPro και από πέρυσι σε pc με osx. Ο λόγος είναι ότι ήθελα να τρέξω τις ProTools HD2 Accel κάρτες μου που είναι σε PCIx. Αρχικά δεν με έπειθε ότι αυτό το πράγμα θα είναι σταθερο. Παρ' όλα αυτά, μια δοκιμή με έπεισε σε συστημα φίλου, και αν δεν βλέπεις το tower που είναι pc, δεν καταλαβαίνεις καμία διαφορά, όλα δουλεύουν ρολοι. (πολλοί τροποποιούν και cases από g5 ή pro και είναι ακόμα πιο ''ίδιο'' με το κανονικό.)

 

Και σαν διαδικασία, δεδμένου ότι έχεις κάνει τη σωστή επιλογή harware, είναι τόσο απλή, σαν να εγκαθιστάς windows (μπορεί και ευκολότερη).

 

Σαν λειτουργικό, εαν έχεις γνησια τα προγραμματά σου, τότε τρέχουν όλα και σε osx.

 

Δουλέυω full πλέον και αποκλειστικά σ αυτό το μηχάνημα και δεν έχω δεί ποτε μα ποτε προβλημα. (είναι ένα i7 Ivy Bridge με Z77 Gigabyte μητρικη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι i5 δεν εχουν hyperthreading....μονο οι i7..... Wink

 

νομιζα οτι ολοι εχουν πλεον. τελικα ειναι καλο ή δεν ειναι? δεν εχω δοκιμασει να το απενεργοποιησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να πω οτι έχω διαβάσει όλων τις απαντήσεις με προσοχή.

Έχω ψιλοκαταληξει σε κάποια πράγματα όπως

Cpu : i5

Motherboard : gigabyte

Ram : 8gb 1600mhz για αρχη

ssd samsung 120gb για το λειτουργικό

 

Εκεί που αμφιταλαντεύομαι είναι για την προταση αρκετων για osx.

Αυτο που με ενδιαφέρει κυρίως στο σύστημα που θα στήσω είναι η σταθερότητα,γι'αυτό το λόγο κιόλας θα προσπαθούσα τα πάντα από λειτουργικό μέχρι τα vsti να είναι αγορασμένα.

Και δεν ξέρω αν η λύση hackintosh θα μου δώσει αυτή την σταθερότητα..

πχ ποιο osx να αγοράσω?Και απο που?Απ΄το site της apple και μετα να το περάσω σε στικάκι?Δώστε καμιά πληροφορία για osx σε pc γιατί είμαι ψιλοάσχετος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ραμ αν ξεφευγει η τιμη για να πας σε 1600, δεν αξιζει. διαφορα στα benchmarks μπορει να δεις. στην λειτουργια του μηχανηματος δε γνωριζω. περισσοτερο θα κοιτας το cas latency(το μικροτερο νικαει). συνηθως στις μεγαλυτερης ταχυτητας( σε hz ) ειναι μεγαλυτερο και το latency.

 

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.549221

 

σχεδον ιδια ειναι τελικα η τιμη. γενικως θα προτεινα κατι σε corsair.

 

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.306078

 

εχω τον προ. αλλα ο καινουργιος φαινεται ωραιος και αρκετα φτηνοτερος. με 160€ παιρνεις 250gb!

 

σχετικα με τα χακιντοσ το καινουργιο το mavericks ειναι δωρεαν. οποτε θες καποιον που εχει μακ για να τα κατεβασει την εφαρμογη.

ριξε μια ματια εδω να παρεις μια ιδεα απ τη διαδικασια της εγκαταστασης.

 

http://www.tonymacx86.com/374-unibeast-install-os-x-mavericks-any-supported-intel-based-pc.html

 

οσο για την Ασταθεροτητα τον "σπασμενων", ισχυει. σε μετρημενες στα δακτυλα φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου