Προς το περιεχόμενο

Επιτελους απαντηση στο αιωνιο ερωτημα των ξυλων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 383
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πάντως πέρα της πλάκας αν το mdf είναι υψηλής πυκνότητας δεν βλέπω κανένα λόγο γιατί να μην κάνει για κιθάρα.

 

εεεπ! MDF = Medium Density Fiberboard  :P

 

αρα δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

 

Εκτός αν εννοείς οτι το συγκεκριμένο MDF είναι πιο ...DF απο άλλα, αλλά πάντα Μ...

 

;D ;D ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντρημτέτοιε

 

Μου ζητάς διαρκώς αποδείξεις σαν ιεροεξεταστής, τι είδους αποδείξεις θες; μετρήσιμες; Ντεσιμπέλ; Κυματομορφή; Τι θα σε βόλευε; Διότι όλες αυτές οι μετρήσεις ας πούμε γίνονται στα εργοστάσια που βγάζουν κιθάρες.

 

Γράφεις: "Το υλικο παιζει ρολο αν αποφασεις να παιζεις την κιθαρα στον καναπε unplugged.Τοτε και διαφορες θα ακουσεις και οτι θες.Αλλα συνηθως την ηλεκτρικη την παιρνουμε για παιξουμε σε ενισχυτη ξερεις και τοτε καληνυχτα στις οποιες διαφορες."

 

Εσύ έχεις δηλαδή απόδειξη ότι το υλικό /υλικά κατασκευής ΔΕΝ επηρεάζουν τη συμπεριφορά ενός οργάνου;!

Τα κλειδιά και το υλικό της γέφυρας ας πούμε παίζουν ρόλο; Και όχι το υλικό του σκάφους;! Αν η γεφυρα είναι από ξύλο ή από ατσάλι, δεν παίζει ρόλο στο resonance επειδή το όργανο είναι ηλεκτρικό (και σύμφωνα με τη λογική σου καταλήγει σε ενισχυτή);

Αυτά που γράφεις είναι καινοφανή και μαρτυρούν άγνοια, που σε συνδυασμό με την αγένειά σου να ειρωνευεσαι το nickname μου νομίζω ότι προσβάλλουν τη συζήτησή μας.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανεξυπνο (για τα κυβικα σου) Manos. Κριμα που δεν εχουμε το σχεδον ανυπαρκτο IQ σου να γελαγαμε κι εμεις λιγο. Tea_green.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw σχετικά με το video, ο τύπος που παιδεύτηκε (γιατί "πείραμα" δεν έκανε) δεν με έπεισε καθόλου.

 

Πρώτα απ' όλα γιατί κανένας (even remotely...)κιθαρίστας (κάτι το οποίο ΔΕΝ είναι ο τύπος, όπως είπε) δεν παίρνει μια κιθάρα για να πάιζει όλο κι όλο μια open G...  ::)

 

Επίσης, αυτό που είδα είναι οτι οι κυματομορφές (αποτέλεσμα "κοσκινίσματος" απο κάποιον Α-D converter) δεν είναι ίδιες, αλλά παραπλήσιες.

Έχουν "χοντρικά" το ίδιο σχήμα (λογικό καθότι είναι κιθάρες, άρα θα έχουν παραπλήσιο frequency response) αλλά ακόμα και σ΄αυτή την παροδία πειράματος υπάρχουν διαφορές.

Τι περίμενε να δεί δηλαδή? Κανα δράκο να πετάγεται απο την κυματομορφή?  :P

 

Anyway, το θέμα "ήχος" ξέρουμε όλοι οτι είναι τόσο μα τόσο πολυδιάστατο που ειλικρινά δεν περιμέναμε έναν αρχι-καρα-snob/βαρεμένο-είρωνα κοκκινομαγουλάτο (απο καναδυοτρια pints) Aγγλοσάξονα να μας "ανοιξει" τα μάτια και ιδίως τα αυτιά...

 

...enough!

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντρημτέτοιε

 

Μου ζητάς διαρκώς αποδείξεις σαν ιεροεξεταστής, τι είδους αποδείξεις θες; μετρήσιμες; Ντεσιμπέλ; Κυματομορφή; Τι θα σε βόλευε; Διότι όλα αυτές οι μετρήσεις ας πούμε γίνονται στα εργοστάσια που βγάζουν κιθάρες.

 

Γράφεις: "Το υλικο παιζει ρολο αν αποφασεις να παιζεις την κιθαρα στον καναπε unplugged.Τοτε και διαφορες θα ακουσεις και οτι θες.Αλλα συνηθως την ηλεκτρικη την παιρνουμε για παιξουμε σε ενισχυτη ξερεις και τοτε καληνυχτα στις οποιες διαφορες."

 

Εσύ έχεις δηλαδή απόδειξη ότι το υλικό /υλικά κατασκευής δεν επηρεάζουν τη συμπεριφορά ενός οργάνου;!

Τα κλειδιά και το υλικό της γέφυρας ας πούμε παίζουν ρόλο; Και όχι το υλικό του σκάφους;! Αν η γεφυρα είναι από ξύλο ή από ατσάλι, δεν παίζει ρόλο στο resonance επειδή το όργανο είναι ηλεκτρικό (και σύμφωνα με τη λογική σου καταλήγει σε ενισχυτή);

Αυτά που γράφεις είναι καινοφανή και μαρτυρούν άγνοια, που σε συνδυασμό με την αγένειά σου να ειρωνευεσαι το nickname μου νομίζω ότι προσβάλλουν τη συζήτησή μας.

 

 

 

 

 

 

 

Ρε  φιλε το βιντεο το ειδες?Ηταν το μπρατσο το ιδιο ναι η οχι? αρα nut κλειδια ταστα και τα σχετικα ηταν ιδια.Ηταν τα ηλεκτρικα τα ιδια ακριβως ναι η οχι? ηταν η γεφυρα,το setup και οι αποστασεις ιδιες ναι η οχι ? τι ηταν μονο διαφορετικο? το σωμα απο νοβοπαν mdf η δεν ξερω και εγω τι.Μηπως εβλεπες αλλο βιντεο?Μπροστα σου ειναι η αποδειξη.Ρωτα λοιπον τον εαυτο σου που μου κανεις και μαθημα για διαφορες μεταξυ.... basswood του 70 και basswood σημερινου αν αναγνωριζεις το...νοβοπαν του 2013 απο το basswood του 2013 γιατι εγω δεν ακουσα καμια διαφορα εκτος και αν το νοβοπαν ειναι tonewood και αυτο και δεν το πηραν χαμπαρι οι....κολλοσοι του guitarmaking ::).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

there is a lot of hype out there,παιδια.

 

Χωρις να παιρνω θεση επι του παροντος ζητηματος.

Ηχητικα μπορει να μην εχει διαφορα,αλλα τα διαφορα ξυλα εχουν

και διαφορετικες θεραπευτικες ιδιοτητες.

Αρα αγγιζοντας τη ταστιερα ,σου βγαζει και διαφορετικα συναισθηματα

που αντανακλουν στο παιξιμο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ποτέ δυνατόν να τεστάρει κάποιος κιθάρες χωρίς να ξέρει να παίζει κιθάρα;  

 

Είναι ποτέ δυνατόν να τεστάρει κάποιος ηλεκτρικές κιθάρες χωρίς ενισχυτή;

 

Είναι ποτέ δυνατόν να αποκτά κάποιος σοβαρή άποψη για οποιαδήποτε κιθάρα στην κρεβατοκάμαρα του ή στο σαλόνι του και όχι σε ένα προβάδικο ή μία live σκηνή;

 

Just asking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου