Προς το περιεχόμενο

Επιτελους απαντηση στο αιωνιο ερωτημα των ξυλων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

με λίγα λόγια πήρε 2 ίδιες κιθάρες...που είναι το περίεργο? ;D ;D

 

+2 (άθλιες) κιθάρες...  ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 383
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

με λίγα λόγια πήρε 2 ίδιες κιθάρες...που είναι το περίεργο? ;D ;D

 

+2 (άθλιες) κιθάρες...  ;D

 

Warmoth vs Gfs στο δευτερο βιντεο....ειναι αθλια και η warmoth τωρα ;D?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Είτε βάλω τη Stagg μου στο PC έιτε τη Gibson, ξέρω ότι θα πάρω παραπλήσιο ήχο...

 

2) Στο ψηφιακό σήμα, απλά χάνεις την οποιαδήποτε απειροελάχιστη διαφορά (η οποία φυσικά και υπάρχει). Σε έναν ενισχυτή είναι αυτή η διαφορά που μας κάνει να "νιώθουμε" τον ήχο σε ένα όργανο και όχι σε ένα άλλο.

Eπίσης ΞΕΡΟΥΜΕ όλοι οι κιθαρίστες ότι το παραμικρό vibe στον ήχο, δεν ακούγεται μέσα από τα φίλτρα της ψηφιακής ηχογράφησης, αλλά σε έναν καλό ενισχυτή. Όσο αυξάνεις δε την ένταση του ενισχυτή, τόσο περισσότερο ζωντανεύει ο ήχος, "πικάρει" , "αρπάζει" , ξεδιπλώνει το intonation της μια κιθάρα. Αυτό το ξέρουμε και το έχουμε ακούσιε όλοι.

 

3) θα ρωτήσω πόσοι από μας ΔΕΝ έχουμε κάνει το παρακάτω: να πάρουμε ένα πικγκαρντ όπως είναι από μια κιθάρα τύπου στρατ και να το φορέσουμε σε μια άλλη; Όποιος δεν το έχει κάνει να σηκώσει το χέρι του! Επίσης, όποιος κάνοντάς το, δεν άκουσε ΌΝΤΩΣ διαφορά ανάμεσα στα δυο όργανα, πάλι να σηκώσει το χέρι του... ;)

 

Δε νόμίζω ότι χρειάζεται να δω 40 λεπτά ντοκιμαντέρ από ένανβαριεστημένο τύπο για να καταλήξω σε αυτό που ξέρω ήδη! (παρ' όλα αυτά,θα το δώ :D )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Είτε βάλω τη Stagg μου στο PC έιτε τη Gibson, ξέρω ότι θα πάρω παραπλήσιο ήχο...

 

2) Στο ψηφιακό σήμα, απλά χάνεις την οποιαδήποτε απειροελάχιστη διαφορά (η οποία φυσικά και υπάρχει).

 

 

Δε νόμίζω ότι χρειάζεται να δω 40 λεπτά ντοκιμαντέρ από ένανβαριεστημένο τύπο για να καταλήξω σε αυτό που ξέρω ήδη!

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ας μας πούνε ,στο βίντεο που ανέβασε  ο dreamdancer από το 30:50 έως το 31:00  αν ακούνε διαφορά.

 

σαφέστατα, οπότε έχουμε απάντηση στο ερώτημα, απλά η απάντηση που πήρα εγώ είναι η ακριβώς αντίθετη με του dreamdancer.

και αν έκανε ο τυπάς στο βίντεο το ίδιο πείραμα αλλάζοντας το μπράτσο, πιθανώς να ακούγαμε ακόμη μεγαλύτερη διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

manosx

;D

 

Αυτό που έγραψα παραπάνω ότι "στο PC λίγο ως πολύ όλα ακούγονται το ίδιο" (βλέπε το παράδειγμα Stagg / Gibson που χλεύασε ο μάνος) εννούσα ΧΩΡΙΣ την προενίσχυση, χωρίς τη μεσολάβηση κάποιου preamp ή "φίλτρου καμπίνας" που θα αναδείξει το χρωμα της κιθάρας. Ακριβώς ό,τι κάνει δηλαδή ο εν λόγω "luthier" (το είδα τελικά το βιντεάκι του).

 

 

Αν ο τύπος ήταν όντως luthier, θα ήξερε εξ ορισμού ότι αυτό που αποφάσισε (διότι είναι προαποφασισμένος, οχι;) να αποδείξει είναι απλώς άτοπο.

Θα μπορούσα να παραθέσω πραγματείες για το γιατί τα ξύλα παίζουν και τι ρόλο, ποια η σχέση των μεγάλων κατασκευαστών μαγνητών (Seymour Duncan, DiMarzio κ.λπ) με τα ξύλα των συγχρονων εργοστασίων και custom shops, τι ρόλο παίζει η παλαίωση του σκάφους ΠΡΙΝ την κατασκευή της κιθάρας ... και όλα αυτά θα είχαν να κάνουν ΜΟΝΟ με το intonation που εξαρτάται από τις ίνες του ξύλου στο σκάφος (και μόνο!)

Το ξύλο είναι ζωντανό υλικό, ακόμη και οι κιθάρες των σύγχρονων εργοστασίων στην Ινδονησία ας πούμε ή στην Κίνα (π.χ. ας πάρουμε μια γενικά αποδεκτή σχετικά καλή έως πολύ καλή κιθάρα, μια Squier Classic Vibe) θα παίζει διαφορετικά σε δύο χρόνια απ' ότι σήμερα.

Τα ξύλα "ωριμάζουν" , ρουφάνε υγρασία / "πήζουν" οι ίνες τους (και με αυτό δεν εννοώ ότι σκεβρώνουν) αλλά και ξεραίνονται, γενικά είανι όπως είπα ζωντανά υλικά.

Σύμφωνοι, μπορείς να φτιάξεις και κιθάρες από πέτρα (υπάρχουν κάτι τύποι στο Youtube που μπορείς να δεις), αλλά δεν θα ακουστούν ποτέ σαν μια Fender Strat του '62.

 

Αν δεν πιστεύετε εμένα, ρωτήστε τους τεχνικούς σας παιδιά. Είμαι σίγουρος ότι θα σας πουν ότι λέω κι εγώ επί 100 - ότι το ξύλο επηρεάζει το "χρώμα" του ήχου.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου