Προς το περιεχόμενο

επιλογή μπράτσου για Fender American Vintage 75 Reissue


journeyman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

είχε πρόβλημα το truss rod και "σήκωσε" στο 1ο τάστο το inlay.

Ε το έδωσα για επισκευή σε κάποιον που είναι η δουλειά του και μου είπε ότι πρέπει να βγει η ταστιέρα. Τα υπόλοιπα είναι παρελθόν, μισή ευθύνη δική μου (που συμφώνησα), μισή δική του (που έκανε ότι έκανε)...

 

...και μετά, με έκπληξη θα ανακάλυπτε ότι, ούτε έτσι βγαίνει το truss rod από ένα Fender, κι ότι πρέπει να βγει το skunk stripe. Kι έπειτα, αν το truss rod είναι bi-flex, ίσως να χρειαζόταν και τρύπημα στο 7ο τάστο για να βγει το retainer του bi-flex. Άλλωστε, απ' ό,τι φαίνεται, δεν προσπάθησε να βγάλει την ταστιέρα, αλλά την "εξαφάνισε" στην πλάνη... :( :o.

 

Γι' αυτό, όταν πρόκειται για σοβαρές επισκευές, δεν είναι υπερβολή, η απαίτηση να μας εξηγήσει ο εκάστοτε τεχνικός, τι πρόβλημα υπάρχει, τι το προκάλεσε, πώς θα γίνει η επισκευή(πλήρη περιγραφή) και πόσο θα κοστίσει και, φυσικά, να αναλάβει την ευθύνη (και το κόστος) αν κάτι δεν πάει καλά. ;)

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εντυπωσιακό αποτέλεσμα!!  :o :o :o

 

η απορίες μου είναι οι εξής.... κάποια στιγμή βαρέθηκε να σκάβει εις αναζήτηση της βέργας ή χρειάστηκε μισή ταστιέρα να βγάλει για να καταλάβει ότι είναι από την  άλλη ???χεχε! ;D

 

Πριν την εγχείριση έπαιζε?

 

μου το χαρίζεις τον λαιμό?  :P

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έπαιζε βέβαια...

Τέλος πάντων, ας μην το ξαναθυμάμαι γιατί πονάει...! :'(

Δεν τον χαρίζω φίλε μου  8) ;)

 

μιας και απεφάνθη να πάω σε ALLPARTS λύση, κάποιος που να ξέρει που να παραγγείλω decal??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως είμαι πολύ περίεργος να μάθω πόσα θα σου ζητούσαν να το ανακατασκευάσεις ,πόσο δύσκολο να είναι; η μισή δουλειά έχει γίνει  ;D Πάντως σίγουρα το όργανο θα χάσει το mojo του αν του αλλάξεις το λαιμό. :-*

Σου εύχομαι καλύτερη τύχη στο μέλλον...βασικά στο μπάσο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ίντσα είναι 2.54εκ =25.4χιλ.

2-7/16 ίντσες είναι 61.9χιλ.

2-1/2  ίντσες είναι 63.5χιλ.

Άρα η διαφορά τους είναι 1.6χιλ. / 2 = 0.8χιλ. σε κάθε πλευρά.

 

Το μπράτσο του γιατι να το βγάλει το παλικάρι? Χαχα.

Πόσα σου ζήτησαν για να το φτιάξουν και λες ότι δεν αξίζει?

 

 

o OP ειχε πει οτι το μπρατσο για το οποιο ενδιαφερεται ηταν 2,485 της ιντσας οποτε η διαφορα ειναι 0,015 αρα 0,3 χιλιοστα... ;D

 

ετσι κι αλλοιως αστειοτητες ειναι η ανυπαρκτη διαφορα...  

 

EDIT εχεις δικιο η διαιρεση του ΟΡ ηταν λαθος  ;D  η διαφορα ειναι 0.159 cm....και παλι αναξια λογου και φυσικα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ για να χωρεσει το μπρατσο στο neck pocket (μια και δεν υπαρχει τροπος να χωρεσει αν εχει ακριβως τις ιδιες διαστασεις)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά σόρυ αν σας έμπλεξα με τις ιντσες και τις υποδιαιρέσεις τους, αλλά θέλω να είμαι σίγουρος. Εφόσον διελευκάνθηκε, είμαι ΟΚ!

Δεν κοστίζει και λίγα το μπρατσάκι (για τις εποχές που ζούμε)!!

 

Για πείτε για κανά decal??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.και μετά, με έκπληξη θα ανακάλυπτε ότι, ούτε έτσι βγαίνει το truss rod από ένα Fender, κι ότι πρέπει να βγει το skunk stripe..

 

ακριβως....τι χασαπηδες υπαρχουν εκει εξω ρε παιδι μου..

 

 

Kι έπειτα, αν το truss rod είναι bi-flex, ίσως να χρειαζόταν και τρύπημα στο 7ο τάστο για να βγει το retainer του bi-flex

 

το vintage truss rod φοραει

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου