Προς το περιεχόμενο

ηχογράφηση με ηχοαπορόφηση


paokz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

η δεύτερου χρόνου ψηφιακή επέμβαση (διόρθωση) στο αρχικό σήμα της πηγής μας, πρέπει πάντα να έπεται της εξάντλησης των "φυσικών" λύσεων που μπορούμε ανά περίπτωση να χρησιμοποιήσουμε ώστε να επιτύχουμε την προσέγγιση του όποιου ηχητικού μας στόχου...

 

πειραματίσου λοιπόν με τα μέσα που διαθέτεις ή μπορείς εύκολα να αποκτήσεις και αν δεν, τότε αναγκαστικά καταφεύγεις στο μη χείρον... όσο και καλό να είναι το οποιοδήποτε plug in δεν "χαρίζει" τις λύσεις χωρίς ανάλογο (έστω και μικρό) αντάλλαγμα σε artifacts...

 

χωρίς να ξέρω τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου και γιατί ανακλάσεις μιλάς (οι συμβουλές εκ του μακρόθεν, χρειάζονται ισχυρά "φίλτρα" στις προσλαμβάνουσες από τον αποδέκτη εφαρμόσιμες πληροφορίες), μία ανέξοδη πατέντα που μπορείς να δοκιμάσεις  με κάποιες πιθανότητες επιτυχίας είναι να ηχογραφήσεις "πλάτη" σε μια ανοιχτή ντουλάπα  γεμάτη ρούχα τα οποία ίσως χρειαστεί να μετακινήσεις κατά βούληση αφήνοντας και κάποια κενά...(ελπίζω μόνο να μην είσαι μετενσάρκωση σκόρου  :))....

 

αν δεν διαθέτεις ντουλάπα, τους αυτοσχέδιους absorbers δοκίμασε τους αρχικά "πίσω" σου και ακολούθως πάνω και κάτω από το mic screen...

πειραματίσου λοιπόν.. ρίξε και μια ματιά στα πάμπολα θέματα που έχουν ανοίξει στο noiz με diy εγχειρήματα κατασκευής πάνελς... μόνο να κερδίσεις έχεις αποκτώντας εμπειρία για την "συμπεριφορά" του ήχου... να προσέχεις όμως τις υπερβολές... η "κλινική" απουσία ανακλάσεων δεν είναι κάτι που οδηγεί σε καλό ήχο ότι και πηγή να ηχογραφείς...

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις συμβουλες σου αλλα δυστυχως ντουλάπα δεν έχω στο δωμάτιο..

Καλύτερα είναι στην γωνία ..στο κέντρο του δωματίου ή σε κάποιο αλλο σημείο?

..Λεια πρέπει να ναι η επιφάνεια η αυγουλέ των absorbers?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

η "μη λεία" επιφάνεια είναι πολλές φορές απαραίτητη (ανά περίπτωση) στους diffusers για να επιτευχθεί η επιθυμητή διάχυση των ανακλάσεων... στους absorbers αυτό που μας ενδιαφέρει κυρίως είναι η "ικανότητα" του υλικού (ή συνδυασμός διαφόρων) στην απορρόφηση διάφορων συχνοτικών περιοχών... οι γωνίες κατά κανόνα είναι η χειρότερη επιλογή που μπορείς να κάνεις γιατί ενισχύουν τις χαμηλές...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε καλύτερα ειναι να παραγγείλω αυγουλε absorbers?..Aυτο που θέλω είναι ετσι οπως διαχέεται ο ήχος απ την φωνω..ναι πήγαινει μέσα στο mic screen αλλα να είναι σε σχήμα ιγκλού ας πούμε ωστε να βγαίνει ζεστή η φωνή να μην βγαίνει πολύ οξία..Προς το παρόν πίσω απ το μικρόφωνο οπως φαίνεται και στην φώτο βρίσκεται ενας καθρέφτης που τον κάλυψα με κάτι σαν κουβέρτα(οχι ακριβως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

(οι συμβουλές εκ του μακρόθεν, χρειάζονται ισχυρά "φίλτρα" στις προσλαμβάνουσες από τον αποδέκτη εφαρμόσιμες πληροφορίες)

 

με έχεις μπερδέψει... εγώ θα σου λεγα να μη παραγγείλεις τίποτα και απογοητευτείς γιατί μάλλον τσάμπα λεφτά θα δώσεις αν τελικά το θέμα σου είναι κυρίως "χροιάς" και συχνοτικής συμπεριφοράς του μικροφώνου σου (που ίσως δεν συνάδει με αυτό που φαντάζεσαι ότι μπορεί να σου δώσει)... δοκίμασε πρώτα να γράψεις και με κανά άλλο mic από κανά φίλο σου, να δεις διαφορές με reference τον χώρο και τον τρόπο που ήδη χρησιμοποιείς και βλέπεις...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το checkara αλλα είναι ακριβό αυτο το plugin!!

Kαι παίρνει πολύ cpu!!..Oποτε δεν ειναι low latency!

 

η Αλσατία* σωζει την τσεπη μας.

δεν ειναι για real time χρηση.

 

 

anyway

 

 

*Edited. Earendil.

 

 

Κανονισμοί

 

4. Δεν επιτρέπεται η προώθηση και αναζήτηση πειρατικού λογισμικού και μουσικής ή οτιδήποτε άλλο παραβαίνει τον νόμο, μέσα από τη σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου