Προς το περιεχόμενο

θέλω ήχο van hallen!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ηχοχρωμα του ηχου του van hallen μπορεις να το προσεγγισεις σε πολυ ικανοποιητικο βαθμο με εναν "καλο" ενισχυτη κιθαρας.αν και εγω επιμενω οτι αυτο που σου αρεσει ειναι τα δαχτυλα του!μαθε επισης πως ειχε παει καποτε ο van hallen στην peavey και δοκιμαζε ενισχυτες για να του βγαλουν το μοντελο του' date='σε μια φαση επαιξε με εναν peavey bandit 8O και μεινανε ολοι αφωνοι γιατι ακομα και κει ακουγανε "ηχο van hallen"[/quote']

 

Νομίζω ότι ο Λιάκος θέλει αυτό που έχω υπογραμμίσει παραπάνω. Και δεν θα έπρεπε να θέλει κάτι άλλο. Αυτό που λες ισχύει για όλους τους μεγάλους κιθαρίστες, ωστόσο αυτό που ζητά συνήθως κάποιος είναι ένα γενικό 'ηχόχρωμα' ή 'χαρακτήρα' στον ήχο των αγαπημένων του ηρώων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εχουμε και λεμε κιθαρα fender fatstrat american(ash-maple) και sans-amp gt2 και θελω να παρω εναν ενισχυτη που κατα βαση θα παιζω σπιτι και για σε μικρα jam(15-30w).ο ηχοςπου θελω να προσεγκισω ειναι αυτος του van hallen με αυτα τα ¨πλαδαρα¨μπασα και με αυτο το χρωμα στα βρομικα(plexi' date='5150).οσο για λεφτα κατω απο 1000 ή και λιγοτερα.ακουω προτασεις !![/quote']

 

βασικα αν επαιζε ο van hallen με οποια μηχανηματα και να παρεις,το πιο πιθανο ειναι να "εβγαζε" ηχο van hallen....εχεισ σκεφτει να αγορασεις τα δαχτυλα του? :lol:

εχω να σου πω οτι δεν παιζω van hallen :wink: απλα μου αρεσει το ηχοχρωμα της παραμορφωσης του!

ακομα ξερω τι απο αυτα που ακουγονται ειναι δαχτυλα-ενισχυτης-κιθαρα.το να σχολιαζεις τις δεξιοτεχνικες ικανοτητες καπιου (και μαλιστα χωρισ να ξερεις πως παιζει 8O )ειναι λιγο ακυρο και ¨κακο¨ και γινετε στο φορουμ συνεχεια!!!

 

το ηχοχρωμα του ηχου του van hallen μπορεις να το προσεγγισεις σε πολυ ικανοποιητικο βαθμο με εναν "καλο" ενισχυτη κιθαρας.αν και εγω επιμενω οτι αυτο που σου αρεσει ειναι τα δαχτυλα του!μαθε επισης πως ειχε παει καποτε ο van hallen στην peavey και δοκιμαζε ενισχυτες για να του βγαλουν το μοντελο του,σε μια φαση επαιξε με εναν peavey bandit 8O και μεινανε ολοι αφωνοι γιατι ακομα και κει ακουγανε "ηχο van hallen"

 

"Καλό ένισχυτή" ας πούμε όπως Fender Twin Reverb? Vintage Vox AC-30? Mesa Boogie Mark IV? Cornford?

Δεν είναι όλα στα "δάκτυλα"... Μιλάμε για ενισχυτές με τράγικές διαφορές!

Ο Peavey που αναφέρεις μπορεί να ήταν ο Bandit αλλά δεν παύει να ήταν Peavey. Ακόμα και η σειρά MG της Marshall καααάτι (ελάχιστα βέβαια) φέρνει από την σειρά JCM2000.

 

Ας αφήσουμε τα δάκτυλα του καθενός στην θέση τους... :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια παρατήρηση μικρή...

 

¶λλο ο "ήχος" των δαχτύλων

Και άλλο ο ήχος του εξοπλισμού

 

Κανένα δεν αναιρεί το άλλο :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που λες με τον peavey δεν το πιανω.το λες για κακο?η για καλο?τελος παντων οταν ειπα καλο ενισχυτη τον εβαλα σε εισαγωγικα γιατι ενοω καλο ενισχυτη που να εχει σχεση με το ειδος της μουσικης αυτης,δηλαδη πχ.σε καμια περιπτωση δεν ενοω εναν ενισχυτη orange.τελος πιο συγκεκριμενα πιστευω πως και με ενα laney vc 15 μπορεις να βγαλεις ηχο van hallen(στον αναλογο χωρο παντα), ο οποιος ειναι και μια σχετικα φθηνη λυση καλου ενισχυτη.το θεμα ειναι και λιγο υποκειμενικο ομως διοτι πολοι μπορουν να φαντασιονονται και να πιστευουν οτι προσεγκιζουν τετοιο ηχο με ενα pod (line 6).αλη μια καλη λυση σε rack ειναι ο προενισχυτης της engl e530 με τιμη κοντα στα 500 euro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

janick συμφωνώ απόλυτα. :wink:

 

maze:

- ούτε το ένα ούτε το άλλο, απλά εννοώ ότι έχουν κάποια (έστω λίγα) κοινά σημεία.

- με το pod + ένα καλό τελικό μπορεί να βγάλεις πολύ πιο κοντά ήχο van halen απο ότι με τον laney vc15 :D (Σημείωση: Δεν έχω pod... :D )

- o engl είναι αρκετά καλός προενισχυτής, αλλά μακριά από brown sound πιστεύω.

- Αυτό με τον χώρο δεν το κατάλαβα... Μιλάς για ακουστική του χώρου??

 

Πάντως εγώ πιστεύω ότι ο μόνος τρόπος να πετύχεις ήχο van halen είναι να γεμίσεις το studio/δωμάτιο με αφίσες του. :mrgreen: :mrgreen:

 

Όλα τα παραπάνω είναι η προσωπική μου άποψη πάντα, γιατί δεν μου αρέσει να είμαι απόλυτος. (π.χ. Μπορεί να πετύχεις τον σωστό ήχο και χωρίς τις αφίσες! :mrgreen: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

janick συμφωνώ απόλυτα. :wink:

 

maze:

- ούτε το ένα ούτε το άλλο' date=' απλά εννοώ ότι έχουν κάποια (έστω λίγα) κοινά σημεία.

- με το pod + ένα καλό τελικό μπορεί να βγάλεις πολύ πιο κοντά ήχο van halen απο ότι με τον laney vc15 :D (Σημείωση: Δεν έχω pod... :D )

- o engl είναι αρκετά καλός προενισχυτής, αλλά μακριά από brown sound πιστεύω.

- Αυτό με τον χώρο δεν το κατάλαβα... Μιλάς για ακουστική του χώρου??

 

Πάντως εγώ πιστεύω ότι ο μόνος τρόπος να πετύχεις ήχο van halen είναι να γεμίσεις το studio/δωμάτιο με αφίσες του. :mrgreen: :mrgreen:

 

Όλα τα παραπάνω είναι η προσωπική μου άποψη πάντα, γιατί δεν μου αρέσει να είμαι απόλυτος. (π.χ. Μπορεί να πετύχεις τον σωστό ήχο και χωρίς τις αφίσες! :mrgreen: )[/quote']

 

εχω το pod και εχω και ενα καλο τελικο (brunetti). και ξανα λεω οτι απλα νομιζει καποιος οτι ακουει ηχο van hallen και το σημαντικοτερο προβλημα ειναι πχ αν παιξεις ενα ακορντο δεν ακουγονται ξεκαθαρα-ξεχωριστα οι νοτες του η μαλον δεν ακουγονται καθολου.για το χωρο ναι ουσιαστικα αυτο που λες ενοω,γιατι αν παιζεις σπιτι σου με τον vc θα ακους μια χαρα,ενω αν παιξεις σε μεγαλο χωρο προφανως θα χασεις τον ογκο του ηχου.τωρα για αυτες τις αφισες που λες... ειναι πολυ ενδιαφερον 8O θα το ψαξω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

ΒΡΕΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑΚΙ ΛΑΜΠΑΤΟ (MARSHALL 800) ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΕΝΑ PALMER LOAD BOX(ΠΕΡΙΠΟΥ 300-400 ΕΥΡΩ).ΕΧΕΙΣ ΟΛΟ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΟΣ ΣΕ ΛΙΓΑ WATT.ΜΕΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ EFFECTS ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΧΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑ MIXER.ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΤΑ GROOVE HOUSE STUDIOS (210 8835618)ΤΟ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΑ ΚΟΛΠΑ (ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ)ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΙ. :wink:

ΒΕΒΑΙΑ Ο VAN HALLEN ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΗΧΟ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΙΔΙΟΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΑΝΤΟΥ.

ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΕΙ ΓΥΡΙΣΕΙ Η ΜΟΔΑ ΤΩΝ ΚΕΦΑΛΙΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

........νομιζω οτι η περιπτωση του VH ειναι απο εκεινες τις μετρημενες στα δαχτυλα περιπτωσεις που ο εξοπλισμος ειναι πολυ "λιγος" μπροστα στα υπολοιπα.......και απο εκεινες τις ακομη λιγοτερες που με κλειστα ματια μπορεις να ακουσεις 4 νοτες και να πεις....α παιζει ο ταδε.....

 

Με αυτο υποψιν και με δεδομενο οτι σε ενδιαφερει VH πρωτης περιοδου (με DL Roth) η original λυση ειναι Marshall με την ενταση σε μη φιλικες προς το υπνοδωματιο σου τιμες......επιπλεον λογω και του δευτερου οικονομικου οριου που βαζεις πιστευω οτι το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να κατευθυνθεις προς λυσεις modelling...........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια παρατήρηση μικρή...

 

¶λλο ο "ήχος" των δαχτύλων

Και άλλο ο ήχος του εξοπλισμού

 

Κανένα δεν αναιρεί το άλλο :wink:

 

Πολύ πολύ πολύ πολύ σωστή κουβέντα αυτή ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος του κιθαρίστα είναι κατά 80-90% στα δάχτυλά του. Σίγουρα το υπόλοιπο 10-20% είναι πολύ σημαντικό αλλά...:

 

1) εκπομπή του MTV - Headbangers Ball πριν 15 σχεδόν χρόνια. ΝΑΜΜ έκθεση καί ο Vai δοκιμάζει μιά Ibanez σε 2 rigs 2μετρα. Ήχος Vai. Κάποιος τον ρωτά κάτι ανάλογο, χαμογελάει καί λέει: "i shouldn't do this but..." καί βγάζει το βύσμα καί το βάζει σε ένα μικρό ενισχυτη combo. Αποτέλεσμα: ήχος Vai καί όλοι άφωνοι βέβαια.

 

2) Malmsteen στην ίδια έκθεση, προφανώς άλλη χρονιά. Δοκιμάζοντας την κιθάρα τού Brian May σε έναν Vox, όχι την signature αλλά την original αυτή πού τού έφτιαξε ο πατέρας του, προσπαθώντας να δεί πως βγαίνει ο "ήχος Brian May". Το αποτέλεσμα: ήχος Malmsteen

 

 

3) εκπομπή του MTV (αρχές 90) - μάλλον με τον Hal Crooks(?). Καλεσμένος ο Satch καί παίζει από το Extremist το Crying, με την Ibanez καί έναν Marshall combo λαμπάτο. Λες καί άκουγες το cd...

 

 

Γιά να μην είμαι όμως κάθετος ο εξοπλισμός είναι πολύ σημαντικός. Όμως δεν πρόκειται να αγοράσετε κάποιο ενισχυτή καί να αποκτήσεστε τον ήχο του "x" κιθαρίστα.

 

 

O Allan Holdsworth ηχογράφησε εξ' ολοκλήρου το "The Sixteen Men Of Tain" με τον Yamaha DG. Αν πάτε στο Νάκα να τον δοκιμάσετε προσπαθήστε να βγάλετε αυτον τον ήχο καί αν ναί πάρτε με τηλέφωνο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου