Προς το περιεχόμενο

Dave Smith interview


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Tassman ειναι προγραμμα Trolley, τι δουλεια εχει ενα soft synth με ενα hard synth και μαλιστα αναλογικο? Δεν συγκρινονται αυτα τα δυο, το'χουμε πει χιλιες φορες. Οταν καποια εταιρεια κατασκευασει ενα hardware/αληθινο μουσικο οργανο με τις ιδιοτητες του Χ Tassman να το συζητησουμε. Αλλα το να φτιαξεις ενα soft synth ειναι πανευκολο. Μου ερχεται ο αλλος και μου φτιαχνει λεει ενα modular VST. Τι λε ρε μεγαλε? Φτιαξε ενα κανονικο modular να δεις τη "γλυκα" και το κοστος και τα ξαναλεμε. ;D

 

Τωρα για την ημερομηνια ληξης της αναλογομανιας, τι να πω? Πριν κατι μερες καπου πηρε το ματι μου ενα αρθρο που υποστηριζε ακριβως το αντιθετο, οτι δηλαδη η μοδα αυτη μεγαλωνει και οι μεγαλες εταιρειες οπως η Yamaha και η Roland θα αρχισουν να ξαναφτιαχνουν αναλογικα synths, ρεπλικες παλιοτερων μοντελων ή παρομοιων μ'αυτα. Ηδη η Korg εχει μπει στο παιχνιδι, μακαρι να ακολουθησουν κι οι Yamaha/Roland μπας και δουμε κανα πολυφωνικο synth σε νορμαλ τιμη.

Να αρχισουν αυτοι να ξαναφτιαχνουν αναλογικα synths και ο Smith ψηφιακα lol... :P

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Tassman ειναι προγραμμα Trolley, τι δουλεια εχει ενα soft synth με ενα hard synth και μαλιστα αναλογικο? Δεν συγκρινονται αυτα τα δυο, το'χουμε πει χιλιες φορες. Οταν καποαι εταιρεια κατασκευασει ενα hardware/αληθινο μουσικο οργανο με τις ιδιοτητες του Χ Tassman να το συζητησουμε. Αλλα το να φτιαξεις ενα soft synth ειναι πανευκολο. Μου ερχεται ο αλλος και μου φτιαχνει λεει ενα modular VST. Τι λε ρε μεγαλε? Φτιαξε ενα κανονικο modular να δεις τη "γλυκα" και το κοστος και τα ξαναλεμε. ;D

 

Το ξέρω ότι τα έχουμε (δηλαδή, τα έχεις) ξαναπεί, αλλά δεν έχω συμφωνήσει. :)

 

Κάθε πρόταση στην παράγραφό σου είναι λάθος, με έμφαση στην "το να φτιαξεις ενα soft synth ειναι πανευκολο", αλλά δεν σε κατηγορώ διότι όλοι όσοι δεν ξέρουν από λογισμικό το ίδιο πιστεύουν για τα πάντα, από τα Windows μέχρι το Cubase...

 

... και βέβαια, σε τσάκωσα, έτσι; Γιατί τη σύγκριση που θεωρείς ανίερη ανάμεσα στα soft και τα hard synth δεν την κάνεις και με τα sequencer...;;; Σύμφωνα με το σκεπτικό σου, τα hardware sequencers είναι ανώτερα και μη-συγκρίσιμα με το Cubase...

 

Έχεις λάθος σε αυτό το θέμα, πρέπει να το ξαναδεις όταν σου κάνει κέφι.

 

                       

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Το να φτιαξεις ενα soft synth ειναι πανευκολο" και προσθετω το "σε σχεση παντα με ενα αληθινο hardware synth". Υποτιθεται οτι ειναι προφανες τι εννοω οταν λεω για την "ευκολια" του να φτιαξει κανεις ενα soft synth.

 

... και βέβαια, σε τσάκωσα, έτσι; Γιατί τη σύγκριση που θεωρείς ανίερη ανάμεσα στα soft και τα hard synth δεν την κάνεις και με τα sequencer...;;; Σύμφωνα με το σκεπτικό σου, τα hardware sequencers είναι ανώτερα και μη-συγκρίσιμα με το Cubase...

Tι λες ωρε Trolley? :P Πως το συμπερανες παλι αυτο? Το ιδιο μη-συγκρισιμα ειναι και τα hard sequencer με τα soft sequencer. Και οχι, σε θεματα δυνατοτητων τα hardware sequencer ειναι υποδεεστερα. Γιατι? Γιατι ειναι η φυση τους ετσι, ειναι hardware, και αυτο απο μονο του εχει περιορισμους.

 

Δεν συγκρινουμε λοιπον software και hardware, ειναι δυο εντελως ασχετα μεταξυ τους πραγματα και δεν καταλαβαινω γιατι δεν το βλεπεις.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε νέο ακούμε στο χώρο του audio synthesis προέρχεται είτε από αμιγώς ψηφιακά όργανα, είτε από samplers, είτε από υβρίδια.

 

εγω θα συμφωνησω εν μερει.

 

το πιο νεο που ακουμε πλεον ειναι ποιοτικο software....

 

προσωπικα το Native Instruments Razor με εχει πραγματικα εντυπωσιασει...

το Madrona labs Aalto επισης

 

και ενα αλλο καλο που αυτη τη στιγμη ειναι beta ειναι το Bazille (berlin modular)

απο τον U-he

 

 

 

το παραπονο μου βεβαια ειναι οτι πολλες φορες στον τομεα του software πωλουνται φυκια για μεταξωτες κορδελες.

 

επισης στην modular σκηνη εχουν αρχισει και βγαινουν πολυ ωραια πραγματα (και δεν ειναι τοοσο purist analog.... αρα υβριδια)  σε καποιο αλλο thread θα μπορουσα να παραθεσω καποια απο αυτα...

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Το να φτιαξεις ενα soft synth ειναι πανευκολο" και προσθετω το "σε σχεση παντα με ενα αληθινο hardware synth". Υποτιθεται οτι ειναι προφανες τι εννοω οταν λεω για την "ευκολια" του να φτιαξει κανεις ενα soft synth.

 

 

δεν ειναι προφανες . για να φτιαξεις ενα αληθοφανες(αμα κανει μοντελοποιηση)...

 

η μια καινουργια τεχνικη συνθεσης

 

και χρησιμο και και και

 

ειναι τεχνη που πολυ λιγοι την εχουν αναπτυξει σωστα.....

 

αυτο που ειναι ευκολο ειναι με ενα προγραμμα που λεγεται synthedit να φτιαξει καποιος ενα plugin που να παιζει samples... πχ

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι προφανες για σενα Mamonu. Για μενα ειναι. Το να φτιαξεις 10.000 hardware DX7 ειναι προφανες οτι ειναι απειρως πιο δυσκολο και κοστοβορο απ'το να φτιαξεις 10.000 PX7 extension για το Reason.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αυτο που ειναι ευκολο ειναι με ενα προγραμμα που λεγεται synthedit να φτιαξει καποιος ενα plugin που να παιζει samples... πχ

+1

 

Το να φτιαξεις 10.000 hardware DX7 ειναι προφανες οτι ειναι απειρως πιο δυσκολο και κοστοβορο απ'το να φτιαξεις 10.000 PX7 extension για το Reason.

+1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...να πάρετε Μουγκ...

 

Αυτός που το θέλει ξέρει γιατί το θέλει(*) (και το λέει και σωστά: "Μόοογκ" ).

 

Πάντα φιλικά,

J72

 

(*) και προφανώς είναι και νοσταλγός. Αλλά αυτό δεν είναι κακό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που το θέλει ξέρει γιατί το θέλει(*) (και το λέει και σωστά: "Μόοογκ" ).

Actually, it's Μόουγκ. Προφερεται οπως οι λεξεις goat, code, bone, go κλπ.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου