Προς το περιεχόμενο

Τα φώτα σας για λαμπάτο ενισχυτή


Snipous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

-ENGL Thunder 50:Ενισχυτάρα,είχα περάσει 2 βδομάδες μαζί του και ήμουν έτοιμος να τον πάρω,αλλά μου έκατσε στην ίδια τιμή ένας Marshall JVM.Πολύ καλά καθαρά για metal ενισχυτής και βεβαίως εξαιρετικό distortion όλων των φασμάτων,αν και λίγο compressed από μόνο του.Το τελευταίο αυτό,ίσως τον κάνει αρκετά metal για σένα,αν και το ρητό ''έχε gain,δεν πάει χαμένο'' πιστεύω πως ισχύει!

 

 

Μπορείς να αναφέρεις τι ειδους μουσική παίζεις, έτσι να δω αν "ταιριάζουμε".

Είχα και εγώ ΠΟΛΥ καλές αναμνήσεις από ENGL, αλλά για πιο metal ήχο.

Θα πάω σίγουρα πάντως να τον τσεκάρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο σάββατο πήγα τελικά από το Λογοθετη και δοκίμασα 2 ενισχυτές, τον TH30 και τον Screamer της ENGL (ο thunder δεν υπήρχε, και από gigmaster είχε μόνο τον 15αρι).

 

Ο ENGL μου φάνηκε πολύ καλός all around ενισχυτής. Κρυστάλλινα καθαρά (με λίγη υπερβολή, στο bright, σου τρύπαγε τα αυτιά το κρύσταλλο), ωραίο overdrive και GAIN!!

Μου φάνηκε πολύ μοντέρνος για τα γούστα μου, και δυσκολέυτηκα να βγάλω πιο vintage ηχο στο λίγο χρόνο που του αφιέρωσα.

Πριν από μερικά χρόνια θα τον έπαιρνα με κλειστά τα μάτια! Τώρα θα περιμένω να ακούσω και τον gigmaster 30.

 

Ο Orange από την άλλη με ενθουσίασε!

Υπέροχα γεμάτα "βρετανικά" καθαρά, χωρίς υπερβολές. Άκουγε πολύ καλά την κιθάρα μου!

Το βρώμικο δε ήταν μαγεία. Από vintag-ιλα τρελή μέχρι και πιο σύγχρονα compressed πράγματα, τα βγάζει ψιλοάνετα. Φαντάζομαι οτι με την προσθήκη πεταλιών, μπορείς να σπρώξεις κι άλλο τον ήχο σε διαφορετικές κατευθύνσεις.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση στον Orange ήταν η φοβερή ευχρηστία του!

Μετά από 20 λεπτά που ασχολήθηκα μαζί του, μπορούσα έυκολα να βρω τον ήχο που έψαχνα, παίζοντας με τα knobs με "τα περίεργα σχηματάκια"  :D

Μπαίνει σίγουρα πολύ ψηλά στην μέχρι στιγμής λίστα μου..

 

The quest continues

 

Ερώτηση: ξέρει κανείς τη διαφορά screamer και thunder? (ηχητικά)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπορείς να αναφέρεις τι ειδους μουσική παίζεις, έτσι να δω αν "ταιριάζουμε".

Είχα και εγώ ΠΟΛΥ καλές αναμνήσεις από ENGL, αλλά για πιο metal ήχο.

Θα πάω σίγουρα πάντως να τον τσεκάρω!

 

Εγώ παίζω κυρίως neoclassical και power metal και ότι συνθέτω για τη δική μου προσωπική δουλειά είναι τέτοιου είδους.

 

Όμως τα τελευταία 4 χρόνια παίζω σε μια hard rock μπάντα ως ιδρυτικό μέλος,με πιο British ήχο.

 

Χίλια συγγνώμη,τώρα είδα την παράθεσή σου!

 

*Για μένα πολύ ανώτερος ο ENGL από τον Orange,αλλά παίζουμε διαφορετικά είδη απ'ό,τι έχω καταλάβει.Πιο πολύ για Marshall JCM μου κάνουν τα γούστα σου,αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα! ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ερώτηση: ξέρει κανείς τη διαφορά screamer και thunder? (ηχητικά)

 

 

Ο Screamer έχει πιο vintage voicing από τον Thunder.Αυτή είναι η βασική διαφορά τους.

Βέβαια μπορείς να σπρώξεις με ένα Tubescreamer τον Screamer  ;D ;D και να έχεις πάλι πολύ aggressive ήχο.It's up to you,καθαρά θέμα προτίμησης.

 

Όχι πως δε θα παίξεις metal με τον Screamer,προς Θεού,αλλά καφρίλες δεν κάνει όπως ο Thunder,μόνο αν τον σπρώξεις με κάποιο πετάλι.Οπότε έτσι κι αλλιώς δε σε ενδιαφέρει αυτό,γιατί παίζεις πιο hard rock καταστάσεις.

 

edit:Με λίγο πιο ''επίσημους'' όρους,ο Thunder έχει πιο πολλά μεσαία και έχει γενικότερα πιο high end ήχο από τον Screamer.Επίσης ο Thunder είναι πιο compressed από τον Screamer.

 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Thunder θα σου φανει πολυ πιο compressed ("solid state").

 

Ειναι για HIGH GAIN καταστασεις και μονο κατα την γνωμη μου.

 

Ο Screamer ειναι σαφως πιο πολυ all around combo - κεφαλι. Εξαιρετικο "ακουσμα" στα πεταλια.

 

ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ ΚΡΙΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΟΥ ΑΓΟΡΑΣΤΗ ΚΑΙ

ΟΧΙ ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΤΩΝ ΓΥΡΟ ΓΥΡΟ ΟΛΟΙ.

EBMM John Petrucci 7

Jackson DK2

Yamaha Pacifica

ENGL Powerball-Invad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ ΚΡΙΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΟΥ ΑΓΟΡΑΣΤΗ ΚΑΙ

ΟΧΙ ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΤΩΝ ΓΥΡΟ ΓΥΡΟ ΟΛΟΙ.

 

+1000

 

 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίζω κυρίως neoclassical και power metal και ότι συνθέτω για τη δική μου προσωπική δουλειά είναι τέτοιου είδους.

 

Όμως τα τελευταία 4 χρόνια παίζω σε μια hard rock μπάντα ως ιδρυτικό μέλος,με πιο British ήχο.

 

Χίλια συγγνώμη,τώρα είδα την παράθεσή σου!

 

 

χμ, δεν είμαι σίγουρος ότι παίζουμε και ΤΟΣΟ διαφορετικά είδη...

και εγώ τον πιο "αγγλικό" ήχο προτιμώ γενικά.

hard rock παιζουμε, με ολίγη από blues και αμα λάχει ρίχνουμε και λίγο μέταλλο στο ήχο μας

για να σου δώσω να καταλάβεις, ο μεταλλικός ήχος που αναζητώ κυρίως είναι early maiden και priest .

Βέβαια το παραπάνω gain ποτέ δε θα πάει χαμένο... :D

 

Πιο πολύ για Marshall JCM μου κάνουν τα γούστα σου,αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα! ;D

 

λες να με έχει βρει τέτοιο κακό;  :D

γενικά θα ήθελα να τους αποφύγω τους marshall, αλλά δε θα πω όχι και στη δοκιμή ενός!

καμιά πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ ΚΡΙΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΟΥ ΑΓΟΡΑΣΤΗ ΚΑΙ

ΟΧΙ ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΤΩΝ ΓΥΡΟ ΓΥΡΟ ΟΛΟΙ.

 

+1

 

αυτό ξαναπες το!

 

απλά εδώ κουβέντα κάνουμε, να πάρω και κάποιες γνώμες από τους πιο έμπειρους! 8)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου