Προς το περιεχόμενο

Τα φώτα σας για λαμπάτο ενισχυτή


Snipous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και απο εμένα.Γενικά συμφωνώ απόλυτα σε οτι είπε νωρίτερα ο φίλος Bill.

Τσέκαρε επίσης τους rivera που είναι εκπλητικοί στα 25-55w (clubster,pubster,kr,chubster) και τους mesa express plus και rectoverb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημέρα και απο εμένα.Γενικά συμφωνώ απόλυτα σε οτι είπε νωρίτερα ο φίλος Bill.

Τσέκαρε επίσης τους rivera που είναι εκπλητικοί στα 25-55w (clubster,pubster,kr,chubster) και τους mesa express plus και rectoverb.

 

οι rivera δεν ειναι high gain ενισχυτες;

αυτή την εντύπωση είχα

 

anyway, που θα μπορουσα να τους τσεκάρω, φέρνει κάποιος στην αθήνα;

 

όσο για τους mesa, εκτός από τον lonestar έχω ήδη αναφερει και τον rectoverb.

μοναδικό ανατρεπτικό για τους mesa, η τιμη τους... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι rivera δεν ειναι high gain ενισχυτες;

αυτή την εντύπωση είχα

 

anyway, που θα μπορουσα να τους τσεκάρω, φέρνει κάποιος στην αθήνα;

 

όσο για τους mesa, εκτός από τον lonestar έχω ήδη αναφερει και τον rectoverb.

μοναδικό ανατρεπτικό για τους mesa, η τιμη τους... :(

Όχι δεν είναι high gain (όχι όλοι δηλαδή).Τα καθαρά τους είναι κορυφαία.Τώρα αν επιλέξεις κάποιον που να έχει και περισσευούμενο gain δε νομίζω να πειράζει ;D

Ο Ζοζέφ τους φέρνει στον Πειραιά.

Oι mesa είναι όντως αρκετά ακριβοί (όπως και οι rivera) αλλά είναι πολύ ποιοτικά μηχανήματα και οι 2.

Απο lonestar προσωπικά προτιμώ τον classic.

Γενικά και στις 2 εταιρίες θα βρείς πολύ ευέλικτους ενισχυτές για να σε πάνε απο classic μέχρι modern ήχους και κρυστάλλινα καθαρά.

Προσωπικά, σε όλους τους ενισχυτές που έπαιζα μια ζωή πάντα κάτι με χάλαγε.Η το καθαρό ή το drive ή το eq τους ή κάτι άλλο (ή τελικά είμαι παράξενος άνθρωπος  ;D).

Με τους παραπάνω έχω βρεί και clean και drive στον ίδιο ενισχυτή και όπως εγώ τα θέλω.

Αλλά είναι και θέμα γούστου.Αυτό που κάνει σε εμένα, σε εσένα  μπορεί να μη κάνει.Αντικειμενικά πάντως είναι πολύ καλά μηχανήματα αν τα αντέχεις οικονομικά.

Εγώ κατέληξα σε mesa rectoverb 50 head και είμαι παραπάνω απο ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι ο κλασσικος ENGLακιας αλλα θα σου προτεινα να κοιταξεις και το παρακατω:

 

 

Απο θεμα ηχων καλυπτει τα παντα...απο versatile...

ισως να τον "τρωει" ο νεος ENGL ENVADER II.

 

Πραγκατικά εξαιρετικός και κοντά στα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις.

EBMM John Petrucci 7

Jackson DK2

Yamaha Pacifica

ENGL Powerball-Invad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά έχω ακούσει πολλά πράγματα για τους MESA (και καλά και κακά).

Ειλικρινά δε με έχουν πείσει ότι δικαιολογούν τις τιμές τους.

 

Προσωπικά η περίπτωση που θα ξεπερνούσα το χιλιάρικο, θα ήταν για να πάρω κάποιον μεταχειρισμένο lonestar ή τον rect-o-verb 25 combo.

 

Αλλά πιστεύω ότι για αυτό που θέλω, το επίπεδό μου και τη χρήση που θα κάνω (όπως και τον χρόνο που θέλω να αφιερώσω για να "βρω τον ήχο"), υπάρχουν εξίσου (ή και καλύτερες) επιλογές, σαφώς οικονομικότερες από τον όποιο MESA ή RIVERA.

 

Δεν αμφιβάλλω πως είναι καταπληκτικοι ενισχυτες, για να μην παρεξηγηθούμε ;)

 

Τώρα, όσον αφορά τους ENGL, τι έχει παιχτεί με τον Λογοθέτη;

Τις τελευταίες φορές που έχω περάσει από το μαγαζί στα Εξάρχεια είναι κλειστό!

Πολύ θέλω να δοκιμάσω κάποιον thunder ή gigmaster!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rectoverb 25 λίγο δύσκολο να βρείς μεταχειρισμένο γιατί είναι πολύ καινούργιος ακόμα.Αν δε σε πειράζει το reverb είναι ίδιος κατά τα άλλα με τον mini rectifier (που είναι και στο budget σου περίπου).

http://www.thomann.de/gr/mesa_boogie_mini_rectifier_twenty_bstock.htm

Όπως είπα και πριν είναι και θέμα γούστου.Δεν είναι μονόδρομος!

Τα χρήματα τους τα δικαιολογούν όσο και οι diesel,bogner ή όργανα όπως prs,suhr,tom anderson κτλ.Για άλλους αξίζουν, για άλλους όχι.

Αν βρίσκεις κάτι οικονομικότερο που να σ'αρέσει το ίδιο ή και περισσότερο τότε θα είσαι και κατά αρκετά ευρώ πιο χαρούμενος ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

 

η περιίπτωση του mini rectifier που μου εστειλες είναι καλή, και σαν ενισχυτής πρέπει να σκοτώνει. ;D

Όμως η τιμή του είναι απαγορευτική δυστυχώς (για μένα). Όταν έλεγα ότι έχω budget στο χιλιαρικο, εννοούσα κομπλε ενισχυτή (combo ή head+cab). 8)

 

Αν είχα καμπίνα θα τον σκεφτόμουν.

Πάντως ο pubster που ανέφερες φαίνεται ενδιαφέρον ενισχυτης.

Θα προσπαθήσω να τον τσεκάρω μέσα στο σκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα...!!!!Όπως αναφέρθηκε παραπάνω για τους Orange για Love or Hate καταστάσεις, εγώ είμαι ένας fanatic lover!!!Λοιπόν έχω το κεφάλι της Orange OR15H και απλά σκοτώνει!!!!Κυρίως με την μπάντα παίζουμε classic rock και που και που κανα funk...οπότε για γκάζια μιλάμε για την βρετανική χροια της ORange δλδ έρωτας και ασύλληπτα καθαρά...!!!!

 

Πάρε και video από τους μπλαμπλάδες του Andertons...https://www.youtube.com/watch?v=-gz60KS64pU 

 

Πας Λογοθέτη και ακούς από κοντά!!!

 

Επίσης πολύ versality ενισχυτής στα αυτιά μου πάντα είναι και ο Blackstar HT-5R που τον έχει κολλητός φίλος...!!!!

 

It's up to you!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ΄ρωτησα και παραπάνω, ξέρεις τι παίζει με το Λογοθέτη;

 

Τις τελευταίες φορές που πέρασα από τα Εξάρχεια ήταν κλειστό το μαγαζί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει μεταφερθεί σε άλλο χώρο επί της Χαριλάου Τρικούπη αν πηγαίνεις στο παλιό μέσα στο στενάκι δεν θα τον βρεις.

 

Γενικά μετά τις 6 το έχει κλειστό.

 

Πάρτον ένα τηλ στο 6937-222011 και θα σε κατατοπίσει. Έχει και αρκετούς engl αλλά και ο OR -15 της Orange που είπε ο φίλος παραπάνω είναι καλή περίπτωση να τον τσεκάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου