Προς το περιεχόμενο

Τα φώτα σας για λαμπάτο ενισχυτή


Snipous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνω για τους ORANGE...LOVE OR HATE χροια...μαζι με τους LANEY!!!

EBMM John Petrucci 7

Jackson DK2

Yamaha Pacifica

ENGL Powerball-Invad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν παρόλο που συχνά πυκνά ακούω πολλους να θάβουν τους engl εγώ τους λατρεύω. Σου προτείνω ανεπιφύλακτα τον screamer, είναι απο τους πιο κρυστάλλινους και ολοκληρωμένους ενισχυτές. Επαιζα χρόνια με αυτόν (5-6) και ποτέ δεν με πρόδωσε. Σε συνδιασμό με τη λες πωλ μου και το boss me70 ανατρίχιαζα όταν έπαιζα σόλος... Πλέον "βολευομαι" με τον gigmaster 30 που ρίχνει πολυκατοικία με τον όγκο του, σε κεφάλι είναι 6-7 κιλά και επίσης έχει κρυστάλινα καθαρά. Η βρωμιά του δεν μου αρέσει, όπως δεν μου αρέσει σε κανέναν ενισχυτή που έχω παίξει, πλήν blackstar. Το φοβερό καθαρό του κανάλι φιλοξενεί τη boss me70 και το blackstar distx, καταπληκτικά και έτσι απολαμβάνω τα καθαρά του engl με τη βρώμα της blackstar.

 

O Blackstar είναι καταπληκτικός ενισχυτής και τον έχω στο μάτι, για πολλούς λόγους όπως : emulated output, απιστευτα γκάζια, emulated output, απιστευτα γκάζια,emulated output, απιστευτα γκάζια, emulated output, απιστευτα γκάζια,emulated output, απιστευτα γκάζια, emulated output, απιστευτα γκάζια,emulated output, απιστευτα γκάζια, emulated output, απιστευτα γκάζια,emulated output, απιστευτα γκάζια, emulated output, απιστευτα γκάζια,emulated output, απιστευτα γκάζια, emulated output, απιστευτα γκάζια,

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

κτλπ....

 

Α δεν ξέρω αν σου είπα αλλά εκτός απο απίστευτα γκάζια

έχει και μία έξοδο με την οποία γράφεις απευθείας οποιονδήποτε ήχο καρφί στη κάρτα ήχου

χωρίς να χάνεις το παραμικρό απο τη μέθοδο του μικροφώνου, (εκτός απο high gain που αρχίζουν λιιιιιιγο να έρχονται τα γνωστά τζιτζίκια-πάντως με τελε και στρατ σε hard rock καταστάσεις ΓΑΖΩΝΕΙ) , και λέγεται

emulated output... ;D ;D ;D ;D ;D

 

και θα σου μείνουν και λεφτά καθώς εχει πολύ λιγότερο απο 1000€

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

χμ, δεν είμαι σίγουρος ότι παίζουμε και ΤΟΣΟ διαφορετικά είδη...

και εγώ τον πιο "αγγλικό" ήχο προτιμώ γενικά.

hard rock παιζουμε, με ολίγη από blues και αμα λάχει ρίχνουμε και λίγο μέταλλο στο ήχο μας

για να σου δώσω να καταλάβεις, ο μεταλλικός ήχος που αναζητώ κυρίως είναι early maiden και priest .

Βέβαια το παραπάνω gain ποτέ δε θα πάει χαμένο... :D

 

λες να με έχει βρει τέτοιο κακό;  :D

γενικά θα ήθελα να τους αποφύγω τους marshall, αλλά δε θα πω όχι και στη δοκιμή ενός!

καμιά πρόταση;

 

Σίγουρα το παραπάνω Gain δεν πάει χαμένο,αρκεί να μην compressάρει το σήμα σου και δε μπορείς να έχεις το Blues/Rock tone που αναζητάς.

 

Εγώ λατρεύω τον Marshall μου,αν και γενικά υπάρχουν και άλλοι,πάντως για να είναι κλασικοί ενισχυτές,σίγουρα δεν είναι κακοί και για τον ήχο που θέλεις,είναι αρκετά κοντά σε χροιά.

 

Μια δοκιμή ενός Marshall JCM 900(original ή reissue) θα ήταν καλή ιδέα.Μπόλικο gain και ο κλασικός ήχος Marshall,you can't go wrong με αυτούς εν γένει.

 

Βάζεις και ένα Tubescreamer μπροστά αν θες κι άλλο gain και είσαι άρχοντας.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμών συνέχεια...

Ο gigmaster 30 μου φάνηκε εξαιρετικός στους καθαρους και cruchy ήχους του, πολύ μέτριος στη βρώμα.

Αρκετά ενδιαφέρουσα πρόταση πάντως...

Επίσης άκουσα τον dual terror της orange, που είναι ΕΝΙΣΧΥΤΑΡΑ για hard rock και blues! Αν είχε και fx loop...

 

Για τον JVM 215c έχδει κανείς κάποια άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για τον JVM 215c έχδει κανείς κάποια άποψη;

 

Έχω τον JVM205h,δηλαδή την κεφαλή.ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ενισχυτής,τα κάνει όλα και συμφέρει.Από blues έως death metal και ΔΕΝ κάνω πλάκα.Παίζω με μια hard rock μπάντα και γράφω υλικό για solo intrumental metal δίσκο με τον ίδιο ενισχυτή με εξαιρετικά -για τα αυτιά μου- αποτελέσματα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον JVM205h,δηλαδή την κεφαλή.ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ενισχυτής,τα κάνει όλα και συμφέρει.Από blues έως death metal και ΔΕΝ κάνω πλάκα.Παίζω με μια hard rock μπάντα και γράφω υλικό για solo intrumental metal δίσκο με τον ίδιο ενισχυτή με εξαιρετικά -για τα αυτιά μου- αποτελέσματα.

 

τον δοκίμασα χτες

παίζει από country μέχρι "σου ρίχνω το σπίτι" μέταλ.

Το κόκκινο στο OD κανάλι μου φάνηκε υπερβολικά θορυβώδες βέβαια..γούστα

πολύ ευέλικτο μηχάνημα, και στο crunch βγάζει ηχάρες έυκολα!

μπήκε και αυτό στη λίστα μου..

όσο πάει και μπερδεύει το πράγμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Παιδιά ο jvm combo βγαίνει αρκετά παραπάνω από το budget του παιδιού.Εκτος αν βρει κάτι στις αγγελίες (εγώ στον προτείνω με τα χίλια πάντως). Αν θες την κεφαλή τότε βγαίνει λίιιιγο πάνω από χιλιάρικο αλλά θες και μία καμπίνα. Κάτι με celestion vintage 30s (το αγαπημένο μου για marshall jcm2000) ισως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά μετά από κάμποσο ψάξιμο και παίξιμο διάφορων ενισχυτών αγοράστηκε (από αγγελία εδώ) ο Η&Κ Tubemeister 18 μαζί με την 1χ12 καμπινούλα του.

 

Οι λόγοι που με οδήγησαν σε αυτή την αγορά ειναι:

 

- Ο ήχος (το βασικότερο). Δεν ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που ήθελα, αλλά έπεφτε πολύ κοντά. Μαζί με το tubescreamer μου, βγάζει έναν όμορφο και γλυκο hard rock ήχο. Περισσότερα όταν θα έχω παίξει κάμποσο για να έχω ασφαλή συμπεράσματα!

 

- Το κόστος. Όλα τα αντιστοιχα μηχανήματα που μου άρεσαν έπαιζαν στο χιλιάρικο. Γλύτωσα κάμποσα, τα οποία θα πάνε σε κιθάρα.

 

- Το βάρος. Ω ΝΑΙ! το βάρος! Το κεφάλι ζυγίζει ελάχιστα! Νομίζω είναι κάτω από 5 κιλά. Για τη δική μου την περίπτωση, που παίζω στο studio με την 4χ12 καμπίνα εκεί, δεν θα μπορούσε να είναι καλύτερα τα πράγματα! 8)

 

- Το power soak. Γιατί μένω σε πολυκατοικία...

 

- Το μπλε καγκουρο-φως. No other comment.

 

Η επόμενη κίνηση που θα κάνω θα είναι να αλλάξω τις λάμπες. Οι προτάσεις σας ευπρόσδεκτες!

 

Ευχαριστώ όλους σας για τη βοήθεια και τις συμβουλές σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου