Προς το περιεχόμενο

Έκλεισε το CultureGuide: επιστολή διαμαρτυρίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το να κλείνει ένα site που έχει να κάνει με τα πολιτιστικά δρώμενα της χώρας όπως και να το κάνουμε είναι κακό.Μάλλον το πήρε η μπάλα των ΜΕΤΑΡΥΘΜΙΣΕΩΝ.Το ξεπούλημα και η οπισθοδρόμηση έτσι λέγετε τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με το να κλείνει ένα site που έχει να κάνει με τα πολιτιστικά δρώμενα της χώρας όπως και να το κάνουμε είναι κακό.Μάλλον το πήρε η μπάλα των ΜΕΤΑΡΥΘΜΙΣΕΩΝ.Το ξεπούλημα και η οπισθοδρόμηση έτσι λέγετε τώρα...

 

Μετά από αυτό το ξεκάθαρα πολιτικό σχόλιο, είμαι υποχρεωμένος να επανέρθω. Πρώτον, τα πολιτιστικά δρώμενα μίας χώρας δεν είναι υπόθεση του Κράτους ή της Πολιτείας, παρά μόνο αν μιλάμε για θεμελιώδη ζητήματα όπως η Παιδεία (στην Ελλάδα, και το Θρήσκευμα). Ένα κρατικό Αθηνόραμα, ανεξάρτητα από το αν ήταν καλό ή κακό, έχει ένα άλλο σίγουρο χαρακτηριστικό: είναι εντελώς άχρηστο, καθώς το πραγματικό Αθηνόραμα γιορτάζει αυτή την εβδομάδα τα 30 ολόκληρα χρόνια κυκλοφορίας του και (από ότι είμαι σε θέση να ξέρω) αυτά τα 30 χρόνια δεν πήρε ποτέ ούτε μία δραχμή από την Πολιτεία (και ποιος είπαμε ότι ήταν κυβέρνηση το 90% του προαναφερμένου χρόνου;).

 

Δεύτερον, αφ' όσον καθορίσαμε ότι ήταν κάτι άχρηστο, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σαν φορολογούμενος έπρεπε να το πληρώνω. Καλώς, πολύ καλώς έκλεισε και το μόνο που με στενοχωρεί είναι ότι (κατά πάσα βεβαιότητα) οι "συντελεστές" του, αντί να πάνε σπίτι τους (όπως θα γινόταν αν έκλεινε η εταιρεία στην οποία εργάζομαι εγώ), όλο και κάποια νέα χρήση του πολιτικού τους "δοντιού" θα κάνουν για να βρεθούν "εργαζόμενοι" σε κάποιο άλλο πολιτιστικό επιχείρημα του αρμοδίου Υπουργείου.

 

Φίλε Lampiris, έχεις και αλλού πει ότι είσαι δημόσιος υπάλληλος. Καλά κάνεις και κατάφερες να ζεις εις βάρος του έλληνα φορολογούμενου και να μην απειλείσαι από τη πιθανότητα απόλυσης. Ελπίζω (από καρδιάς) να είσαι καλά και εύχομαι (πάλι από καρδιάς) να κάνεις καλά τη δουλειά σου, παρά το γεγονός ότι ξέρεις πως αυτό δεν ισχύει για την πλειοψηφία των συναδέλφων σου.

 

Αλλά ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, άσε τα παιδιά μας να ζήσουν σε μία καλύτερη χώρα. Τόσο η τωρινή κυβέρνηση, όσο και η επόμενη (ή μάλλον θα έπρεπε να πω, η μεθεπόμενη) θα προσπαθήσουν να μαζέψουνε λίγο όλη αυτή τη ξεφτίλα και ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ. Μην μπολιάζεις και ξεφτίζεις την προσπάθειά τους με επιχειρήματα περί πολιτισμού διότι δεν φτουράνε. Όσο πλεονάζουν οι δημόσιοι υπάλληλοι στη χώρα ποτέ δε θα υπάρξει πολιτισμός γιατί ο πολιτισμός είναι η κατάκτηση της πεινασμένης ψυχής, όχι το στολίδι της καθημερινότητας του επαγγελματία τεμπέλη.

 

Ξέρεις πόσα τέτοια "project" σαν το cultureguide έχουν κατά καιρούς παρουσιαστεί από τότε που τα ελληνικά υπουργεία ανακαλύψαν το ίντερνετ; Με φωτογραφικούς διαγωνισμούς, ανέθεταν τη κατασκευή των site σε δύο-τρεις (δικές τους) εταιρείες και μετά μαζεύανε καμια 100αριά άσχετους, τους βαφτίζανε δημοσιογράφους, προγραμματιστές, web designers κλπ, τους βάζανε σε μία εξαμηνιαία σύμβαση εργασίας και τρώγανε τα λεφτά του υπουργείου χρεώνοντας το όλο πράγμα 30 φορές παραπάνω από ότι αξίζει.

 

Και τέλος, ισχυρισμοί του στυλ ότι είχαμε 10000 επισκέψεις το μήνα είναι ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΕΣ. Κανένα site στο κόσμο με τέτοια επισκεψιμότητα δεν κλείνει ΠΟΤΕ διότι ένα τέτοιο site θεωρείται - και είναι - χρυσορυχείο. Επίσης, αν υπήρχε τέτοιος αριθμός πολιτών που να ενδιαφέρεται για τα πολιτιστικά δρώμενα, τότε μάλλον θα ζούσαμε σε άλλη χώρα και τι στην ευχή, θα το είχαμε πάρει χαμπάρι.

 

Φιλικά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε Lampiris' date=' έχεις και αλλού πει ότι είσαι δημόσιος υπάλληλος. Καλά κάνεις και κατάφερες να ζεις εις βάρος του έλληνα φορολογούμενου και να μην απειλείσαι από τη πιθανότητα απόλυσης. Ελπίζω (από καρδιάς) να είσαι καλά και εύχομαι (πάλι από καρδιάς) να κάνεις καλά τη δουλειά σου, παρά το γεγονός ότι ξέρεις πως αυτό δεν ισχύει για την πλειοψηφία των συναδέλφων σου.

 

 

Φιλικά.[/quote']

 

Αντιπαρέρχομαι την προσωπική επίθεση για το θέμα της δουλειάς μου και σε προσκαλώ νά έρθεις μια μέρα στις 4.30πμ που πιάνω δουλειά στο Ταχυδρομείο να δεις εάν ζω εις βάρος του Έλληνα φορολογούμενου...και εάν κάνω καλά την δουλειά μου.Ανεξάρτητα απο πολιτικές και σκοπιμότητες (εδώ δεν είναι πολιτικό καφενείο για να κάνουμε τέτοιες συζητήσεις) εγώ πάντα θα είμαι με τα πρόβατα και όχι με τον Λύκο όποιο χρώμα και να έχει το τομάρι του...Πολύ φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει καμία προσωπική επίθεση. Δεν είμαι χαζός και έχω καταλάβει τι άνθρωπος είσαι. Όταν λέω ότι ζεις εις βάρος του έλληνα φορολογούμενου δε λέω ότι ΚΑΚΩΣ ζεις, απλά θυμίζω ένα γεγονός. Επίσης, όπως είπα θέλω να είσαι καλά και να κάνεις καλά τη δουλειά σου, διότι (όπως ξέρεις) ακριβώς επειδή υπάρχουν και φιλότιμα παιδιά (που βγάζουν τη δουλειά) μπορούν να υπάρχουν και οι εκ/ρα άχρηστοι κηφήνες που τεμπελοσκυλιάζουν. Κάνω λάθος;

 

Επίσης, σου αναγνωρίζω ασφαλώς το δικαίωμα να είσαι με τα πρόβατα, υπό δύο προϋποθέσεις:

 

α) Να θυμάσαι ότι τα πρόβατα είναι ανόητα και εύπιστα.

β) Να θυμάσαι ότι εσύ δεν είσαι πρόβατο, αλλά ο τσοπάνης.

 

:wink:

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης' date=' σου αναγνωρίζω ασφαλώς το δικαίωμα να είσαι με τα πρόβατα, υπό δύο προϋποθέσεις:

 

α) Να θυμάσαι ότι τα πρόβατα είναι ανόητα και εύπιστα.

β) Να θυμάσαι ότι εσύ δεν είσαι πρόβατο, αλλά ο τσοπάνης.

 

:wink:[/quote']

 

Τα πρόβατα το έχουν αποδείξει πολές φορές και στο παρελθόν και στο παρόν και φαντάζομαι και στο μέλλον.

Ο τσομπάνης δίνει κατευθύνσεις και εμένα δεν είναι του χαρακτήρα μου κάτι τέτοιο.Εξ άλλου απο μικρός ήμουν πάντα με τους Ινδιάνους...

Φιλικά.

 

Υ.Γ Ρίξε μια ματιά στην κιθάρα που έφτιαξα απο Κιτ και πές μου την γνώμη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βλάψει την ευπρόσωπη ηλεκτρονική παρουσίαση των δραστηριοτήτων στο πλαίσιο του σύγχρονου ελληνικού πολιτισμού

 

Yπαρχει και συγχρονος ελληνικος πολιτισμος?? 8O :lol:

Γιατι την υπαρξη του προσωπικα δεν την εχω διαπιστωσει ΠΟΥ-ΘΕ-ΝΑ....

 

(Εκτος κι αν θεωρουμε το σκυλολοϊ των "ποιοτικων" διαχειριστων της σκυλευσης οτι οσιου & ιερου εχει απομεινει σε αυτη τη χωρα "πολιτιστικους φορεις"... :twisted: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eyeprotocol έλεος...

 

Πόσο νεοσυντηρητικός μπορείς να γίνεις πια;

 

Όλες οι χώρες έχουν έναν επίσημο οδηγό για να προβάλλουν τις πολιτιστικές του δραστηριότητες.

 

Μόνο στην Ελλάδα του Τατούλη και του Βουλγαράκη κάτι τέτοια θεωρούνται άχρηστα.

 

Και βέβαια φτάνει το αθηνόραμα για κάτι τέτοια εφ΄όσον δεν υπάρχει κεντρική πολιτιστική πολιτική, για να προβληθεί. Αλλά αυτό είναι κατάντια δεν είναι πρόοδος.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω ότι κακώς έκλεισε, είπα ότι δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, αλλά από αυτά που διάβασα από τις ανακοινώσεις:

 

200.000 Ευρώ μηνιαίως για 7 δημοσιογράφους;

 

Και αν τα νούμερα είναι σωστά, τι έκαναν 7 δημοσιογράφοι σε αυτό το site;

 

Είδα στο archive.org μερικές παλαιές εκδόσεις του site, όντως είχε ενδιαφέροντα θέματα, αλλά...7 άτομα πλήρους καθημερινής απασχόλησης; Μπορεί και να είμαι υπερβολικός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200.000 Ευρώ μηνιαίως για 7 δημοσιογράφους;

 

Γεράσιμε είναι δυνατόν δημοσιογράφος πολιτισμού, είτε εξωτερικός συνεργάτης, είτε δημόσιος υπάλληλος, να αμοίβεται σήμερα με 200/7 = 28.500 ευρώ το μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου