Προς το περιεχόμενο

Έκλεισε το CultureGuide: επιστολή διαμαρτυρίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παιδια συγνώμη δηλαδη αλλα τι 200.000 ευρω και αλλα τετοια? Μια εφημεριδουλα παιρνεις την Κυριακη με 2 ευρω και εχει πληρες culture guide και εκδηλωσεις και θεατρα κλπ! Ημαρτον, οποιος ενδιαφερεται για τον πολιτισμο ψαχνει και βρισκει, δοξα τω θεω υπαρχουν τοσες πηγες πληροφορησης, αμαν πια νισαφι με τις κρατικοσυντηρουμενες υπηρεσιες!

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200000 / 7 = δηλαδή 28571 ευρώ το χρόνο ο καθένας / 12 = 2381 ευρώ το μήνα δηλαδή στην πείνα :lol:

 

δεν τα πολυπιστεύω αυτά τα νούμερα :roll:

 

εγώ έκανα επισκέψεις στο σιτε και η γνώμη μου είναι, ότι ήταν πραγματικά πολύ καλό και χρήσιμο σε σχέση με τα πολιτιστικά δρώμενα.

μάλιστα είχα σκεφτεί πως το έπαθε το υπουργείο και έχει μια σωστή ενημέρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Brain

Πως το είπες; Δεν τα πολυπιστεύεις αυτά τα νούμερα; Και αν σου πω εγώ ότι είναι νούμερα καθαρού μισθού χωρίς το ΙΚΑ; ¶στα αδελφέ, η κατάσταση είναι πολύ χειρότερη από ότι νομίζεις...

 

@Wasted Sunsets

"Νεοσυντηρητικός" είναι μία λέξη, χωρίς περιεχόμενο αν δεν υπάρχει κάποιο κοινά αποδεκτό πλαίσιο αναφοράς. Στο εξωτερικό, culture guides υπάρχουν σε επίπεδο πόλης ή καντουνιού, χρηματοδοτούμενα κατ' αρχήν από την τοπική αυτοδιοίκηση και (επειδή μαζεύουν ένα σκασμό διαφημίσεις) καταλήγουν να αφήνουν κέρδη στο Δήμο - άσε που χαίρεσαι να τα διαβάζεις διότι (όπως υπαινίχτηκε ο SF) εκεί υπάρχει πολιτισμός (σε επίπεδο πόλης, ξαναλέω). Αλλά τέτοια αίσχη συμβαίνουν στην καρασυντηρητική Γερμανία, αλλά εμείς εδώ ακτινοβολούμε από προοδευτικότητα εδώ και τριάντα χρόνια, δυστυχώς με τη θλιβερή παρένθεση του... Βουλγαράκη... :) :) :) :).

 

@

Δεν είδα κανέναν να απαντά στον μηχανισμό ανάθεσης διαδικτυακών έργων που κατήγγειλα παραπάνω. Όπως δεν είδα και κανέναν πριν μερικά χρόνια να διαμαρτύρεται για τους εκατοντάδες υπαλλήλους (προγραμματιστές / designers / δημοσιογράφους) του flash.gr που έχασαν τη δουλειά τους σε μία νύχτα με συνοπτικές διαδικασίες. Αλλά αν είναι συμβασιούχοι του δημοσίου, τότε αλλάζει το πράγμα ε;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εξωτερικό' date=' culture guides υπάρχουν σε επίπεδο πόλης ή καντουνιού, χρηματοδοτούμενα κατ' αρχήν από την τοπική αυτοδιοίκηση και (επειδή μαζεύουν ένα σκασμό διαφημίσεις) καταλήγουν να αφήνουν κέρδη στο Δήμο

[/quote']

 

Αυτο ακριβως εννοουσα πιο πριν. Στην Ελλαδα οταν λεμε οτι κατι ειναι δημοσιο εννοουμε οτι χρηματοδοτειται χωρις να αποφερει κανενα κερδος. Ετσι λειτουργουνε ολα τα δημοσια πραγματα και στο τελος την πληρωνουν οι πολιτες. Ειμαστε η μονη χωρα που δεν την νοιαζει αν η δημοσιοι οργανισμοι αποφερουν κερδη, και παρολο που εχουν ζημια πολλα ευρω ετησιως συνεχιζουν να λειτουργουν, και αν ρωτησεις γιατι ενω κοστιζουν τεραστια ποσα και δεν φερνουν κανενα κερδος συνεχιζουν να λειτουργουν τοτε συνηθως απαντουν οτι ετσι πρεπει και συνηθως στο ονομα μιας δηθεν κοινωνικης πολιτικης. Ελα ομως που τα σπασμενα παλι στους φορολογουμενους επιστρεφουν για να τα πληρωσουν (καλη ωρα τα 200.000 :) ) , οποτε στην ουσια παει περιπατο η οποια κοινωνικη πολιτικη...

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το να κλείνει ένα site που έχει να κάνει με τα πολιτιστικά δρώμενα της χώρας όπως και να το κάνουμε είναι κακό.Μάλλον το πήρε η μπάλα των ΜΕΤΑΡΥΘΜΙΣΕΩΝ.Το ξεπούλημα και η οπισθοδρόμηση έτσι λέγετε τώρα...

 

 

 

Φίλε Lampiris' date=' έχεις και αλλού πει ότι είσαι δημόσιος υπάλληλος. Καλά κάνεις και κατάφερες να ζεις εις βάρος του έλληνα φορολογούμενου και να μην απειλείσαι από τη πιθανότητα απόλυσης. Ελπίζω (από καρδιάς) να είσαι καλά και εύχομαι (πάλι από καρδιάς) να κάνεις καλά τη δουλειά σου, παρά το γεγονός ότι ξέρεις πως αυτό δεν ισχύει για την πλειοψηφία των συναδέλφων σου.

 

Αλλά ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, άσε τα παιδιά μας να ζήσουν σε μία καλύτερη χώρα. Τόσο η τωρινή κυβέρνηση, όσο και η επόμενη (ή μάλλον θα έπρεπε να πω, η μεθεπόμενη) θα προσπαθήσουν να μαζέψουνε λίγο όλη αυτή τη ξεφτίλα και ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ. Μην μπολιάζεις και ξεφτίζεις την προσπάθειά τους με επιχειρήματα περί πολιτισμού διότι δεν φτουράνε. Όσο πλεονάζουν οι δημόσιοι υπάλληλοι στη χώρα ποτέ δε θα υπάρξει πολιτισμός γιατί ο πολιτισμός είναι η κατάκτηση της πεινασμένης ψυχής, όχι το στολίδι της καθημερινότητας του επαγγελματία τεμπέλη.

 

 

Φιλικά.[/quote']

 

 

Γεια σου φίλε,

 

Εισέρχομαι λίγο σφήνα σε μια συζήτηση που έχει ήδη προχωρήσει, αλλά γραφω γιατί με έχει απασχολήσει και με ενδιαφέρει το θέμα. Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με την άποψή σου, δεν μου αρέσει ο κρατικοδίαιτος πολιτισμός (ή οτιδήποτε άλλο ζει με την 'χορηγία' του κράτους), αλλά έχω αρχίσει να βάζω νερό στο κρασί μου. Χωρίς να αναφέρομαι συγκεκριμένα στο cultureguide.gr (το οποίο πάντως ήταν πολύ αξιόλογο site), νομίζω πως είναι σωστό το κράτος να επενδύει χρήματα στον πολιτισμό. Δεν χρησιμοποιώ το ρήμα 'επενδύει' τυχαία, το βλέπω πραγματικά σαν επένδυση. Αν (και αυτό είναι ένα τεράστιο ΑΝ) τα χρήματα αυτά δίνονται αξιοκρατικά, με τόλμη και σαν μέρος ενός μεγαλύτερου στρατηγικού σχεδιασμού, μπορούν να τονώσουν την δημιουργία και τελικά να συνεισφέρουν στην χώρα.

 

Εξηγούμαι: Έχω ζήσει στο εξωτερικό κάποια χρόνια, και θυμάμαι για παράδειγμα το Λονδίνο. Εντάξει, είναι μια κοσμοπολίτικη πόλη, ίσως η σημαντικότερη στην Ευρώπη αυτή την στιγμή, αλλά θυμάμαι πως η πλειοψηφία των εκατομμυρίων τουριστών κάθε χρόνο ουσιαστικά ερχόταν στο Λονδίνο για όλα αυτά που 'γίνονται' εκεί - εκθέσεις, μουσεία, συναυλίες, ακόμα και η μουσική στο δρόμο και πιο αυτοσχέδια πράγματα είχαν κάτι να δώσουν σε όλη αυτήν την κατάσταση. Σύμφωνοι, πολλά από αυτά τα εγχειρήματα είναι ιδιωτικές πρωτοβουλίες, με γνώμονα το κέρδος (και καλά κάνουν), αλλά δεν είναι κακό να βοηθάει και το κράτος τέτοιες καταστάσεις γιατί τα οφέλη είναι πολύπλευρα και σημαντικά (εκτός από το οικονομικό)..

 

Τελοσπάντων, δεν θέλω να γράφω μηνύματα-σεντόνια, απλά σε λίγες γραμμές ήθελα να πω ότι ενώ συμφωνώ σε κάποια σημεία μαζί σου, πιστεύω ότι και το κράτος καλό είναι να βοηθάει πολιτιστικές δημιουργίες. Το ζήτημα είναι να το κάνει αξιοκρατικά, και έχοντας συγκεκριμένο σχεδιασμό, πλάνο, στόχους κλπ.

 

 

ΥΓ. Και εγώ δημόσιος υπάλληλος είμαι (καθηγητής) by the way :) ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδια ειλικρινα θλιβομαι,που οι πολιτικοι δεν κανουν πια

πολιτικη...Μας εχουν κανει μεμψιμοιρους και πλεον στα 1000 σκατα

που θα γινουν,γινεται ΕΝΑ καλο και νιωθουμε φανταστικα..

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου