Προς το περιεχόμενο

Leo συγγνώμη, θέλω μια Les Paul


G.K.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πεσε κοιμησου και θα περασει!

 

ολοι το περναμε καμια φορα αλλα μετα φευγει :P

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ααχ!

Οι γκομενες θα μας τα φανε!!!!

 

Ισως, μιας και δεν θα ειναι η "συζυγος εν τη ζωη", αλλα η "γκομενα" για το ξεμπουκωμα, θα σου ελεγα να πας ακομα και για epiphone goltop.

 

Ετσι, και το G.A.S θα σου φυγει, και δεν θα εχεις δωσει αρκετα λεφτα για μετα που θα σου περασει.

 

Σαν φανατικος 7εndεr-ακιας, τοτε φανταζομαι δεν θα πεσεις στη λουμπα του να γραφει "Gibson" επανω της, οποτε και epiphone που εχει ακριβως τις ιδιες αναλογιες με της μαμας της, νομιζω θα σε βολεψει...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη εδω

 

http://www2.gibson.com/products/electric-guitars/les-paul/gibson-usa/les-paul-studio-70s-tribute.aspx

 

δεν θα σε ξενισει και τοσο πολυ ηχητικα μια και οι mini humbuckers (η συγκεκριμενη μαλιστα εχει alnico mhb και οχι τους αηδιαστικους κεραμικους που πολλες Gibson εχουν) δεν εχουν το υπερβολικο κομπρεσαρισμα και εξοδο που ξενιζει καποιον συνηθισμενο στον καθαρο και responsive ηχο μια καλης Fender.

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1n6i.jpg

 

Να η δικιά μου. Tribute 50s Humbucker του 2011 (η τότε αποκλειστικότητα του γερμανού).

 

Απο την περίοδο που για fretboard χρησιμοποιούσανε ακόμη rosewood.

Αρκετά παχύ μανίκι. Ο αντίχειράς μου τα βρίσκει λίγο σκούρα όταν θέλω να τον χρησιμοποιήσω στην Ε χορδή (ala Mayer) αλλά bear in mind ότι δεν έχω και τα πιο μακριά δάχτυλα στον κόσμο, μάλλον αρκετά κοντά.

 

Weight Relieved, πούπουλο δηλαδή. Μαγνήτες τους άλλαξα με ένα σετάκι Alnico II pros. Οι της Gibson μου φάνηκαν λίγο πιο άγριοι.

 

Το action το έχω σε μέτριο ύψος (σε καμία περίπτωση shredder territory) αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση από την πρώτη στιγμή ήταν το πόσο μαλακή είναι. Φοράει 10ρες και είναι ΠΟΛΥ μαλακή, in a good way για μένα. Χαρακτηριστικότατα πιο μαλακή από την epiphone standard μου

 

Το finish έχω ακούσει από πολλούς ότι είναι αρκετά ευαίσθητο αλλά στη δική μου τουλάχιστο περίπτωση, με σχετικά basic προσοχή και φροντίδα, δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Soulshine is better that sushine, is better than moonshine, damn sure better than rain

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου εγώ είχα μια epiphone και ήθελα κάτι καλύτερο τελικά πήρα την Gibson studio 2012 WR παρόλο το θάψιμο που πέφτει για τις studio.... και μάλιστα για τις ποιο καινούργιες που είναι ποιο ελαφριές... Ένα θα σου πω την λατρεύω ο ήχος τις η αίσθηση της η ποιότητα τις είναι αξιοζήλευτες. Ευτυχώς έβαλα παρωπίδες σε όλα όσα διάβαζα και την πήρα. Στην συνέχεια πηρα και μια fender strat sdandad usa την οποία και αυτή την λατρεύω. Κάθε μία την έχει την χάρη τις και εγώ εναλλάξ τις απολαμβάνω.Μην Ακούς τίποτα εάν θες les paul προχώρα με 1000 ευρώ έχεις μια κιθάρα που αξίζει όλα τα ευρώ που έδωσες και εάν κάτι δεν σου αρέσει αλλάζεις μαγνήτες και ....πετάς..αλλιώς θα πάρεις μια epi που θα προσπαθείς πάντα να την κάνεις gibson... γνώμη μου

1237346_10201937593064213_860775247_o.thumb.jpg.b2215ebc9dce27a25d0ef413131d230b.jpg

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια Traditional του 13 και μια Flying V, έχω παίξει με Standard διάφορων ετών, Custom, Supreme, SG κτλ κτλ.

 

Μπορείς να πάρεις πιο φτηνές, πιο ακριβές, πιο ευέλικτες, πιο καλοφτιαγμένες κτλ κτλ

ήχο Gibson  όμως δεν πέρνεις...

 

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι η Gibson έχει ανεβάσει την ποιότητα

εκεί που πονούσε περισσότερο, δηλαδή στα φτηνά μοντέλα της.

Αν κάτι δεν σ΄αρέσει ίσως είναι οι μαγνήτες που και αυτοί αλλάζουν εύκολα.

Το 50s neck μην το φοβάσαι μια χαρά παίζεις ό,τι θες πάνω του, συνήθεια και εξάσκηση θέλει,

τίποτα άλλο.

 

Αν έχεις και κανένα λαμπάτο να τη βάλεις πάνω κοπάνα άφοβα.

Τσέκαρε και τις Faded...μεταχειρισμένες μπορείς να τις βρεις φτηνά.

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την ταπεινή μου γνώμη μια καλη les paul σε καλη τιμη ειναι η traditional pro . Εχει το 9hole weight relief , 60αρι μπρατσο , καλούς μαγνητες . Εφόσον εισαι φεντερ σε προτιμήσεις θα σου λέγα να αποφύγεις το 50αρι !!! Ειναι καπως χοντρό . Ειδικά αν θες να σολαρεις σε χαμηλά ταστα , ξενίζει λιγο !!  Βέβαια πρεπει να ψάχνεις στα μετχ για να δώσεις τα λεφτα που λες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι η Gibson έχει ανεβάσει την ποιότητα

εκεί που πονούσε περισσότερο, δηλαδή στα φτηνά μοντέλα της.

 

Πρώτη φορά διαβάζω αυτή την άποψη για τις νέες LP της Gibson, σχεδόν όλοι λένε το αντίθετο! Και το αντίθετο μου φαίνεται λογικό όταν κάποτε τα φθηνά της μοντέλα ξεκινούσαν από 900-1000 ευρώ και τώρα ξεκινάνε από τα 600! Ειδικά με τα αμφιβόλου ποιότητας ξύλα που βάζει τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου