Προς το περιεχόμενο

Leo συγγνώμη, θέλω μια Les Paul


G.K.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω , δεν εχω ποιασει γνήσια 59 άρα ας πούμε αλλα δεν νομίζω να εχει πιάσει και κανένας για να συγκρίνει . Κιθάρα 70 ετών ; Ξέρω γω δύσκολο ...

Έχω πιάσει Les Paul custom του 60κάτι και .... έμεινα μακάκας! ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έχω πιάσει Les Paul custom του 60κάτι και .... έμεινα μακάκας! ;)

 

Γνήσια ; Μιλάς τωρα για όργανο 200.000 - 300.000 $ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I know! ;)

 

Και ξανα ρωτάω !!! Έχεις δοκιμάσει τέτοιο όργανο ; Που ; Ελλάδα ; Ξέρω οτι τέτοιες κιθάρες ειναι συνήθως πιςω απο γυάλινες προστασίες με κλιματιστικά με δεύτερες μπαταρίες , θερμόμετρα κτλ !!! Εισαι πολυ τυχερός ... Αν είδες τρελή διάφορα απο σημερινές reissue ειναι και λιγο φυσιολογικό . Η ίδια η φύση δεν μπορεί να παράγει άριστης ποιότητας ξύλο 100 χρονια συνεχόμενα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε την κιθάρα του Νίκου του Σπυρόπουλου (από την Σπυριδούλα).

Είναι ο κιθαρίστας αριστερά.

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε την κιθάρα του Νίκου του Σπυρόπουλου (από την Σπυριδούλα).

Είναι ο κιθαρίστας αριστερά.

 

 

 

Πανέμορφη κιθάρα πράγματι αλλα η συγκεκριμένη πρεπει να ειναι στα μέσα του 70 ... Αφού τότε πρώτη φορα έβγαλε το συγκεκριμένο χρωμα ... Μέχρι τότε υπήρχε η χρυσή όπου έπαιζε ο ίδιος ο les paul καθώς και μαύρη όπου είχε ζητήσει να του φτιάξουν εξίσου ο ίδιος ο les paul στα μέσα του 50 . Αν το χρωμα που βλέπω ειναι το cherry sunburst η και το honey sunburst στην καλύτερη να ειναι του 1974 όπου έκανε release τις 20th custom anniversary !!! Πανέμορφη πάντως !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συγκεκριμένη πρεπει να ειναι στα μέσα του 70 ...

Ήμουν σίγουρος ότι είναι 60s. Μπορεί όμως και να έχεις δίκιο!

Πάντως έπαθα πλάκα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πανέμορφη κιθάρα πράγματι αλλα η συγκεκριμένη πρεπει να ειναι στα μέσα του 70 ... Αφού τότε πρώτη φορα έβγαλε το συγκεκριμένο χρωμα ... Μέχρι τότε υπήρχε η χρυσή όπου έπαιζε ο ίδιος ο les paul καθώς και μαύρη όπου είχε ζητήσει να του φτιάξουν εξίσου ο ίδιος ο les paul στα μέσα του 50 . Αν το χρωμα που βλέπω ειναι το cherry sunburst η και το honey sunburst στην καλύτερη να ειναι του 1974 όπου έκανε release τις 20th custom anniversary !!! Πανέμορφη πάντως !!!

 

Οχι ακριβώς υπάρχει αποδεδειγμένα custom του 68 στο ίδιο χρώμα και την έχει συνφορμίτης  ;)

Κανονικά έβγαζαν μόνο black beauty αλλά πάντα υπήρχαν custom παραγγελιές σε burst.

 

Οσο για τις γκουμούτσες Norlin τέλη 60's-86 , αν και γενικά ισχύει , ωστόσο μερικές custom και deluxe και deluxe pro που έχουν περάσει απ'τα χέρια μου ομολογώ ότι αν και είχαν τα "λάθος" specs εν τούτοις ηχητικά ήταν απο τις καλύτερες gibo που έχω ακούσει .

 

Ιδιαίτερα κάποιες custom και custom shop 335 της περιοδου Tim Shaw ( 82 - 85 )

μ@μ@νε στην κυριολεξία ;)

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν σίγουρος ότι είναι 60s. Μπορεί όμως και να έχεις δίκιο!

Πάντως έπαθα πλάκα.

 

Η LP Custom ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ απο την παραγωγη λογω χαμηλων πωλησεων (εξαιρετικα ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟ οργανο εμπορικα στην εποχη του)  ,οπως και η std LP,το 1960 και ξαναβγηκε το 1968 ,ειχα μια 1969αρα που ηταν πολυ καλη (που την εκλεψαν  :'(),η συγκεκριμενη του βιντεο ειναι γυρω στο 1974 αν κρινω απο το πλατυ headstock την ελειψη "deep dish" στο σωμα & το κλασσικο mid 70s Νοrlin finish...κατα πασα πιθανοτητα εχει και 3 piece neck & pancake body

 

ΣΗΜΕΡΑ μια 68αρα-69αρα custom πιανει γυρω στα $9000-$14000 αναλογα με τη κατασταση (καλα θα βρεις και τρελλους που ζητανε 20αρια αλλα μαλλον wishfull thinking ειναι)

 

μια LP custom του 1972-1974 οπως αυτη του βιντεο πιανει γυρω στα $4000-$5500  

 

Τωρα ΠΟΣΟΙ εχουν παιξει με ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ LP Std. απο το 59 & το 60 ενας θεος ξερει μια και μονο 1700 φτιαχτηκαν... ;D

 

Οι σημερινες VOS παντως ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ.

 

Δεν είμαι πολύ σίγουρος σε σύγκριση με τις δεκαετίες 50 και 60.

 

Οπως σου ειπα και πριν τη δεκαετια του 50 βγηκαν ελαχιστες LP & τη δεκαετια του 60 σχεδον..καθολου (μονο τα 2 τελευταια χρονια)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου