Προς το περιεχόμενο

Leo συγγνώμη, θέλω μια Les Paul


G.K.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω παίξει ποτέ με Gibson των δεκαετιών 50 & 60 οπότε δεν έχω άποψη. Έχω όμως άποψη για τη Fender, που έχοντας παίξει 2 pre CBS 60's strat και μια CBS 60's tele, ΔΕΝ έπαθα τη πλάκα μου (συγκρίνοντάς τις με σημερινές Fender κιθάρες), ούτε σε playability αλλά ούτε βέβαια και σε ήχο.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ΓΙΑΤΙ να παθεις τη πλακα σου?

 

Οι σημερινες Fender ειναι κλασεις ανωτερες κατασκευαστικα και πλεον οι μαγνητες τους ειναι εφαμιλοι των παλαιων.

 

Playability "ανταγωνιστικο" με αυτο των σημερινων  οι vintage Fender ετσι κι αλλοιως μονο μετα απο refret με jumbo frets αποκτουσαν... :) ...ενω τα neck shapes τους ηταν "οτι να'ναι" με αποτελεσμα να μην ειναι σταθερα ωστε καποιος παικτης να μπορει να "στοχευσει" στο neck profile που τον βολευει...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι οχι βασικα μιλάνε για τις στουδιο τα παιδιά και όντως οι σημερινές στούντιο εχουν αναβαθμιστεί σε σχεση με μοντέλα του 08-09 κτλ . Η αντίστοιχη ποιότητα που υπήρχε στα τότε μοντέλα τωρα ειναι στα πολυ φθηνά των 400-600 ευρω που για αυτα τα λεφτα ειναι μια χαρα κιθάρακια ...

 

Κι εγώ για τις studio μιλάω! Βέβαια εγώ εννοούσα τις studio του 90 που φυσικά δε συγκρίνονται με τις σημερινές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ για τις studio μιλάω! Βέβαια εγώ εννοούσα τις studio του 90 που φυσικά δε συγκρίνονται με τις σημερινές!

εγώ την πηρα 1290 ευρω και εδώ τιμή θωμα  ...http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_pro_2014_hcs.htm?sid=86e1fdc946d2147da99107703a0de853 το 600  δεν παίζει εκτός εάν μιλάς για τις LPJ..

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ την πηρα 1290 ευρω και εδώ τιμή θωμα  ...http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_pro_2014_hcs.htm?sid=86e1fdc946d2147da99107703a0de853 το 600  δεν παίζει εκτός εάν μιλάς για τις LPJ..

 

 

Αυτή που ονομάζει σήμερα η Gibson LPJ είναι η Studio του πέρυσι και του πρόπερσι. Προφανώς η Gibson αποφάσισε να κρατήσει το όνομα Studio για τα πιο ακριβά (σε σύκγριση με τις LPJ , δηλαδή) φινιρίσματα (και ίσως η άλλη διαφορά στην τιμή να οφείλεται και στην ύπαρξη σκληρής θήκης). Η ουσία της κιθάρας είναι η ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτή που ονομάζει σήμερα η Gibson LPJ είναι η Studio του πέρυσι και του πρόπερσι. Προφανώς η Gibson αποφάσισε να κρατήσει το όνομα Studio για τα πιο ακριβά (σε σύκγριση με τις LPJ , δηλαδή) φινιρίσματα (και ίσως η άλλη διαφορά στην τιμή να οφείλεται και στην ύπαρξη σκληρής θήκης). Η ουσία της κιθάρας είναι η ίδια.

θες να μου πεις οτι πλήρωσα την θήκη 690 ευρώ......

 

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω διαβάσει πολλά και διάφορα είμαι κάτοχος μίας ....ελαφριάς και κακής ποιότητάς ξύλων gibson studio  ...δεν ντρέπομαι και... είμαι πολύ τυχερός που την έχω γιατί είναι οργανάρα για τα 1000 και κάτι ευρώ που έδωσα και επειδή ο φίλος ρώτησε γνώμες ακόμα και την LPJ να πάρει πάλι οργαναρα θα πάρει γιατί είναι Gibson. Αν είναι ποιο ελαφριά δεν με νοιάζει για να παίξω θέλω δεν την θέλω για να κάνω bodybuilding. Τώρα εάν σε κάποιους δεν έκατσε δεν σημαίνει ότι είναι φύρα και εγώ πήρα την classic vibe και την έδιωξα σε μια εβδομάδα...πολύ καλή η vibe αλλά η fender strar std usa που πήρα είναι καλύτερη αφού μόλις την άκουσα από ένα φίλο μουρλάθηκα...αν δεν την αγόραζα μπορεί να έλεγα ότι η δικιά μου πατάει πολλές Αμερικάνες οπως εχω διαβασει... και εγώ έδωσα μολις 360 ευρώ... δεν έχω ορεξη για διαπληκτισμούς με κανέναν γνώμες ζήτησε και ...εδώ η δικιά μου. Αν είχα άνεση οικονομική θα έπαιρνα custom δεν έχω όμως και έχω αυτό που μπορώ να έχω.

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κοστίζουν όλες οι Studio apo ta 1200, από τα 600+ (http://www.thomann.de/gr/gibson_lp_studio_50_tribute_gt.htm) ξεκινάνε και ανάλογα τον εξοπλισμό φτάνουν και στα 1200-1300 (

LPJ, LPM και melody maker είναι άλλα μοντέλα και δεν έχουν έχουν καμιά σχέση με την Studio ούτε είναι οι αντικαταστατες της.

 

Μια ματιά στο λινκ αυτό του thomman με τις τιμές από το φθηνότερο στο ακριβότερο θα λύσει τις απορίες.

 

http://www.thomann.de/gr/search.html?gk=gieglp&bn=Gibson&pr=&kf=on&oa=pra&wgfid1=8296&wgfid2=9900&wgfid3=9901&wgfid4=9902&wgfid5=8298&wgfid6=9903&wgfid7=8297&wgfid8=9905&wgfid9=9906&wgfid10=9907

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες να μου πεις οτι πλήρωσα την θήκη 690 ευρώ......

 

 

 

Καλά, αυτά που έγραψα για το φινίρισμα δεν τα είδες; AYTO ειναι και το μεγαλυτερο κοστος στην κατασκευή μιας Gibson (ναι, μεγαλυτερο και από τα ξύλα) και εκεί αποδίδω και την διαφορά στην τιμή. Την θήκη την πληρώσαμε και οι δυο μας, όσο ακριβώς κάνει (κανα 100-άρικο την χρεώνει μόνη της η Gibson, νομίζω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες να μου πεις οτι πλήρωσα την θήκη 690 ευρώ......

 

Μιλάει για τις LPJ σε σχέση με τις studio του 12 και του 13! Ουσιαστικά είναι το ίδιο πράγμα με άλλη ονομασία! Εσύ έχεις την pro όχι την LPJ! Τώρα γιατί η διαφορά αυτή στα χρήματα είναι άλλη συζήτηση (φινίρισμα προφανώς κλπ) ! Δεν είπε κανείς πως πήρες κακή κιθάρα, απ' ότι φαίνεται από την τιμή και το "pro" η δική σου είναι πιο πάνω από τις απλές των 600 ευρώ! Εγώ απλά ανέφερα πως οι studio του 90 δε συγκρίνονται με τις LPJ του 2014 και τις απλές studio του 12/13 (οι 2 τελευταίες είναι το ίδιο μοντέλο ακριβώς απλά με άλλη ονομασία όπως γράφω και παρακάτω)! Μη δίνεις σημασία στη συγκρισή μου, απλά πιάστηκα από ένα post και την έκανα!

 

LPJ, LPM και melody maker είναι άλλα μοντέλα και δεν έχουν έχουν καμιά σχέση με την Studio ούτε είναι οι αντικαταστατες της.

 

"Αυτή που ονομάζει σήμερα η Gibson LPJ είναι η ίδια Studio των 600 ευρώ του πέρυσι και του πρόπερσι που λεγόταν απλά LP Studio." όπως είπε ο φίλος Έκτορας και εμπλούτισα την πρόταση εγώ. Είναι ολόιδιες εμφανησιακά και με ολόιδια τιμή!

 

Η αλήθεια είναι πως η Gibson τα έχει κάνει λίγο μαντάρα και αχταρμά με τις ονομασίες των μοντέλων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου