Προς το περιεχόμενο

Leo συγγνώμη, θέλω μια Les Paul


G.K.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτη φορά διαβάζω αυτή την άποψη για τις νέες LP της Gibson, σχεδόν όλοι λένε το αντίθετο! Και το αντίθετο μου φαίνεται λογικό όταν κάποτε τα φθηνά της μοντέλα ξεκινούσαν από 900-1000 ευρώ και τώρα ξεκινάνε από τα 600! Ειδικά με τα αμφιβόλου ποιότητας ξύλα που βάζει τώρα!

 

Οχι οχι βασικα μιλάνε για τις στουδιο τα παιδιά και όντως οι σημερινές στούντιο εχουν αναβαθμιστεί σε σχεση με μοντέλα του 08-09 κτλ . Η αντίστοιχη ποιότητα που υπήρχε στα τότε μοντέλα τωρα ειναι στα πολυ φθηνά των 400-600 ευρω που για αυτα τα λεφτα ειναι μια χαρα κιθάρακια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πρώτη φορά διαβάζω αυτή την άποψη για τις νέες LP της Gibson, σχεδόν όλοι λένε το αντίθετο! Και το αντίθετο μου φαίνεται λογικό όταν κάποτε τα φθηνά της μοντέλα ξεκινούσαν από 900-1000 ευρώ και τώρα ξεκινάνε από τα 600! Ειδικά με τα αμφιβόλου ποιότητας ξύλα που βάζει τώρα!

 

 

Φίλε μου συγνώμη αλλά όταν το 99 αγόρασα την πρώτη μου Fender η Studio έκανε τα ίδια λεφτά 360.000 δραχμές και ήταν απλά άθλια. Αυτό τώρα έχει αλλάξει.

Αλλά και πάλι αυτή είναι η δική μου προσωπική γνώμη.

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά με τα αμφιβόλου ποιότητας ξύλα που βάζει τώρα!

 

ναι ενω παλια εβαζε...πΓοιτικα.. ;D ;D ;D..

 

Η Gibson βγαζει,οπως αλλωστε και η Fender,τις καλυτερες κιθαρες στην ΙΣΤΟΡΙΑ της και για ολα τα πορτοφολια...

 

Ειδικα σε σχεση με τις γκουμουτσες απο το 1974 μεχρι και τα τελη του 1990 οι σημερινες ειναι....ΚΛΑΣΕΙΣ ανωτερες...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η Gibson βγαζει,οπως αλλωστε και η Fender,τις καλυτερες κιθαρες στην ΙΣΤΟΡΙΑ της και για ολα τα πορτοφολια...

 

Ειδικα σε σχεση με τις γκουμουτσες απο το 1974 μεχρι και τα τελη του 1990 οι σημερινες ειναι....ΚΛΑΣΕΙΣ ανωτερες...

 

Επιτέλους,κάποιος είπε τα πράγματα όπως είναι.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Gibson βγαζει,τις καλυτερες κιθαρες στην ΙΣΤΟΡΙΑ της

Δεν είμαι πολύ σίγουρος σε σύγκριση με τις δεκαετίες 50 και 60. ::)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεσ τα ρε superfunk...η καστομ που ειχα του 86 ηταν και θεοβαρη και κατα πολυ χειροτερη ηχητικα απ την τωρινη μου....τωρα αν το fretboard ειναι εβενος η πεπιεσμενο χαρτι δεν μ ενδιαφερει...μονο  ηχος και playability μ ενδιαφερει ας ειναι κι απο πλαστικο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι πολύ σίγουρος σε σύγκριση με τις δεκαετίες 50 και 60. ::)

 

Ε αυτές τις βγάζει και σημερα ... Τόσες re issue υπάρχουν !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τωρα αν το fretboard ειναι εβενος η πεπιεσμενο χαρτι δεν μ ενδιαφερει...μονο  ηχος και playability μ ενδιαφερει ας ειναι κι απο πλαστικο....

 

Ναι, αλλα να μη στο χρεωνει για εβενο  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αυτές τις βγάζει και σημερα ... Τόσες re issue υπάρχουν !!!

Μιλάω για τις τότε Les Paul, όχι τα reissue.

Ακόμα και οι Vos είναι άλλο πράγμα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για τις τότε Les Paul, όχι τα reissue.

Ακόμα και οι Vos είναι άλλο πράγμα.

 

Ε ναι αλλά δεν γίνεται να γυρίσουμε τον χρόνο πιςω . Το 50 έβγαιναν αυτές οι κιθάρες . Απο εκει και πέρα βγαίνουν reissue που ειναι εξαιρετικά όργανα τα οποία τα πληρώνεις ενα ταληρακι και καθαρίζεις . Έχεις παράπονο απο τα reissue ?

Δεν ξέρω , δεν εχω ποιασει γνήσια 59 άρα ας πούμε αλλα δεν νομίζω να εχει πιάσει και κανένας για να συγκρίνει . Κιθάρα 70 ετών ; Ξέρω γω δύσκολο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου