Προς το περιεχόμενο

Τρίψιμο μπράτσου


ventrix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν μαστόρια που κάνουν τρίψιμο (φάγωμα) μπράτσου για να λεπτύνει λίγο και να έρθει ακριβώς στο χέρι μου; Μπορώ να το κάνω μόνος μου; Η κιθάρα είναι μια Gibson les paul traditional με 50' μπράτσο σε μαύρο χρώμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν πιάνουν τα χερια σου και το όργανο δεν είναι πολύ μεγάλης αξίας (απότι βλεπω είναι αρκετα ακριβή) θα μπορούσες μόνος. Θα χρειαστείς γυαλόχαρτα, χοντρικά: ~100 / ~300 / ~600+ και θα τρίβεις σταδιακά από το πιο χοντρό, σιγά-σιγά μεχρι να φτάσεις στο σημειο που θελεις και μετα πιο ψιλο. Στο τελος θα πρεπει να εχει μια βελούδινη επιφάνεια στην οποία θα περάσεις το φινίρισμα.

 

εγώ το εκανα μόνος μου οπότε δε ξερω πόσο κοστίζει κάτι τετοιο. Αν βαριεσαι (θελει δουλίτσα) νομίζω καλύτερα να το πήγαινες σε κάποιον ειδικό που θα εχεις και καλύτερο αποτελεσμα. Ρώτα σε δυο-τρεις και πρόσεχε μη σε υπερχρεώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν μαστόρια που κάνουν τρίψιμο (φάγωμα) μπράτσου για να λεπτύνει λίγο και να έρθει ακριβώς στο χέρι μου; Μπορώ να το κάνω μόνος μου; Η κιθάρα είναι μια Gibson les paul traditional με 50' μπράτσο σε μαύρο χρώμα.   

 

Να μην κάνεις τίποτα !!, εάν δεν μπορείς να το συνηθίσεις βάλε μια αγγελία ανταλλαγής ή πούλησε την και πάρε μια που να σου κάνει. Είναι αμαρτία να "καταστρέψεις" μια Gibson κάνοντας "πειράματα" λες και είναι καμιά harley benton των 70 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην κάνεις τίποτα !!, εάν δεν μπορείς να το συνηθίσεις βάλε μια αγγελία ανταλλαγής ή πούλησε την και πάρε μια που να σου κάνει. Είναι αμαρτία να "καταστρέψεις" μια Gibson κάνοντας "πειράματα" λες και είναι καμιά harley benton των 70 ευρώ.

να αγιάσει το στόμα σου πρωί-πρωί ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ακούς κανέναν. Μόνο εμένα.

 

α) Σπάσε το headstock που ενοχλεί. Για καλύτερα αποτελέσματα κάντο με τις χορδές επάνω και κουρδισμένη δυο τόνους ψηλότερα

β) Βρες μάστορα που να χει το εργαλείο που επισυνάπτω.

γ) Βάζεις το μπράτσο μέσα στη τρύπα που βολεύει το χέρι σου (έχει δύο) και περιστρέφεις. Ελέγχεις σε τακτά χρονικά διαστήματα

δ) Όταν σου κάνει το πάχος το βγάζεις.

ε) Τώρα βγάζεις τις χορδές από το headstock που είχες σπάσει.

στ) Το κολλάς εκεί που χε σπάσει στο μπράτσο με καλή Αμερικάνικη κόλα στιγμής (μη τσιγκουνεφτείς, παίζει ρόλο)

ιΘ) Άστο να στεγνώσει λίγο και τρίψτο με ψιλό γυαλόχαρτο να φύγουν οι ατέλειες

XIII) Πέρνα το μαύρη λαδομπογιά όλο το πίσω μέρος.

ρλ) Άστο στον ήλιο μια μέρα να στεγνώσει

42) Είσαι έτοιμος

 

Δεν κάνει τίποτα.

Να σαι καλά

XYSTRA.thumb.JPG.455f730cd2f4f91eff72e5aaa70be126.JPG

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο και αν μου αρέσει η δοκιμασμένη λύση που σου προτείνει ο φίλως από πάνω, είναι πλέον  ξεπερασμένη/τριτοκοσμική/πρωτόγονη/ακριβή/you name it...

 

Θα Googlάρεις Prokroustis (αν δεν κάνω λάθος είναι στο www.prokroustis.gr). Είναι ένας πολύ παλιός Έλληνας μάστορας με σπεσιαλιτέ τις περιπτώσεις σαν την δική σου (μικρά χέρια/πόδια κτλ).

 

Θα κανονίσετε ένα ραντεβού, όπου με τα υπερσύγχρονα μέσα του θα "φέρει" την παλάμη σου στο ιδανικό μέγεθος για το μπράτσο της Les Paul σου.

 

Οι πληροφορίες που σου δίνω είναι αφιλοκερδώς, αλλά αν επιμένεις δέχομαι δωρεές σε Ευρώ ή/και σε φαγητό (μοσχάρι με λαχανικά και λευκές μπύρες επαναζύμωσης).

 

Παρακαλώ.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα Googlάρεις Prokroustis (αν δεν κάνω λάθος είναι στο www.prokroustis.gr). Είναι ένας πολύ παλιός Έλληνας μάστορας με σπεσιαλιτέ τις περιπτώσεις σαν την δική σου (μικρά χέρια/πόδια κτλ).

+1000

 

Δεν ξέρω αν δουλεύει το σύστημα του στα χέρια ή στα πόδια αλλά στην περίπτωσή μου δούλεψε πάρα πολύ καλά.

Στα αποδυτήρια πλέον με ζηλεύουν όλοι.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000

 

Δεν ξέρω αν δουλεύει το σύστημα του στα χέρια ή στα πόδια αλλά στην περίπτωσή μου δούλεψε πάρα πολύ καλά.

Στα αποδυτήρια πλέον με ζηλεύουν όλοι.

 

 

Καλά και εσύ φιλαράκι, με την Les Paul στα αποδυτήρια ?? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου