Προς το περιεχόμενο

Τρίψιμο μπράτσου


ventrix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το πολυ πολυ να μαθουμε πως εχει περαστει το truss rod...χεχε

μονο τον ιδιο τον κατασκευαστη θα εμπιστευόμουν να κάνει μια τετοια δουλειά.

Δεν λέω ότι δεν γίνεται αλλά πολλά χρήματα για να γίνει σωστά και με πολύυυυ μεγάλη πιθανότητα καταστροφής της κιθάρας

 

θα συμφωνίσω σε αυτό που λες για πιθανότητα καταστροφής γι'αυτό τα παιδιά που βρίσκονται Αθήνα θα πρέπει να προτείνουν κάποιον σοβαρό οργανοποιό (που υπάρχουν και ποιό καλοί ή ισάξιοι με τους κατασκευαστές) που να πει στον φίλο αν γίνεται αυτό που ζητάει και πόσο παέι ο σεφτές.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

θα συμφωνίσω σε αυτό που λες για πιθανότητα καταστροφής γι'αυτό τα παιδιά που βρίσκονται Αθήνα θα πρέπει να προτείνουν κάποιον σοβαρό οργανοποιό (που υπάρχουν και ποιό καλοί ή ισάξιοι με τους κατασκευαστές) που να πει στον φίλο αν γίνεται αυτό που ζητάει και πόσο παέι ο σεφτές.

 

 

 

Kανείς δεν θα μπορεί βέβεια να πει την πιθανότητα καταστροφής...μόνο ο κατασκευαστής μπορεί να πεί πόσο ξύλο έχει μείνει κάτω από τον truss rod.Η gibson χρησιμοποιεί single way compression truss rod που σημαίνει έχει μπεί υπό μία κλήση η οποία πίσω (στη μεριά του χεριού) έχει  Minimun  3mm ξύλου. Πράγμα που σημαίνει ότι εύκολα με κάποιο τρίψημο μπορεί κάποιος να φτάσει τον truss rod είτε να μην μείνει αρκετό ξύλο για να αντέξει της μηχανικές πιέσεις (πρόβλημα βέβαια στους double way truss rods) και να σπάσει στο σημείο.

Άρα νομίζω πώς μόνο ο κατασκευαστής μπορεί να πεί σε τι βάθος έχει μπεί ο truss rod και άρα να ξέρουμε πόσο ξύλο μπορεί να αφαιρεθεί.

Αφότου γίνει αυτό (πράγμα δύσκολο μιας και ο λαιμός δεν μπορεί να αφαιρεθεί λόγο κατασκευής (η καλύτερα  να μην αφαιρεθεί) ) πρέπει να προστατευθεί το ξύλο και άρα να γίνει σωστό βάψιμο..υπόστρωμα βερνίκι γυάλισμα...

Άρα μιλάμε για κάνα 300 ευρό?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Kανείς δεν θα μπορεί βέβεια να πει την πιθανότητα καταστροφής...μόνο ο κατασκευαστής μπορεί να πεί πόσο ξύλο έχει μείνει κάτω από τον truss rod.Η gibson χρησιμοποιεί single way compression truss rod που σημαίνει έχει μπεί υπό μία κλήση η οποία πίσω (στη μεριά του χεριού) έχει  Minimun  3mm ξύλου. Πράγμα που σημαίνει ότι εύκολα με κάποιο τρίψημο μπορεί κάποιος να φτάσει τον truss rod είτε να μην μείνει αρκετό ξύλο για να αντέξει της μηχανικές πιέσεις (πρόβλημα βέβαια στους double way truss rods) και να σπάσει στο σημείο.

Άρα νομίζω πώς μόνο ο κατασκευαστής μπορεί να πεί σε τι βάθος έχει μπεί ο truss rod και άρα να ξέρουμε πόσο ξύλο μπορεί να αφαιρεθεί.

Αφότου γίνει αυτό (πράγμα δύσκολο μιας και ο λαιμός δεν μπορεί να αφαιρεθεί λόγο κατασκευής (η καλύτερα  να μην αφαιρεθεί) ) πρέπει να προστατευθεί το ξύλο και άρα να γίνει σωστό βάψιμο..υπόστρωμα βερνίκι γυάλισμα...

Άρα μιλάμε για κάνα 300 ευρό?????

 

Μα σου είπα πως είναι πιθανόν να καταστραφεί η κιθάρα το πόσο πιθανόν δεν το γνωρίζω,αλλά ο σωστός οργανοποιός θα του το πει και ο ίδιος ότι δεν το αναλαμβάνω γιατί θα γίναι ζημιά γι'αυτό και γι'αυτό.

 

Αν ο μάστορας δεν είναι σωστός δεν θα υπολογίσει αν υπάρχουν συνάπειες ή αν ρισκάρει παραπολύ όπως λες και'συ,οπότε θα την αναλάβει και θα γίνει η ζημιά.

 

Τα χρήματα(αν γίνεται κάτι τέτοιο) πιστεύω πως είναι στην κρίση το φίλου αν θέλει να το κάνει ή αν τον βολεύει να κάνει καμιά αγοραπωλησία ή ανταλλαγή

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να αρπάξει το γυαλόχαρτο 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 (και ρίξε τέλος και ένα wet sanding να στανιάρει το ξύλο) και να του δώσει να καταλάβει.

 

Δεν χρειάζεται να έχει ούτε εμπειρία, ούτε τεχνογνωσία, ούτε τα εργαλεία που θα τον βοηθήσουν με την σταθερά της κούρμπας του μπράτσου που θέλει. Ας βγει ότι να ναι. V, U, W, S όλα τα βολεύουμε. Φτάνει να υπάρχει ψυχή και θέληση και να βγεί πιο λεπτό το μπράτσο. Πέρασμα με true-oil στο τέλος για να κλείσει τους πόρους και είναι ντεμεκ.

Στο φινάλε 2 χιλιάρικα κιθάρα της πλάκας έχει, καλυτερα να μάθει πάνω της.

Τόσοι το κάναν κι ακόμα ζούνε μια χαρά.

 

Από την άλλη, το να πουλήσει την κιθάρα (όσο έχει κάποια αξία) σε κάποιον από τους πάρα πολλούς που τους αρέσει το 50s μπράτσο και να πάρει μία με 60s, είναι μια πολύπλοκη σωματική και νοητική διαδικασία που καλύτερα να αποφευχθεί.

 

Και μετά μου λέτε ότι εγώ κάνω πλάκα....

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο φινάλε 2 χιλιάρικα κιθάρα της πλάκας έχει, καλυτερα να μάθει πάνω της.

Τόσοι το κάναν κι ακόμα ζούνε μια χαρά.

 

Από την άλλη, το να πουλήσει την κιθάρα (όσο έχει κάποια αξία) σε κάποιον από τους πάρα πολλούς που τους αρέσει το 50s μπράτσο και να πάρει μία με 60s, είναι μια πολύπλοκη σωματική και νοητική διαδικασία που καλύτερα να αποφευχθεί.

 

Και μετά μου λέτε ότι εγώ κάνω πλάκα....

 

 

συμφωνω απολυτα ομως το θεωρω τουλαχιστον εξωφρενικο να καταστρεψεις τετοια κιθαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά με πείσατε η κιθάρα θα μείνει ως έχει! αυτό που με ενδιέφερε κυρίως ήταν αν γίνεται και πώς. όπως είπε κι ένας φίλος παραπάνω όλα γίνονται και όλα δεν γίνονται και για τα shredαρίσματα υπάρχουν και οι Ibanez! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να αρπάξει το γυαλόχαρτο 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 (και ρίξε τέλος και ένα wet sanding να στανιάρει το ξύλο) και να του δώσει να καταλάβει.

 

Δεν χρειάζεται να έχει ούτε εμπειρία, ούτε τεχνογνωσία, ούτε τα εργαλεία που θα τον βοηθήσουν με την σταθερά της κούρμπας του μπράτσου που θέλει. Ας βγει ότι να ναι. V, U, W, S όλα τα βολεύουμε. Φτάνει να υπάρχει ψυχή και θέληση και να βγεί πιο λεπτό το μπράτσο. Πέρασμα με true-oil στο τέλος για να κλείσει τους πόρους και είναι ντεμεκ.

Στο φινάλε 2 χιλιάρικα κιθάρα της πλάκας έχει, καλυτερα να μάθει πάνω της.

Τόσοι το κάναν κι ακόμα ζούνε μια χαρά.

 

Από την άλλη, το να πουλήσει την κιθάρα (όσο έχει κάποια αξία) σε κάποιον από τους πάρα πολλούς που τους αρέσει το 50s μπράτσο και να πάρει μία με 60s, είναι μια πολύπλοκη σωματική και νοητική διαδικασία που καλύτερα να αποφευχθεί.

 

Και μετά μου λέτε ότι εγώ κάνω πλάκα....

 

 

 

ακομα κλαίω για μια suhr αξίας πολλώωων χρημάτων.(όχι προφανώς δικιά μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙΛΑΘΛΟΙ ΜΗΝ ΤΡΙΒΕΤΕ ΤΑ ΜΠΡΑΤΣΑ ΣΑΣ ΘΑ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ Η ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ

:) :) :)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου