Προς το περιεχόμενο

Θορυβος στο wah


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω δυο αρκετα παλια wah πεταλια. To ενα ειναι wah-fuzz του '60 και το αλλα ενα παλιο schaller wah. Και στα δυο εχω θορυβο στη διαδρομη. Περνει καθαρισμα η υποθεση η πρεπει να αλλαξω το δρομεα; Που θα βρω?

 

Επισης μπορω με καποιο modification να αλλαξω τη διαδρομη του εφφε; Να τη μεγαλωσω στη προκειμενη περιπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς πλάκα, τώρα. Βεβαίως και φτιάχνονται. Χρειάζεται αλλαγή το ποτενσιόμετρο -ο δρομέας που λες-. Σε ακριβή λύση μπορείς να αγοράσεις κάτι απο ανταλλακτικά Dunlop, διαφορετικά ενα οποιοδήποτε 100K λογαριθμικό μπορεί να κάνει τη δουλειά που λες και να μεγαλώσει το sweep του wah.

 

schaller schematic!

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης μπορω με καποιο modification να αλλαξω τη διαδρομη του εφφε; Να τη μεγαλωσω στη προκειμενη περιπτωση;

 

Να αυξήσεις μπάσα ή πρίμα; Αν είναι να ασχοληθείς πές μου για να σου πώ τι ακριβώς κάνει η κάθε αντίσταση-πυκνωτής στο κύκλωμα...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ενα μαλλον θα ηθελε λιγα μπασα. ενω στο αλλο απλα θελω να κανω πιο μεγαλη τη διαδρομη απο την αρχη μεχρι το τερμα του. :idea:

 

Ουσιαστικα δηλαδη να κανω πιο "λεπτομερη" την κινηση απο το πιο πριμο στο πιο μπασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πυκνωτής εισόδου είναι υπέυθυνος για το ποιές συχνότητες θα "μπούν" στο πετάλι και ο πυκνωτής εξόδου για το ποιές συχνότητες θα "βγούν".

Γενικά ισχύει ότι, μεγαλύτερος πυκνωτής = περισσότερα μπάσα.

 

Απο εκεί και πέρα μπορείς να αλλάξεις το sweep του πεταλιού με άλλο ποτενσιόμετρο. Γενικά, τα Dunlop ποτεσιόμετρα είναι πολύ μουντά στη μια άκρη και πολύ πρίμα στην άλλη. ¶ρα ίσως κάτι τέτοιο να σε βόλευε στο δικό σου πετάλι.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια που ανοιχτικε θεμα με wan θελω να ρωτησω και εγω κατι.Εχω ενα dunlop gcb95 .ποσο καλο ενισχυτη χρειαζεται για να ακουστη σωστα.ο μοναδικος στον οποιο τον εχω ακουσει και επαιζε καλα ηταν σε εναν 100 marshal λαμπατο.θελει απαραιτιτα λαμπα για να ακουστει καλα?εχουν σημασια τα watt?αυτο που παρατηρω ειναι πως δεν κανει wah απο το 12 και πανω ταστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, πιστεύω ότι τα Dunlop είναι τα χειρότερα πετάλια wah-wah...

Ο ενισχυτής και τα watt δεν παίζουν ρόλο στην "απόδοση" του wah αλλά στο πως θα ακουστεί. Ίσως σε κάποιους ενισχυτές να ακούγεται καλύτερα αλλά αυτό είναι υποκειμενικό...

 

Ίσως αυτό που σου άρεσε στον Marshall να ήταν και κάποια ρύθμιση eq ή και η κιθάρα που προωθούσε το σήμα.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια θεωρεις καλα πεταλια για wah?βασικα στον marshal εκανε wah σε ολα τα ταστα.Σε εναν Randall μεγαλο αλλα τρανζιστορατο δεν εκανε και wah.Α κσεχασα να τονισω πως το προβλιμα το παρατηρω οταν παιζω με βρομικο ηχο.ο δικος μου ειναι ενας 15αρης marshal τρανζιστορατος γia practise σπιτι και απλα ειναι αθλιος ο ηχος του wah.Τι θα πρeπει να αλλακσω για να απολαυσω wah στο σπιτι ενισχυτη,wah,οι και τα δυο(και τι πρεπει να παρω)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά' date=' πιστεύω ότι τα Dunlop είναι τα χειρότερα πετάλια wah-wah...[/quote']

 

Μπορείς μήπως με κάποιο modification να το αλλάξεις αυτό;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου