Προς το περιεχόμενο

Τρίψιμο μπράτσου


ventrix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ ο ίδιος που άνοιξα το θέμα είμαι ο πρώτος που θεωρεί το πείραγμα μιας τέτοιας κιθάρας ιεροσυλία. Άπλα πέρασε από το μυαλό μου μιας που το χρώμα ήδη εχει αρχίσει να φεύγει στα 5 χρόνια που την έχω και την έχω λιώσει να την κάνω πιο κάστομ.

Ήθελα να ακούσω απόψεις, να μάθω για κάτι που δεν έχω ασχοληθεί και φυσικά το κράξιμο ήταν αναμενόμενο.

Παρεπιπτόντως το τρίψιμο του βερνικιού στα μπράτσα των φέντερ, για να μην κολλάει το χέρι, γίνεται κατά κόρον και δεν το θεωρεί κανείς έγκλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παρεπιπτόντως το τρίψιμο του βερνικιού στα μπράτσα των φέντερ, για να μην κολλάει το χέρι, γίνεται κατά κόρον και δεν το θεωρεί κανείς έγκλημα...

...γιατί...

1) οι Fender δεν είναι σοβαρές κιθάρες

2) Στις Gibson δεν αλλάζεις τόσο εύκολα μπράτσο εάν κάνεις τη ζημιά ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ ο ίδιος που άνοιξα το θέμα είμαι ο πρώτος που θεωρεί το πείραγμα μιας τέτοιας κιθάρας ιεροσυλία. Άπλα πέρασε από το μυαλό μου μιας που το χρώμα ήδη εχει αρχίσει να φεύγει στα 5 χρόνια που την έχω και την έχω λιώσει να την κάνω πιο κάστομ.

Ήθελα να ακούσω απόψεις, να μάθω για κάτι που δεν έχω ασχοληθεί και φυσικά το κράξιμο ήταν αναμενόμενο.

 

 

Κοίτα αν έλεγες πχ έχω μια Custom του τρέχα γύρευε (παλιά ως και πολύ παλιά) δεν θα ήταν και ότι καλύτερο να της βάλεις χέρι- για αρκετούς λόγους.

 

Πάντως τώρα μιλούσα με αυτό τον φίλο μου με τις Ibanez (αν διάβασες παραπάνω) και έχει ξύσει και το μπράτσο της Les Paul που είχε.

 

Η κιθάρα σήμερα είναι στην κατοχή έτερου φίλου μου, ο οποίος γούσταρε πολύ το πιο λεπτό μπράτσο και του την αγόρασε. 

 

Εν κατακλείδι όλα γίνονται και όλα δεν γίνονται. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ventrix

Μην ακούς τους γκρινιάρηδες από πάνω.

Κάνε ό,τι γουστάρεις. Δική σου είναι η κιθάρα, τη βάζεις φωτιά και την καις ;D

Όπως λέει και ο Τέρης δεν έχεις και καμιά ανεκτίμητης αξίας Gibson. Ένα μοντέλο της σειράς έχεις.

Τώρα, τρεις συμβουλές από κάποιον που έχει κάνει την ίδια δουλειά.

Α. Πάρε τα μέτρα σου - κανονικά. Δεν θες ένα μανίκι που έχει διαφορές στο πάχος από λάθος γυαλοχαρτάρισμα. Οπότε, μέτρα, τα πάχη και φρόντισε να κάνεις κινήσεις αρμονικές που καλύπτουν όλο το μανίκι στο μήκος.

Β. Κάνε την πολύ χοντροδουλειά σε μια μέρα και τα πιο ψιλά γυαλοχαρταρίσματα σε διάστημα μιας εβδομάδας. Αυτό θα σε βοηθήσει να έχεις μια υποκειμενικά αντικειμενική (ναι, δεν είναι typo) εικόνα του τι κάνεις και του τι θέλεις, γιατί τα γούστα συχνά αλλάζουν από μέρα σε μέρα.

Γ. Και το πιο σημαντικό. Σκέψουν ότι το ξύλο που βγάζεις δεν μπορείς να το ξαναβάλεις.

Καλή επιτυχία.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α. Πάρε τα μέτρα σου - κανονικά. Δεν θες ένα μανίκι που έχει διαφορές στο πάχος από λάθος γυαλοχαρτάρισμα. Οπότε, μέτρα, τα πάχη και φρόντισε να κάνεις κινήσεις αρμονικές που καλύπτουν όλο το μανίκι στο μήκος.

Β. Κάνε την πολύ χοντροδουλειά σε μια μέρα και τα πιο ψιλά γυαλοχαρταρίσματα σε διάστημα μιας εβδομάδας. Αυτό θα σε βοηθήσει να έχεις μια υποκειμενικά αντικειμενική (ναι, δεν είναι typo) εικόνα του τι κάνεις και του τι θέλεις, γιατί τα γούστα συχνά αλλάζουν από μέρα σε μέρα.

Γ. Και το πιο σημαντικό. Σκέψουν ότι το ξύλο που βγάζεις δεν μπορείς να το ξαναβάλεις.

Καλή επιτυχία.

 

+1 αν το κανεις μονος σου

 

Για μαστορα διαβασε εδω , για την δουλεια που θες χρεωνει αναλογα αν θα ξαναβαφτεί η όχι...

http://www.enigmagt.gr/html/reconstruction.html

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα πιστευω πως 130€ για να κανει τη δουλεια καποιος καλος οργανοποιος και να φερει την κιθαρα στα μετρα σου δεν ειναι πολλα.

Αν το κανεις μονος σου τα παρελκομενα μαλλον θα σου στοιχισουν αρκετα (αν δεν τα εχεις ηδη) και το ρισκο ειναι σιγουρα μεγαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε εσείς που προτείνετε στο παλικάρι να κάνει τέτοια επέμβαση και μάλιστα μόνος του, είχατε ποτέ τέτοιας άξιας κιθάρα και πάνω από όλα της είχατε κάνει τέτοιο κανιβαλισμό μόνοι σας ? (δεν είναι μια φθηνή κιθάρα η traditional, στον thomman τιμές της είναι στο 1600-2000, πόσο καθόλου αμελητέο) πολύ αμφιβάλω , και καλό θα ήταν να μην προτρέπουμε σε τέτοιες ενέργειες άτομα που μπορεί να μην έχουν καν γνώση των συνεπειών.. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε εσείς που προτείνετε στο παλικάρι να κάνει τέτοια επέμβαση και μάλιστα μόνος του, είχατε ποτέ τέτοιας άξιας κιθάρα και πάνω από όλα της είχατε κάνει τέτοιο κανιβαλισμό μόνοι σας ? (δεν είναι μια φθηνή κιθάρα η traditional, στον thomman τιμές της είναι στο 1600-2000, πόσο καθόλου αμελητέο) πολύ αμφιβάλω , και καλό θα ήταν να μην προτρέπουμε σε τέτοιες ενέργειες άτομα που μπορεί να μην έχουν καν γνώση των συνεπειών.. 

 

Εγώ σε όλες τις κιθάρες που έχουν περάσει από τα χέρια μου εκτός της Ibanez Prestige μου έχω κάνει παρόμοιες δουλειές στο μανίκι.

 

Όσο για άλλους κανιβαλισμούς... Τεράστιους. Τρύπες, ανοίγματα, κλεισίματα, τρέμολα, ξετρέμολα...

 

30 χρόνια κιθαρίστας, έχω κάνει...

 

Αν ο OP δεν ξέρει τι του γίνεται, είναι πρόβλημά του, όχι δικό μας.

Αν και νομίζω ότι μια χαρά και ξέρει τι του γίνεται και τι θέλει.

 

Προσωπικα πιστευω πως 130€ για να κανει τη δουλεια καποιος καλος οργανοποιος και να φερει την κιθαρα στα μετρα σου δεν ειναι πολλα.

Αν το κανεις μονος σου τα παρελκομενα μαλλον θα σου στοιχισουν αρκετα (αν δεν τα εχεις ηδη) και το ρισκο ειναι σιγουρα μεγαλο.

 

Όχι δεν είναι πολλά. Αλλά και πάλι ο οργανοποιός θα σου κάνει μια γενική δουλειά, π.χ. U σε soft V. Στο χέρι σου δεν θα μπορέσει να τη φέρει επειδή απλά δεν έχει το χέρι σου.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος για να ρωτάει μάστορα τότε δεν θα θέλει να το κάνει από μόνος του.

 

Μπορεί να δοκιμάσει μία κιθάρα που να τον βολεύει και να πει στον μάστορα αν μπορεί να  κάνει και την δικιά του πραρόμοια ή ίδια με αυτής που θα τον βολέψει

 

Το αν συμφαίρει ή όχι θα το υπολοιγίσει ό ίδιος,γιατί μπορεί για παράδειγμα να θέλει να την κρατίσει για πάντα και να την έχει εκεί που γουστάρει και βολεύεται ο ίδιος

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πολυ πολυ να μαθουμε πως εχει περαστει το truss rod...χεχε

μονο τον ιδιο τον κατασκευαστη θα εμπιστευόμουν να κάνει μια τετοια δουλειά.

Δεν λέω ότι δεν γίνεται αλλά πολλά χρήματα για να γίνει σωστά και με πολύυυυ μεγάλη πιθανότητα καταστροφής της κιθάρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου