Προς το περιεχόμενο

Roland fa-06


foxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Update: χτες είχα την ευκαιρία να μελετήσω ενδελεχώς το MIDI Implementation του Integra-7 και ομολογώ ότι είναι πληρέστατο και αναλυτικότατο.

Χαίρομαι  :)

Μόνο του Integra-7 διάβασες;  Του FA γιατί δεν το διάβασες;

 

Όντως μπορείς να κάνεις κυριολεκτικά παπάδες εκ του μακρόθεν, αν ξέρεις ποιες παραμέτρους να πειράξεις.

Welcome to the club  :D

 

Μία απορία μόνο: σε κάποια σημεία ανάμεσα σε ορισμένες παραμέτρους παρεμβάλλονται κάποιες καταχωρίσεις με την ένδειξη "reserve". Να φανταστώ ότι προορίζεται για μελλοντικά updates, για προσθήκη νέων λειτουργιών;

Όχι απαραίτητα.

 

Υ.Γ.

Από synths ποιά έχεις;

Ποιό είναι το αγαπημένο σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Ο κυκλωπας σιγουρα εχει fantom G  8)

Και το πρώτο Midi Implementaion που μελέτησε ενδελεχώς είναι του Integra-7 ?

Συγγνώμη αν κάνω λάθος αλλά από τα λεγόμενά του αυτή την εντύπωση μου έδωσε.

Τέλος πάντων, θα μας πει ο ίδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το πρώτο Midi Implementaion που μελέτησε ενδελεχώς είναι του Integra-7 ?

Συγγνώμη αν κάνω λάθος αλλά από τα λεγόμενά του αυτή την εντύπωση μου έδωσε.

Τέλος πάντων, θα μας πει ο ίδιος.

 

Τι να σου πω θα μας πει ο ιδιος μπερδευτηκα η σας εχασα  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο του Integra-7 διάβασες;

Του FA γιατί δεν το διάβασες;

Γιατί ο έρωτας το Integra είναι, όχι το FA06. 8)

 

Από synths ποιά έχεις;

Ποιό είναι το αγαπημένο σου;

Ο κυκλωπας σιγουρα εχει fantom G  8)

Ναι, πλέον από εξωτερικό hardware δουλεύω μόνο με το Fantom-G, και δεν κάνω και τόσο εκτεταμένη χρήση, λόγω VSTs.

Προς τι η ερώτηση για το MIDI implementation;  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γιατί ο έρωτας το Integra είναι, όχι το FA06. 8)

Κατανοώ  ;D

 

Ναι, πλέον από εξωτερικό hardware δουλεύω μόνο με το Fantom-G, και δεν κάνω και τόσο εκτεταμένη χρήση, λόγω VSTs.

8)

 

Προς τι η ερώτηση για το MIDI implementation;  ???

Περίμενα να είχες διαβάσει ήδη το Midi Implementation του Fantom-G  :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενα να είχες διαβάσει ήδη το Midi Implementation του Fantom-G  :)

Δεν έτυχε να το διαβάσω λεπτομερειακά. Με τόσο πλήρες UI δε μου χρειάστηκε η εκ του μακρόθεν διαχείριση του μηχανήματος μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν έτυχε να το διαβάσω λεπτομερειακά. Με τόσο πλήρες UI δε μου χρειάστηκε η εκ του μακρόθεν διαχείριση του μηχανήματος μέχρι τώρα.

Κακώς, μπορείς να κάνεις κι άλλα πολύπλοκα πράγματα, πάρα πολύ γρήγορα από το ίδιο το μηχάνημα (για το ίδιο το μηχάνημα) με το πάτημα ενός κουμπιού.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς, μπορείς να κάνεις κι άλλα πολύπλοκα πράγματα, πάρα πολύ γρήγορα από το ίδιο το μηχάνημα (για το ίδιο το μηχάνημα) με το πάτημα ενός κουμπιού.

 

Μιλάς προφανώς - εκτός των άλλων - για τη δυνατότητα να αποθηκεύεις SysEx data σε phrases τα οποία τριγκάρεις με τα pads (μέσω pad mode 5: RPS). Μόλις εκπέμπεται το SysEx string, εκτελείται η εντολή που του έχει ανατεθεί, π.χ. αλλαγή κάποιας παραμέτρου στη σύνθεση ή στα εφέ, ιδίως σ' αυτές που δεν είναι προσβάσιμες μέσω MIDI CCs. Φαντάζομαι υπάρχουν κι άλλα που δεν έχω υπόψη μου. Αν μη τι άλλο πρόκειται για πολύ βαθύ μηχάνημα, δε χωρεί καμία αμφιβολία επ αυτού. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μιλάς προφανώς - εκτός των άλλων - για τη δυνατότητα να αποθηκεύεις SysEx data σε phrases τα οποία τριγκάρεις με τα pads (μέσω pad mode 5: RPS).

Ακριβώς.

 

Μόλις εκπέμπεται το SysEx string, εκτελείται η εντολή που του έχει ανατεθεί, π.χ. αλλαγή κάποιας παραμέτρου στη σύνθεση ή στα εφέ,

εντολές - αλλαγές - παραμέτρων.

 

Από ονομασίες οθόνης μέχρι και ολόκληρο patch που δεν υπάρχει εκείνη τη στιγμή φορτωμένο στη μνήμη του οργάνου  ;)

 

ιδίως σ' αυτές που δεν είναι προσβάσιμες μέσω MIDI CCs. Φαντάζομαι υπάρχουν κι άλλα που δεν έχω υπόψη μου.

Ψάχνοντας βρίσκεις.

 

Αλλά... τα πιό πάνω μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις καί για εξωτερικά μηχανήματα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου