Προς το περιεχόμενο

Roland fa-06


foxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον δεν διατύπωσα σωστά τις απορίες μου Μανώλη. Εννοούσα:

Ξέρω ότι από άποψη εξοπλισμού και επιμέρους features έχουν διαφορές, π.χ.:

1. Το Integra-7 διαθέτει περισσότερα expansions για sound libraries.

2. Στον τομέα των εφέ έχουν διαφορές, π.χ. το Integra-7 έχει επιπλέον Motional Surround ενώ τα FA06/08 έχουν επιπλέον τα Total FX.

3. Όταν λέω ότι τα FA06/08 έχουν sampler, εννοώ το SP sampler που δουλεύει με τα pads. Ξέρω ότι αφορά μόνο τα FA06/08 και όχι το Integra-7.

4. Συνδεσιμότητα, π.χ. αποθηκευτικά μέσα. Το Integra-7 αποθηκεύει σε usb stick, τα FA06/08 αποθηκεύουν σε SD και την USB-to-device την έχουν κυρίως για upgrades.

 

Όλα αυτά είναι κατανοητά και τα ξέρω. Όμως δεν εννοώ αυτά. Εννοώ κάτι πολύ συγκεκριμένο:

Αν πάρεις ένα συγκεκριμένο patch (υποθέτοντας ότι είναι συμβατά τα patch data τους) και πας να το κάνεις edit και στα δύο μηχανήματα (Integra-7 - FA), θα βρεις στις σελίδες του editing τις ίδιες επιλογές; Π.χ. τα modulation matrices, τα controller sources/destinations, τα είδη των TVFs κλπ θα είναι τα ίδια; Με λίγα λόγια έχουν προστεθεί ή αφαιρεθεί κάποιες επιλογές πηγαίνοντας από το ένα μηχάνημα στο άλλο;

 

Ελπίζω τώρα να έγινα πιο κατανοητός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Μάλλον δεν διατύπωσα σωστά τις απορίες μου Μανώλη.

Μην το λες, καμιά φορά κι εγώ λόγω κούρασης.

 

Εννοούσα:

Ξέρω ότι από άποψη εξοπλισμού και επιμέρους features έχουν διαφορές, π.χ.:

1. Το Integra-7 διαθέτει περισσότερα expansions για sound libraries.

Για ταυτόχρονα sound libraries.

 

2. Στον τομέα των εφέ έχουν διαφορές, π.χ. το Integra-7 έχει επιπλέον Motional Surround ενώ τα FA06/08 έχουν επιπλέον τα Total FX.

3. Όταν λέω ότι τα FA06/08 έχουν sampler, εννοώ το SP sampler που δουλεύει με τα pads. Ξέρω ότι αφορά μόνο τα FA06/08 και όχι το Integra-7.

o.k.

 

4. Συνδεσιμότητα, π.χ. αποθηκευτικά μέσα. Το Integra-7 αποθηκεύει σε usb stick, τα FA06/08 αποθηκεύουν σε SD και την USB-to-device την έχουν κυρίως για upgrades.

Όχι μόνο για update αλλά και για ασύρματη σύνδεση... για την ώρα βεβαίως βεβαίως.

 

Όλα αυτά είναι κατανοητά και τα ξέρω. Όμως δεν εννοώ αυτά. Εννοώ κάτι πολύ συγκεκριμένο:

Αν πάρεις ένα συγκεκριμένο patch (υποθέτοντας ότι είναι συμβατά τα patch data τους)

Υποτίθεται πως είναι, δεν το έχω τσεκάρει (*).

 

και πας να το κάνεις edit και στα δύο μηχανήματα (Integra-7 - FA), θα βρεις στις σελίδες του editing τις ίδιες επιλογές; Π.χ. τα modulation matrices, τα controller sources/destinations, τα είδη των TVFs κλπ θα είναι τα ίδια;

Υποτίθεται πως ναι, δεν το έχω τσεκάρει (*).

 

Με λίγα λόγια έχουν προστεθεί ή αφαιρεθεί κάποιες επιλογές πηγαίνοντας από το ένα μηχάνημα στο άλλο;

Δεν το έχω τσεκάρει (*).

 

Ελπίζω τώρα να έγινα πιο κατανοητός.

Κατανοητός.


(*)

Υποτίθεται πως είναι compatible. Άλλωστε αναφέρει πως μπορείς να φορτώσεις από την σελίδα (AXIAL) τα patches του INTEGRA-7 στο FA-06/08.

 

Στην σελίδα του FA-06 λέει:

Overview

- SuperNATURAL synth engine is fully compatible with the expansive collection of free INTEGRA-7 synth tones available from Roland’s Axial sound library site

 

Details

The FA-06’s sound engine is fully compatible with the large, growing collection of INTEGRA-7 synth tones available as free downloads from Roland’s Axial sound library site, and it’s also possible to expand the onboard sound set with FA-series wave sound expansion collections.

 

Specifications

* The wave expansion slots are rewritable internal waveform memory. You can download data from the Axial sound library site and write it via a USB flash drive into the FA's internal wave memory (slot).

 

Οπότε τι να ελέγξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε μέχρι στιγμής ξέρουμε ότι μπορεί να φορτώσει τα sound expansions που προορίζονται για το Integra-7. Αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι είναι απόλυτα ίδιες οι μηχανές τους από άποψη παραμέτρων στο editing, καθώς υπάρχει το προηγούμενο των επεκτάσεων SRJV80 και SRX, οι οποίες ήταν συμβατές με μια μεγάλη γκάμα μηχανημάτων, παρόλο που αυτά δεν είχαν όλες τις παραμέτρους ίδιες. Υποθέτω ότι αυτό γίνεται κι εδώ.

Όσο για τα patches που φτιάχνει ο χρήστης, αν υπάρχει συμβατότητα μεταξύ των FA06/08 και του Integra-7, μένει να το διαπιστώσουμε κάποια στιγμή.

Σαφώς υπάρχει διαφορά μεταξύ συμβατών patches και ιδίων μηχανών σύνθεσης. Αυτό που λέω (και το ψειρίζω και έχω κουράσει, το ξέρω ::) ), είναι αν ξεκινήσεις ένα initialized patch και θες να φτιάξεις κάτι καινούργιο, θα έχεις τις ίδιες επιλογές στις σελίδες της επεξεργασίας; Φαντάζομαι ότι αν δεν το ξέρει ήδη κάποιος αυτό, αρκεί να πάρει τα δύο manuals και να συγκρίνει μία-μία τις παραμέτρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οπότε μέχρι στιγμής ξέρουμε ότι μπορεί να φορτώσει τα sound expansions που προορίζονται για το Integra-7.

Και του integra.

 

Αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι είναι απόλυτα ίδιες οι μηχανές τους από άποψη παραμέτρων στο editing,

Δες παρακάτω.

 

καθώς υπάρχει το προηγούμενο των επεκτάσεων SRJV80 και SRX, οι οποίες ήταν συμβατές με μια μεγάλη γκάμα μηχανημάτων, παρόλο που αυτά δεν είχαν όλες τις παραμέτρους ίδιες.

Σωστό αυτό που λες. Πληροφοριακά οι πιό πάνω κάρτες εκτός από wave data είχαν και patch data. Στα patch data είχαν την δυνατότητα να έχουν dual patch data που σημαίνει πως κάποιες από αυτές είχαν την δυνατότητα να εμφανίζουν διαφορετικά patches σε κάποια μηχανήματα απ'ότι σε κάποια άλλα. Τα waves ήταν ίδια.

 

Υποθέτω ότι αυτό γίνεται κι εδώ.

Θα μπορούσε αλλά ας μην το συζητήσουμε για την ώρα, πάμε αλλού.

 

Όσο για τα patches που φτιάχνει ο χρήστης, αν υπάρχει συμβατότητα μεταξύ των FA06/08 και του Integra-7, μένει να το διαπιστώσουμε κάποια στιγμή.

Θεωρητικά μπορείς και τώρα, δες παρακάτω.

 

Σαφώς υπάρχει διαφορά μεταξύ συμβατών patches και ιδίων μηχανών σύνθεσης. Αυτό που λέω (και το ψειρίζω και έχω κουράσει, το ξέρω ::) ), είναι αν ξεκινήσεις ένα initialized patch και θες να φτιάξεις κάτι καινούργιο, θα έχεις τις ίδιες επιλογές στις σελίδες της επεξεργασίας; Φαντάζομαι ότι αν δεν το ξέρει ήδη κάποιος αυτό, αρκεί να πάρει τα δύο manuals και να συγκρίνει μία-μία τις παραμέτρους.

Κάποτε είχα ξεκινήσει να γράψω μία διαδικασία μετατροπής από - σε, απλά και ως συνήθως δεν ενδιέφερε και το άφησα, αφού δεν υπήρχε λόγος, οι περισσότεροι τα ξέρουν όλα  ;D

 

Μπορείς να κάνεις έναν απλό συσχετισμό από τα δύο παρακάτω...

 

Integra-7 vs FA-06  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις έναν απλό συσχετισμό από τα δύο παρακάτω...

 

Integra-7 vs FA-06  ;)

 

Πιστεύω ότι η σύγκριση πρέπει να γίνει στα parameter guides, όχι στα MIDI implementations.

Και ελλείψει parameter guide για τα FA-06/08, δε μπορούμε να το πούμε ακόμα με σιγουριά. ;)

 

Βέβαια, ακόμα και πανομοιότυπες επιλογές να έχεις στα editing pages, αν δεν είναι συμβατά τα patches από το ένα μηχάνημα στο άλλο, δε μπορείς να μεταφέρεις SysEx data ώστε να έχεις τους ίδους ήχους και στο ένα και στο άλλο. Τουλάχιστον όμως αν έχουν τις ίδιες βασικές κυματομορφές και τα ίδια editing parameters, μπορείς χειροκίνητα να φτιάξεις τους ήχους από την αρχή. Κάτι παρόμοιο δηλαδή με αυτό που είχες ξεκινήσει πριν καιρό με τη μετατροπή patches Fantom-X σε Fantom-G, και δεν είχες βρει ανταπόκριση (προσωπικά αν είχα και Fantom-X δε θα ήσουν μόνος σου σ' αυτό, θα σε βοηθούσα, αλλά δεν... 8) ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πιστεύω ότι η σύγκριση πρέπει να γίνει στα parameter guides, όχι στα MIDI implementations.

Όπως νομίζεις. Γιατί όμως;

 

Και ελλείψει parameter guide για τα FA-06/08, δε μπορούμε να το πούμε ακόμα με σιγουριά. ;)

Ότι πεις. Γιατί όμως;

 

Και στις δύο πιό πάνω περιπτώσεις, ποιό πιστεύεις πως είναι πιό "ισχυρό", το parameter guide ή το midi implementation ?

 

Βέβαια, ακόμα και πανομοιότυπες επιλογές να έχεις στα editing pages, αν δεν είναι συμβατά τα patches από το ένα μηχάνημα στο άλλο, δε μπορείς να μεταφέρεις SysEx data ώστε να έχεις τους ίδους ήχους και στο ένα και στο άλλο. Τουλάχιστον όμως αν έχουν τις ίδιες βασικές κυματομορφές και τα ίδια editing parameters, μπορείς χειροκίνητα να φτιάξεις τους ήχους από την αρχή. Κάτι παρόμοιο δηλαδή με αυτό που είχες ξεκινήσει πριν καιρό με τη μετατροπή patches Fantom-X σε Fantom-G, και δεν είχες βρει ανταπόκριση (προσωπικά αν είχα και Fantom-X δε θα ήσουν μόνος σου σ' αυτό, θα σε βοηθούσα, αλλά δεν... 8) ).

Αυτό το έκανα για μένα και για κάποιο άλλο παιδί εδώ στο φόρουμ. Τα patch data μεταφέρθηκαν 100%. Όπου υπήρχαν οι ίδιες κυματομορφές υπήρχε πανομοιότυπο ακουστικό αποτέλεσμα. Όπου δεν υπήρχαν οι ίδιες κυματομορφές υπήρχε διαφορά. Μιλάω για internal-rom κυματομορφές.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στις δύο πιό πάνω περιπτώσεις, ποιό πιστεύεις πως είναι πιό "ισχυρό", το parameter guide ή το midi implementation ?

Δεν είναι θέμα πιο ισχυρού ή πιο ασθενούς. Το MIDI implementation ουσιαστικά είναι ο "χάρτης" του μηχανήματος, δηλαδή ένας άλλος τρόπος με τον οποίο έχεις πρόσβαση στις παραμέτρους σύνθεσης και όχι μόνο. Και μάλιστα πολλές φορές το MIDI implementation δρα ως "back door" σε λειτουργίες που δεν είναι προσβάσιμες/διαθέσιμες από το UI του κάθε μηχανήματος. Αυτά είναι γνωστά. Ακόμα όμως και να στείλεις τα ίδια SysEx data σε δύο μηχανήματα που έχουν διαφορετικές παραμέτρους σε συγκεκριμένα σημεία της μηχανής σύνθεσης (π.χ. άλλες επιλογές στα φίλτρα ή στον modulation matrix), θα συμπεριφερθούν διαφορετικά, άρα θα δώσουν διαφορετικό ηχητικό αποτέλεσμα.

Χωρίς να βάζω βέβαια και το χέρι μου στη φωτιά, πιστεύω ότι το parameter guide σου δίνει στο πιάτο όλες τις παραμέτρους σύνθεσης που διαθέτει ένα μηχάνημα, και το MIDI implementation σου δείχνει ποιες από αυτές είναι προσβάσιμες μέσω MIDI και με ποιο τρόπο.

 

Επιμένω πάντως ότι δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά, απλά τη γνώμη μου εκφράζω. Εσύ είσαι ο ειδικός επί του θέματος. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν είναι θέμα πιο ισχυρού ή πιο ασθενούς.

Όπως το δει ο καθένας.

 

Το MIDI implementation ουσιαστικά είναι ο "χάρτης" του μηχανήματος,

Για κάποιους δεν είναι ο "χάρτης" αλλά ο χάρτης (χωρίς εισαγωγικά), αρκεί να υπάρχει διαθέσιμος.

 

δηλαδή ένας άλλος τρόπος με τον οποίο έχεις πρόσβαση στις παραμέτρους σύνθεσης και όχι μόνο. Και μάλιστα πολλές φορές το MIDI implementation δρα ως "back door" σε λειτουργίες που δεν είναι προσβάσιμες/διαθέσιμες από το UI του κάθε μηχανήματος. Αυτά είναι γνωστά.

Σωστά. Όχι απλά άλλος τρόπος αλλά τρόπος γρήγορος και ακριβής.

 

Ακόμα όμως και να στείλεις τα ίδια SysEx data σε δύο μηχανήματα που έχουν διαφορετικές παραμέτρους σε συγκεκριμένα σημεία της μηχανής σύνθεσης (π.χ. άλλες επιλογές στα φίλτρα ή στον modulation matrix), θα συμπεριφερθούν διαφορετικά, άρα θα δώσουν διαφορετικό ηχητικό αποτέλεσμα.

Αυτό δεν το πολυκατάλαβα.

Εννοείς για παράδειγμα να στείλεις τα ίδια SysEx (έστω και τροποποιημένα ως προς τις διευθύνσεις) σε ένα XV-5080 και σε ένα JD-800 ?

 

Χωρίς να βάζω βέβαια και το χέρι μου στη φωτιά, πιστεύω ότι το parameter guide σου δίνει στο πιάτο όλες τις παραμέτρους σύνθεσης που διαθέτει ένα μηχάνημα,

Κατά κάποιον τρόπο ναι και για τον κοινό-απλό χρήστη, όχι όμως για κάποιον προχωρημένο.

 

και το MIDI implementation σου δείχνει ποιες από αυτές είναι προσβάσιμες μέσω MIDI και με ποιο τρόπο.

Μία διόρθωση, όχι ποιές από αυτές είναι προσβάσιμες μέσω MIDI αλλά όλες. Αυτό που λες, κατ'εμέ και στα σοβαρά μηχανήματα ισχύει για το UI. Με άλλα λόγια, πολλές φορές μέσω του UI μπορείς να κάνεις λιγότερα πράγματα απ'ότι μέσω του MIDI.

 

Επιμένω πάντως ότι δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά, απλά τη γνώμη μου εκφράζω. Εσύ είσαι ο ειδικός επί του θέματος. 8)

Κι εγώ την άποψή μου λέω και για σοβαρά μηχανήματα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update: χτες είχα την ευκαιρία να μελετήσω ενδελεχώς το MIDI Implementation του Integra-7 και ομολογώ ότι είναι πληρέστατο και αναλυτικότατο. Όντως μπορείς να κάνεις κυριολεκτικά παπάδες εκ του μακρόθεν, αν ξέρεις ποιες παραμέτρους να πειράξεις.

Μία απορία μόνο: σε κάποια σημεία ανάμεσα σε ορισμένες παραμέτρους παρεμβάλλονται κάποιες καταχωρίσεις με την ένδειξη "reserve". Να φανταστώ ότι προορίζεται για μελλοντικά updates, για προσθήκη νέων λειτουργιών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου