Προς το περιεχόμενο

Vintage Strat Truss rod - αλλαγή σε Allen?


if_it_is

Προτεινόμενες αναρτήσεις

[pre]καλησπέρα παιδιά!

 

Πρόσφατα αγόρασα μια fender Japan strat που  περιμένω να μου έρθει στο τέλος του μήνα.

Ξέρω ότι η συγκεκριμένη strat έχει vintage truss rod, δλδ υποδοχή για σταυροκατσάβιδο και απ την κάτω μεριά του λαιμού, προς το σωμα, όχι προς το headstock όπως οι περισσότερες.

 

Ήθελα να ρωτήσω επειδή το να βγαζεις κάθε φορά όλο το λαιμό για να ισιωνεις το μπράτσο είναι τζάμπα κόπος και πιο επικίνδυνο :-\ ...

Υπάρχει κανένας τροπος μετατροπής της υποδοχής σταυροκατσάβιδου σε Allen η στο άλλο που  έχουν οι musicman  με τις τρύπες?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! ;)[/pre]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη φανταστεις οτι το μπρατσο θα θελει ρυθμιση μια φορα τη βδομαδα!Θα τη πας για ενα σετ απ μολις σου ερθει και αν δεν αλλαζεις συχνα κουρδισμα,θα σου παρει καιρο να το πειραξεις!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε τη κιθαρα ησυχη....μια φορα στα 3 χρονια θα τη ρυθμιζεις, και αν,ετσι κι αλλοιως....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις κιθάρες μου τις ρυθμιζω συνηθως 2 φορες το χρονο γιατί η αλλαγή του καιρού τις επηρρεάζει αρκετά.. Το να την πάω σε μάστορα είναι αστείο απ τη στιγμη που σεταρω παντα μόνος μου τις κιθάρες και όχι μονο εδώ και χρόνια..

 

Το θέμα είναι αν υπάρχει η λύση που λέω.. Ξέρω οτι το μπουλονι βγαίνει και μπορείς να το αντικαταστησεις με ενα ίδιο αν χαλάσει.. Το θέμα είναι αν μπορείς να βάλεις άλλο με Άλλεν... Ξέρει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά!

 

Πρόσφατα αγόρασα μια fender Japan strat που  περιμένω να μου έρθει στο τέλος του μήνα.

Ξέρω ότι η συγκεκριμένη strat έχει vintage truss rod, δλδ υποδοχή για σταυροκατσάβιδο και απ την κάτω μεριά του λαιμού, προς το σωμα, όχι προς το headstock όπως οι περισσότερες.

 

Ήθελα να ρωτήσω επειδή το να βγαζεις κάθε φορά όλο το λαιμό για να ισιωνεις το μπράτσο είναι τζάμπα κόπος και πιο επικίνδυνο :-\ ...

Υπάρχει κανένας τροπος μετατροπής της υποδοχής σταυροκατσάβιδου σε Allen η στο άλλο που  έχουν οι musicman  με τις τρύπες?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! ;)

 

Μια διευκρίνιση επειδή δεν κατάλαβα. Πώς θα αλλάξει κάτι στο να βγάζεις το μπράτσο αν αλλάξεις τη σταυροβίδα σε άλλεν;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό νομίζω εννοείς. μάλλον γίνεται αλλά πρέπει να φύγει ένα μέρος από το σώμα για να χωρέσει το wheel nut . δες το video στο λινκ

http://www.tdpri.com/forum/tele-home-depot/346283-spoke-wheel-truss-rod-nut-ala-music-man.html

Truss_Relief.jpg.ee66ba941d4b822816c96399fa1c2771.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό νομίζω εννοεί. μάλλον γίνεται αλλά πρέπει να φύγει ένα μέρος από το σώμα για να χωρέσει το wheel nut . δες το video στο λινκ

http://www.tdpri.com/forum/tele-home-depot/346283-spoke-wheel-truss-rod-nut-ala-music-man.html

 

Αυτό το σώμα έχει τρύπα στο σώμα / pickguard.

Άρα δεν χρειάζεται αλλαγές.

Και με ένα τέτοιο σπαστο κατσαβίδι κάνει τη δουλειά του.

 

OS-505SP.jpg

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μπει το νατ που έδειξα νομίζω θέλει μια τρύπα εκεί που έχω ζωγραφίσει με μπλε στην εικόνα .δεν ξέρω αν  είναι έτσι σκαμμένη και η κιθάρα που λέτε.

338001501_.jpg.7dcadba2739ee15bd59b43e0b91eada0.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το allen nut, νομίζω δεν έχει κανένα νόημα, αφού πάλι θα χρειαστεί να βγάζεις το μανίκι.

 

Το Spoke nut είναι μια λύση, αλλά εκτός από το ρουτάρισμα στο σώμα που επισημάνθηκε, πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπ' όψιν το μήκος του σωλήνα με τα σπειρώματα, ώστε να δουλέψει σωστά. Πρέπει νά' ναι τόσο μακρύ ώστε να πιέζει τη 'φωλιά' του truss rod κι όχι την άκρη του μανικιού, και παράλληλα όχι τόσο μακρύ που να προεξέχει τόσο που θα φτάνει στην άκρη του ρουταρισμένου-προς το μαγνήτη-μέρους. Οπότε ίσως χρειαστεί κόψιμο. Σε καθε περίπτωση, πριν ρουταριστεί το σώμα πρέπει να γίνει σωστή εφαρμογή του στο μανίκι.

 

Επίσης για να ρυθμιστεί ένα vintage rod, δε χρειάζεται να βγει όλο το μανίκι. Χαλαρώνεις χορδές, χαλαρώνεις neck plate screws-λιγότερο τις έξω, περισσότερο τις μέσα,σπρώχνεις το headstock να φανεί η βίδα, ρυθμίζεις, ξανασφίγγεις και τέλος. περίπου 2 λεπτά περισσότερη δουλειά απ' ό,τι το headstock truss.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου