Προς το περιεχόμενο

Να το σκαψω???


petersp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω Κωστα αντιθετα απο σενα και παλι switchακι ON/ON/ON θα βαλω, ποτε μου δεν επαιξα ή μου χρειαστηκε με λιγο απ τον εναν και πολυ απ τον αλλο... It's just me! Ασε που δεν μ αρεσουν τα κουμουτσοειδη concetric pots. Ουτε πανω, ουτε κατω απ το pickguard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω Κωστα αντιθετα απο σενα και παλι switchακι ON/ON/ON

Bridge/neck/series-parallel και ένα Vol ?

 

ποτε μου δεν επαιξα ή μου χρειαστηκε με λιγο απ τον εναν και πολυ απ τον αλλο...

Η γνωστή κολοκυθόπιτα.  ;) ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το σκαψιμο εγινε. Δεν τρελλαθηκα κιολας... γμτ! Τεσπα, περιμενω τους μαγνητες τωρα...

 

r0uc.jpg

3hqh.jpg

6tna.jpg

r0ur.jpg

 

Εφαγα και το pickguard λιγο για να ρυθμιζω ευκολα την βεργα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το εβαψα με λιγο λαδακι κι εδειξε πιο "εργοστασιακο"...

 

8c8y.jpg

 

Γαματο... Μπραβο φιλε μου, με τι εργαλειο εκανες το σκαψιμο?

Γ@μιουνται οι ΠΑΕ - @στερα ολε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με router εγινε, αλλα το εκανε αλλος... Ακομα δεν αξιωθηκα να παρω ενα, αλλα θα γινει κι αυτο, τοσες φορες το χρειαστηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία δουλειά Πέτρο και προσεγμένη! Εχω δυο απορίες ομως καθότι συνέχεια έμπαινα στο ίδιο δίλημμα με το precision μου.

 

1ή Ερώτηση: Τι σημείο αναφοράς χρησιμοποίησες για το το ρουταρισμα της θέσης του μαγνήτη;

 

2ή Ερώτηση: Με πιο κριτήριο δεν προτίμησες τη θέση του μαγνήτη πιο κοντά στην γέφυρα; (χωρίς να έχω ποτέ δοκιμάσει) πιστέυω πως μια θέση πιο κοντά στην γέφυρα θα έδινε πιο γλυκό ήχο όταν θα ειναι ενεργοποιημένοι και οι 2 μαγνήτες (φυσικά μπορεί απλά να ειναι ιδέα μου και επίσης δεν γνωρίζω τις προτιμήσεις σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ guys, τελικα οντως εγινε καλο το σκαψιμο, αν και στην αρχη δεν μ αρεσε οπως σας ειπα. Μου φανηκε καπως... ισως τα καψιματα που εκανε το router και το ξανθο ξυλο, δεν ξερω. Αλλα μετα την φροντιδα που του εκανα (ετριψα με ψιλο γυαλοχαρτο στα καμμενα σημεια για να καθαρισουν) και μετα το λαδακι, το αποτελεσμα αλλαξε πολυ προς το καλυτερο ευτυχως!

 

Χρηστο προτιμησα να παω πιο κοντα στον neck pickup γιατι με οσα PJ επαιξα με τον μαγνητη κοντα στην γεφυρα, ηχητικα δεν μ αρεσαν, ενω το αντιθετο μ αρεσε πιο πολυ. Εχω στην κατοχη μου ενα Yamaha Attitude PJ, που ειναι οπως το λες, και κατι δεν μου παει καλα στον ηχο οταν παιζουν κι οι δυο μαγνητες. Και απ οσο το εψαξα σε talkbass και αλλα forums, ειδα οτι σε PJ στησιμο, οι πιο πολλοι προτιμουν την θεση 60s για τον Jazz μαγνητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου