Προς το περιεχόμενο

Μικροεπισκευή στο φινίρισμα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ..έκανα μια γκάφα άλλαξα το Strap σε straplok στην fender μου standard usa και έσφιξα λίγο παραπάνω την βίδα με αποτέλεσμα ένα crack στο finish δίπλα απο απο την τρύπα  ??? μια βοηθεια σας παρακαλώ για να το επιδιορθώσω είναι πολύ μικρο και η κιθάρα μου είναι αγρατζούνιστη. Ευτυχώς το χρώμα μου κάνει νερά και νομίζω οτι με λίγο λούστρο και τρίψιμο (πολύ προσεκτικά) η ρωγμή θα κλείσει.. όμως έτσι είναι ..τι πρέπει να κάνω όποιος ξέρει ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ..........Photo τις βλακείας μου παρακάτω..το χρώμα αλλαξε λίγο γύρο από την τρύπα αλλά το crack ειναι μόνο εκεί που σας δείχνω..

ph1.thumb.jpg.3589a46dfa5453d6efe894d50411ca06.jpg

ph2.thumb.jpg.1615d66607fc1cbaeb5febdd070ed7e9.jpg

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Έλα μωρέ. Μια χαρά είναι, αν προσπαθήσεις να το φτιάξεις χωρίς κατάλληλα υλικά μάλλον θα καταλήξεις να φαίνεται περισσότερο.

Εν πάσει περιπτώσει, αν θέλεις να αισθανθείς ότι το "κόλλησες" και δεν θα ξεφλουδίσει μπορείς να ποτίσεις τη ρωγμή με κυανοακρυλική κολλα και να το τρίψεις τοπικά όπως το κάνει αυτός. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα μωρέ. Μια χαρά είναι, αν προσπαθήσεις να το φτιάξεις χωρίς κατάλληλα υλικά μάλλον θα καταλήξεις να φαίνεται περισσότερο.

Εν πάσει περιπτώσει, αν θέλεις να αισθανθείς ότι το "κόλλησες" και δεν θα ξεφλουδίσει μπορείς να ποτίσεις τη ρωγμή με κυανοακρυλική κολλα και να το τρίψεις τοπικά όπως το κάνει αυτός. 

 

 

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου που την βρίσκω αυτή την κόλλα το βίντεο το έχω δει αλλά δεν ξέρω τι κόλλα είναι ;;;

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η κόλλα είναι αυτή που ονομάζουμε "LOGO στιγμής". Υπάρχουν διάφορες μάρκες που διαφέρουν λίγο μεταξύ τους (κυρίως στον χρόνο που κάνουν να στερεοποιηθούν) αλλά επί της ουσίας είναι το ίδιο υλικό.

http://en.wikipedia.org/wiki/Cyanoacrylate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κόλλα είναι αυτή που ονομάζουμε "LOGO στιγμής". Υπάρχουν διάφορες μάρκες που διαφέρουν λίγο μεταξύ τους (κυρίως στον χρόνο που κάνουν να στερεοποιηθούν) αλλά επί της ουσίας είναι το ίδιο υλικό.

http://en.wikipedia.org/wiki/Cyanoacrylate

χα χα  ;D είμαι μπούφος  επειδή δεν ξέρω αγγλικά στην αρχή βάζει χρώμα και  την κόλλα  η απλά ρίχνω λίγες σταγόνες πάνω στην ρωγμή και απλά το ξύνω-τρίβω. Αν έχω καταλάβει παίρνω το ίδιο χρώμα με την κιθάρα μου ρίχνω σταγόνες χρώμα και κόλλα και περιμένω να στεγνώσει και κάνω ότι κάνει η λέω βλακείες... συγνώμη που σε κουράζω ::)

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CA glue είναι η κυανοακρυλικη κόλλα, αυτή που λέμε η logo.

Το θέμα είναι ότι εσυ χρειάζεσαι μια κυανοακρυλική κολλα με χαμηλό ιξώδες, φαντάσου ότι η logo είναι μεσαίου ιξώδους και δεν θα εισχωρήσει κάτω από το κρακ του βερνικιού όσο εσυ θες.

Επόμενος η αγοράζεις από Stew Mack, η πας σε κατάστημα με μοντεληστικα είδη και ζητάς την κολλα αυτην, η στο eBay σαν extra thin ca glue.

Πρόσεξε να ρίξεις την κολλα μέσα από την τρυπά του strap button έπειτα πατώντας το βερνίκι προς τακατω και ελευθερώνοντας το μετά,  θα αναγκάσεις την κολλα να φτάσει μέχρι την άκρη κάτω από το σπασμένο βερνίκι.

Αν το κανείς σωστα όταν τελειώσεις δεν θα φαίνεται τίποτα.

 

Edit με προλαβε ο harilatron ;D

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έτσι που τα λέει ο Hellfire είναι.

Εσύ δεν χρειάζεσαι χρώμα. Μόνο κόλλα, την πιο λεπτόρρευστη που μπορείς να βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CA glue είναι η κυανοακρυλικη κόλλα, αυτή που λέμε η logo.

Το θέμα είναι ότι εσυ χρειάζεσαι μια κυανοακρυλική κολλα με χαμηλό ιξώδες, φαντάσου ότι η logo είναι μεσαίου ιξώδους και δεν θα εισχωρήσει κάτω από το κρακ του βερνικιού όσο εσυ θες.

Επόμενος η αγοράζεις από Stew Mack, η πας σε κατάστημα με μοντεληστικα είδη και ζητάς την κολλα αυτην, η στο eBay σαν extra thin ca glue.

Πρόσεξε να ρίξεις την κολλα μέσα από την τρυπά του strap button έπειτα πατώντας το βερνίκι προς τακατω και ελευθερώνοντας το μετά,  θα αναγκάσεις την κολλα να φτάσει μέχρι την άκρη κάτω από το σπασμένο βερνίκι.

Αν το κανείς σωστα όταν τελειώσεις δεν θα φαίνεται τίποτα.

 

Edit με προλαβε ο harilatron ;D

Εχαριστώ πολύ παιδιά ;)

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κανείς σωστα όταν τελειώσεις δεν θα φαίνεται τίποτα.

 

 

Αν το κάνεις λάθος όμως μπορείς εύκολα να δημιουργήσεις πολύ μεγαλύτερο και πιο εμφανές  πρόβλημα,ίσως είναι καλύτερα να το αφήσεις ως έχει εγώ δεν βλέπω τίποτα στην φώτο.

 

Αν πάλι προχωρήσεις εξασκήσου σε κάτι άλλο πρώτα ειδικά με τα γυαλόχαρτα.

 

το τρίψιμο να είναι σε όσο το δυνατόν μικρότερη περιοχή.

 

Ότι πειράξεις μπορεί να χρειαστεί μπαφάρισμα για να γίνει πάλι "100%" όπως πριν

 

Μην πιέσεις πολύ την κυανοακριλική διότι θα βγει όλη μαζεμένη.

 

Αν βάλεις μεγάλη ποσότητα (στην περίπτωση σου δεν νομίζω ότι χρειάζεται)  αργεί πολύ να στεγνώσει.

 

καλή τύχη! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κάνεις λάθος όμως μπορείς εύκολα να δημιουργήσεις πολύ μεγαλύτερο και πιο εμφανές  πρόβλημα,ίσως είναι καλύτερα να το αφήσεις ως έχει εγώ δεν βλέπω τίποτα στην φώτο.

 

Αν πάλι προχωρήσεις εξασκήσου σε κάτι άλλο πρώτα ειδικά με τα γυαλόχαρτα.

 

το τρίψιμο να είναι σε όσο το δυνατόν μικρότερη περιοχή.

 

Ότι πειράξεις μπορεί να χρειαστεί μπαφάρισμα για να γίνει πάλι "100%" όπως πριν

 

Μην πιέσεις πολύ την κυανοακριλική διότι θα βγει όλη μαζεμένη.

 

Αν βάλεις μεγάλη ποσότητα (στην περίπτωση σου δεν νομίζω ότι χρειάζεται)  αργεί πολύ να στεγνώσει.

 

καλή τύχη! :)

Θα βάλω χαρτοταινία και θα αφήσω μόνο την ρωγμούλα εάν ;D και απο οτι είδα-πίεσα μάλλον με την κόλα μόνο καθαρίζω.. βρήκα αυτή εδώ στον Πειραιά http://www.mercola.gr/page.aspx?itemID=PPG187_1276 νομίζω ότι κάνει εάν χρειαστεί τελικά και πάνω στην ρωγμή κόλα τη γυαλόχαρτο νούμερο να πάρω ? Παιδιά είστε πρώτοι!!

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου