Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες stoner/doom για p-bass


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Αν και καιρό εδώ, δεν έχω ποστάρει γενικά, αλλά ήρθε η ώρα.

Λοιπόν η φάση είναι η εξής: έχω ένα fender squier p-bass που για την ώρα με βολεύει μια χαρά. Θέλω να το βελτιώσω λίγο ακόμα, να έρθει σε μια πολύ καλή φάση, πριν αρχίσω να μαζεύω λεφτά για κάτι καλύτερο (βλέπε fender precision και αν τα καταφέρω, γιατί όχι rick).

Η φάση που παίζω είναι stoner/doom οπότε ο vintage ήχος θα ήταν καλή φάση. Ενισχυτή και καμπίνες δεν έχω ακόμα, αλλά στο στούντιο που παίζουμε έχει ampeg και στα 2, οπότε τη παλεύει γενικά πολύ καλά. Επίσης παίζω φουλ με fuzz πετάλια και κυρίως με δάχτυλα (σπάνια με πένα).

Για ρίχτε καμιά ιδέα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίζεις φουλ με φαζ ο χαρακτήρας του μαγνήτη θα χαθεί ούτως ή άλλως.

 

Απλά αν όντως τον αλλάξεις πρόσεξε συχνοτικά που θα είναι ο νέος σου μαγνήτης. Μην επιλέξεις κάτι με πολλά μεσαία, κάτι σε 5-6 trebl, 4 mid, 6-7 bass θα ήταν καλό νομίζω. Αυτό για να μην χαθείς συχνοτικά μέσα στη μπάντα. Εκτός κι αν δεν σας ενδιαφέρει γενικά να ξεχωρίζουν τα όργανα μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλά clean σημεία γενικά, απλά από πετάλια μόνο fuzz έχω! Ναι καλή επιλογή μου φαίνεται με αυτά τα χαρακτηριστικά, μήπως έχεις κάτι πιο συγκεκριμένο (κάποιο link ή όνομα);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δυστυχώς, για precision δεν έχω και πολύ ιδέα. Οι precisionάδες του φόρουμ θα βοηθήσουν καλύτερα. Γενικά έχει πάρα πολλούς μαγνήτες όμως, πέρνα και από talkbass καμιά βόλτα, μπορεί να πάρεις καμιά ιδέα στον κατά τ'άλλα ωκεανό από threads που υπάρχει εκεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 μπασα 3 μεσαια 5 πριμα ειναι ο SPB-3 που εχω.. Μια χαρα... βεβαια στο ενισχυτη τον παιζω φουλ μεσαιο-πριμα για να ακουστει οπως θελω εγω... αλλα εχει πολυ στιβαρο ηχο και παιζει πολλα ειδη μουσικης

Γ@μιουνται οι ΠΑΕ - @στερα ολε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είμαι του είδους και δεν έχω ιδία άποψη, υποθέτω κι εγώ ότι ο SD Quarter Pounder είναι ότι πρέπει για το είδος.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για SPB-3, δεν είναι λίγα τα 3 στα μεσσαία; τα μπάσα και τα πρίμα μου φαίνονται καλά. Και εγώ είχα κατά νου τους fender.

Βασικά στα clean θέλω να υπάρχει ο όγκος, επειδή έχουμε μια κιθάρα. Στα fuzz, επειδή χρησιμοποιώ το Mountainking Electronics Megalith, φαζζάρει στο θεό, οπότε δε ξέρω αν θα ακουστεί καλά με λίγα μεσσαία από τον μαγνήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για SPB-3, δεν είναι λίγα τα 3 στα μεσσαία; τα μπάσα και τα πρίμα μου φαίνονται καλά. Και εγώ είχα κατά νου τους fender.

Βασικά στα clean θέλω να υπάρχει ο όγκος, επειδή έχουμε μια κιθάρα. Στα fuzz, επειδή χρησιμοποιώ το Mountainking Electronics Megalith, φαζζάρει στο θεό, οπότε δε ξέρω αν θα ακουστεί καλά με λίγα μεσσαία από τον μαγνήτη.

 

Και εγω ετσι ελεγα μεχρι που πλεον , μετα απο ψαξιμο με τον ενισχυτη μου...Τα μεσαια που βγαινουν απο τον ενισχυτη μου ειναι πολυ ζεστα και με ικανοποιει παρα πολυ...ειναι βεβαια τι θελει ο καθενας...

 

Δεν παιζω με πεταλια , δεν εχω δοκιμασει τπτ... :P

 

 

 

Γ@μιουνται οι ΠΑΕ - @στερα ολε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία λύση είναι να βρεις και διαφορετικά σημεία του tone μεταξύ καθαρών/φαζαριστών. Κόβωντας tone όταν παίζεις με φαζ, θα αδειάσουν τα high/mid high και θα τονιστούν τα low/mid low και άρα θα πάρεις λίγο όγκο.

 

Στα καθαρά το P σου με έναν άλλο μαγνήτη (γιατί οι στοκ των squier είναι λίγο μαπεξ όπως και να το κάνουμε  :-X) θα γεμίζει μια χαρά, τόσοι stonerάδες παίζουν με P. Εξάλλου μιλάμε για το one-and-only Μπάσο κατά SF (και αν και με Jazz, συμφωνώ, εν αρχή ην το Ρ και μετά τα υπόλοιπα).

 

Αν θες μπουμ-μπουμ μάλλον έχεις λάθος μπάσο, πάρε ένα με διπλούς ή ακόμα καλύτερα ενα με mudbucker στη neck να γκρεμίζεις κτίρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου