Προς το περιεχόμενο

Audio Interface Keyboards


anipomonos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλο σωστά έχω βάλει τον τίτλο..(χιχι)

 

Λοιπόν ψάχνω ένα πλήκτρο σαν αυτό: Audio Interface Keyboards

 

Δηλαδή midi controlerαλλά και με κάρτα ήχου πάνω με μερικούς ήχους (για να το χρησιμοποιώ και εκτώς υπολογιστή).. Κάτι σαν αυτο http://www.m-audio.com/products/en_us/ProKeysSono61.html  . Αν αυτό το όργανο είχε και strings θα το είχα πάρει.. Αλλά δεν έχει..

 

Θέλω κλαβιέ 61 ή 76(77) και ήχους 1-2 πιάνα- organ- strings και ότι άλλο έχει καλό θα είναι.

Λεφτά έως 350 ευρώ. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο που ψάχνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Nope.....Δεν θα παρεις M-audio γιατι σου μιαλει καμμενος.Τσεκαρε αυτο http://www.thomann.de/gr/cme_uf60_classic.htm να μας πεις και τις αποψεις σου!

Εταιρια εγγυηση,με aydio interface οπως αναφερεις(firewire digital audio 24bit/192kHz stereo I/O interface or with optional Soundmodul expansibility,τι αλλο θες...).Μαλλον θα πληρωκεις κατι παραπανω για το audio intrereface αλλα πιστευω αξιζει τον κοπο.Και κατα πασα πιθανοτητα να εχεις την δυνατοτητα να βαζεις και δικα σου σαμπλες μεσα,βλεπε steinway d grand piano.Υπαρχουν απο αρκετα vst βλεπε ivory η το αλλλο της steinberg δεν θυμαμαι πως λεγεται,και υπαρχουν και για reason refills.Και ακομα πιο πολλα για stringακια.

Υπαρχει και ενα της emu,παλι εγγυημενης εταιριας,θα προτιμουσα βεβαια το cme (παντα εκ πρωτης οψεως),αλλα τσεκαρε κ αυτο... http://www.thomann.de/gr/emu_longboard.htm

 

 

Δεν προτεινω m-audio λογω κακης ποιοτητας κατασκευης (στο δικο μου keystation pro 88).Σε γενικες γραμμες καλο midi ειδικα για τα λεφτα του αλλα:τα πληκτρα αν και εχουν ωραια δραση,ακουγονται λιγο τα ελατηρια κατα το πατημα τους και οταν θες να παιξεις χαλαρα(πολυ ομως) σου σπανε τα νευρα γιατι πρεπει να τα πατησεις λιγο πιο δυνατα για να "ξεκολλησουν"απο την αρχικη τους θεση.Απαραδεκτο.Ισως φανει υπερβολικο αλλα δεν ειναι,οταν θες να δημιουργησεις συνθηκες πιανο προσπαθεις να τις προσεγγισεις,οχι να αποκλινεις.Πλεον φαντασου θελω να το ανοιξω μπας και του ριξω λιγο γρασο απο το συνεργειο(καλα για κανα λιπαντικο σπρει λεω...),και ξεχωρα απο αυτο,δεν υπαρχει και ουτε μια αναβαθμιση firmware,εστω μια ενημερωση βρε μανουλα μου για τα bugs που τρωει,γιατι πολυ απλα το firmware φροντισε η μαμα m-audio να μην ειναι upgradable οπως μου ειπε και η ιδια.Απαραδεκτη η σταση της εταιριας σε αυτο το θεμα,και δεν ξερω τι κανει στα υπολοιπα,μαλλον η πολιτικη θα ειναι η ιδια,εκτος προφανως του axiom pro το οποιο εχει κερδισει κοινο και μαλλον δεν θα θελει να το χασει.Αλλα κ εκει δεν παιρνω κ ορκο.Α παραληγω να ξεχασω και ενα πληκτρο που μου επεσε στα καλα του καθουμενου!Επεσε,ναι,οπως το φανταζεσαι και πληρωσα 50 ευρω κερατιατικα σε τεχνικο να μου το διορθωσει.Προσπαθησα να το ανοιξω μονος μου αλλα φροντισε η μαμα m-audio για αυτο,επρεπε να λυσω τα παντα για να φτασω στο κλαβιε,μεχρι και την πλακετα της οθονης(χωρις υπερβολες),ετσι το πηγα σε τεχνικο να ξεμπερδευω....

Βλεπεις,δεν εχω κανενα προβλημα να κατσω και να κρασω την maudio  με τις ωρες...εχω κ άλλα,αλλα δεν ειναι της παρουσης,τι να πω,ισως ειμαι μονο εγω ο καμμενος;Καλυτερα να μην το διαπιστωσεις εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..για την m audio...ωραία δείγματα και εύκολο interface. Αλλά υστερεί σε αξιοπιστία,φτηνά υλικά και το κλαβιέ τους, προσωπικά δεν με κάλυψε και σε συχνή χρήση του ζητάει service (φούσκες κτλ). Μακρυά κι αγαπημένοι.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

..για την m audio...ωραία δείγματα και εύκολο interface. Αλλά υστερεί σε αξιοπιστία,φτηνά υλικά και το κλαβιέ τους, προσωπικά δεν με κάλυψε και σε συχνή χρήση του ζητάει service (φούσκες κτλ). Μακρυά κι αγαπημένοι.

Άμα το πρώτο καί γενικότερα το service γίνει έτσι όπως πρέπει, μετά δεν ζητάει τίποτα ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Στάθης

Από που είχες αγοράσει το δικό σου m-audio ?

 

Το δικο μου το αγορασα απο Αγγλια, gak.co.uk ειναι η σελιδα.Αλλα δεν εχει να λεει γιατι η εγγυηση ηταν 1 χρονο και το προβλημα με το πληκτρο που ηταν και το κυριοτερο το εβγαλε στον 1 χρονο κ 2 μηνες.Σα να τους εβλεπα μπροστα μου να με κοροιδευαν ενα πραμα.

 

Άμα το πρώτο καί γενικότερα το service γίνει έτσι όπως πρέπει, μετά δεν ζητάει τίποτα ;)

 

Γιατι να γινει service?Αν χαλασει και ειναι στην εγγυηση,το service προφανως πρεπει να γινει σωστα απο το εξειδικευμενο προσωπικο.Τα πληκτρα ειναι προιον που δεν πρεπει να παθει τιποτα απολυτως,εδω εγω εχω ενα psr340 της yamaha,μεχρι και τουμπα εφαγε 1 χρονο αφου το πηρα και 10 χρονια μετα λειτουργει ακομα αψογα.Το μονο αναμενομενο ειναι ο θορυβος στην κλαβιερα μετα απο τοσο παιξιμο.Και ας το παω ακομα πιο μακρυα,παλι yamaha αλλα cs80...το μονο service που θελει ειναι μετα απο πολλααααα χρονια λειτουργιας για τους πυκνωτες της τροφοδοσιας και λοιπους παραγοντες αποθηκευσης ρευματος,καθως και "κουρδισμα" στους ταλαντωτες(με την προυποθεση νομιζω να εχει χτυπησει καπου το συνθι και απο κραδασμους να εχουν "ξεκουρδιστει".).Αλλα ως προς την γενικη λειτουργικοτητα του οργανου τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθως και "κουρδισμα" στους ταλαντωτες(με την προυποθεση νομιζω να εχει χτυπησει καπου το συνθι και απο κραδασμους να εχουν "ξεκουρδιστει".).Αλλα ως προς την γενικη λειτουργικοτητα του οργανου τιποτα.

Γενικα οι μετακινησεις του CS80 δεν ηταν και οτι καλυτερο για αυτο. Σχεδον μετα απο καθε μετακινηση χρειαζοταν "κουρδισμα".

Αλλο μεγαλο προβλημα ηταν η υπερβολικα υψηλη θερμοκρασια που αναπτυσσοταν στο εσωτερικο του.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι προβληματικά από την μάνα τους. Δεν μπορεί 2 στα 2 να τα έχω αλλάξει λόγω εγγυήσεως.Ειδικά η σειρά prokeys...μόνο pro δεν είναι.Στο τρίτο ,μου έβγαλε θέμα μετά από 1 χρόνο. Τα όργανα παίζονταν καθημερινά.Συγκριτικά με άλλες εταιρίες που μετά από 4 και 5 χρόνια,ζήτησαν απλό καθαρισμό οι επαφές τους, η m audio τις έχει ξεπεράσει στον 1 χρόνο.

Δεν λέω ότι δεν κάνουν την δουλειά τους,αλλά το μετά την αγορά, είναι άσχημο όνειρο.

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To λοιπον φιλε ανυπομονε...διευρυνε λιγο την γκαμα σου στην ερευνα αγορας σου,τσεκαρε και τα κλαβιε που σου εδωσα στο λινκ,ειδικα το cme παιζει να αξιζει πολυ,και συμβουλη να αφησεις το maudio για τελευταια προτεραιοτητα,οχι απαραιτητα να το διαγραψεις,και οτι εχεις σκοπο να αγορασεις καλο ειναι αν μπορεσεις να το δοκιμασεις πρωτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου