Προς το περιεχόμενο

Ο John Scofield με Telecaster και μπόλικη funk διάθεση


funk2010

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και όμως είναι ο John Scofield. Δεν ακούγεται όπως τυπικά τον ξέρουμε και  ούτε φαίνεται! Κρατά μια Telecaster και σολάρει με έναν τελείως διαφορετικό τρόπο απ ότι εγώ τον είχα συνηθίσει τόσο στο a-go-go όσο και στα project με τους MMW. Πως σας φαίνεται?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος και με σκουποξυλο να παιξει παλι κορυφαιος θα ναι

 

Μα και η συγκεκριμενη Tele...σκουποξυλο ειναι

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b8/Ibanez-tele_hg.jpg

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μάλιστα! Ενδιαφέρον! Πάντως εμένα στο συγκεκριμένο tele-παίξιμο μου άρεσε πολύ και το γεγονός ότι ήταν λακωνικός στον ήχο του ως προς την χρήση των εφε και των παραμορφώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Scofield εδω και καιρο δειχνει μια προτιμηση στις τελε, αλλα παιζει με 2 διαφορετικες κιθαρες. Η μια ειναι η Ibanez lawsuit που φαινεται στο thread που ποσταρε ο SF. Εχει αλλη μια blonde με rosewood η οποια νομιζω ειναι Fender vintage reissue (το ειχα διαβασει καπου και σε μια συνεντευξη και οταν τον ειδα live περσι σιγουρα δεν επαιζε με την lawsuit). Σε μερικα βιντεο βλεπω οτι εχει "σβησει" το logo απο το headstock, προφανως λογω legal κολληματος της Ibanez λογω endorsement.

 

 

Kαι στο βιντεο που ποσταρε ο ΟP με την fender φαινεται να παιζει.

 

That said, και με σκουποξυλο... ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

θυμαμαι μια συνεντευξη του οπου ελεγε για την παλια του τελε (vintage προφανως), και πως την πουλησε, και καποια στιγμη ερχεται ενας σε λαιβ και του την δειχνει. Συζητουν για να την ξανααγορασει ο scofield, και ο πωλητης ζηταει κατι τρελλα λεφτα, συν μια καινουργια τελε για ανταλλαγμα (προφανως λογικο για την αξια αγορας μιας παλιας τελε τοτε).

 

  Οποτε, λεει ο Scofield, πηγα την αλλη μερα και αγορασα μια καινουργια  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμαμαι μια συνεντευξη του οπου ελεγε για την παλια του τελε (vintage προφανως), και πως την πουλησε, και καποια στιγμη ερχεται ενας σε λαιβ και του την δειχνει. Συζητουν για να την ξανααγορασει ο scofield, και ο πωλητης ζηταει κατι τρελλα λεφτα, συν μια καινουργια τελε για ανταλλαγμα (προφανως λογικο για την αξια αγορας μιας παλιας τελε τοτε).

 

  Οποτε, λεει ο Scofield, πηγα την αλλη μερα και αγορασα μια καινουργια  ;D

Την εχω ακούσει και γω την ιστορία την ειχε πει ο ίδιος στο σεμινάριο την τελευταία φορα που είχε έρθει Ελλάδα νομίζω όμως οτι τελικά την πήρε πίσω μετα απο καιρό.

Και με σκουπόξυλο πάλι Sco θα είναι ;D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου