Προς το περιεχόμενο

Αφοσιωση στην ανοησια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

o ορος shred ξεκινησε σαν εκδηλωση θαυμασμου και κατεληξε η επιτομη του κομπλεξισμου.Οταν ο Malmsteen πρωτοπηγε στην Αμερική τον πλησιασε ενας τυπακος και του ειπε" duuuuude you shred duuuuude" που σημαινει "παιζεις τις καλτσες σου μεγαλε".Αυτο λοιπον το πηραν κυριως οι ζουλιαρηδες bluesovintagακηδες που δεν μπορουσαν να χωνεψουν την κατακορυφη ανθιση αυτου του στυλ εκεινη την εποχη αλλα και το γεγονος οτι απειχαν παρασαγγες τεχνικα, και προσπαθησαν να το υποβιβασουν.

 

Η ερωτηση "γιατι παιζεις γρηγορα" ειναι εξισου ανουσια με την "γιατι παιζεις αργα".Καποιοι θεωρουν οτι ταχυτητα και συναισθημα ειναι αντιστροφως αναλογες εννοιες λες και υπαρχει καποιο threshold σε...bpm που αν το ξεπερασεις σταματαει το συναισθημα ::).Η ταχυτητα ειναι απλα ενα εργαλειο που το χρησιμοποιεις για να εκφρασεις ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ και καταστασεις που δυσκολα μπορεις με αλλον τροπο οπως ενταση,δραμα,προσμονη και τονιζει ακομα περισσοτερο και τις φρασεις που παιζεις "αργα" ;).Ειναι οπως το τραινακι στο λουνα παρκ....η ταχυτητα και η ενταση σε ενθουσιαζει αλλα και εκτιμας και νιωθεις  περισσοτερο και τα σημεια που κοβει ταχυτητα φτανοντας σε καποια κορυφη η οταν κινειται στην ευθεια ;).

 

Οι κομπλεξικοι τωρα θεωρουν πως οτιδηποτε στα αυτια τους ειναι "γρηγορο"(που σημαινει βασικα ποιο γρηγορο απο οτι μπορω να κανω ΕΓΩ ;)) ειναι για επιδειξη, τοσο απλα.Οσοι τωρα δεν ειναι κομπλεξικοι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν τους αφορα, δεν ασχολουνται καν οπως κανουν οι υπολοιποι φυσιολογικοι ανθρωποι ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 197
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

7.000 ΑΝΟΗΤΕΣ θερμίδες  :P ;D ;D ;D ;D

Φαε μια κοτοσουπα τοτενες! :P ;D ;D ;D ;D

 

++++++ στον παλιοροκα για τα περι αισθητικης.

 

Ασφαλως και θα ηθελα να εχω τη γρηγοραδα του Μ.Α.Β.(οχι την περουκα του,μεγαλη αποτυχια) η αυτου του Φαρετρα ;D.

Δε μ'αρεσει ομως αυτο που βγαινει οταν παιζουν,ακουγεται βαρετο και ανουσιο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλως και θα ηθελα να εχω τη γρηγοραδα του Μ.Α.Β.(οχι την περουκα του,μεγαλη αποτυχια) η αυτου του Φαρετρα Grin
  Εσύ παίζεις πολύ καλύτερα παιχταρά μου :o 8) ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην συγχέουμε μουσικούς που συν των άλλων μπορούν να παίξουν και πολύ γρήγορα με κάποιους τύπους σαν αυτόν του βίντεο.

 

Ο OP εξάλλου δήλωσε ότι δεν ήταν στο στόχαστρο του το shred γενικότερα, αλλά η μεμονωμένη περίπτωση που μας παρουσίασε (και όσες ενδεχομένως της μοιάζουν).

 

Δεν νομίζω ότι θα βγει ποτέ κάποιος πχ να γράψει κάτι υποτιμητικό για τον Govan ή τον Lane.

Υπάρχει όμως ένας διαχωρισμός μεταξύ ενός μεγάλου μουσικού-οργανοπαίχτη κι ενός ξυλοκόπου.

 

 

Πάρτε τον τύπο του βίντεο και βάλτε τον να παίξει ένα φαινομενικά εύκολο γι'αυτόν (yeah right!.. ::)) κομμάτι όπως το little wing ή το sultans of swing.

Πως πιστεύετε ότι θα ακουστεί;

 

Κάντε τώρα το ίδιο με έναν μουσικό σαν τον Govan ή τον Howe.

Νομίζω ότι ο καθένας μπορεί μέσα στο κεφάλι του να φανταστεί την διαφορά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι τον Greg Howe!

'Επεσα μέσα?

Οχι... :-*

Απλα οσοι ερχονται εδω στο Μονακο του Βορρα μια απο  τις 2μερες τρωνε θαλασσινα.. ;D

 

7.000 ΑΝΟΗΤΕΣ θερμίδες  :P ;D ;D ;D ;D

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Eπιτελους κι ενας ανθρωπος που θετει σωστα την ανοησια της υπερβολης!  ;D ;D :-*

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι απορρίπτουν το shreding είναι κομπλεξικοί. Μάι'στα.

Πω πω ρε Dreamdancer. Ακτινοβολείς καλοσύνη.

 

 

 

Αλλο φιλε μου να μη σου αρεσει κατι και να το αγνοεις.Απολυτα φυσιολογικο.Οταν ομως φτιαχνεις θεμα, λες εγω το μισω αυτο κτλ κτλ κτλ δειχνεις οτι σε απασχολει.Οταν μισεις η οταν αγαπας κατι,αυτο σε επηρρεαζει εντονα με τον ενα η με τον αλλο τροπο.Οταν πραγματικα κατι σε αφηνει αδιαφορο δεν πλησιαζει καν τα ρανταρ σου ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Long Shadow

 

Ε μα. Πέστο άνθρωπε μου.

Αν πλακωθείς στη μελέτη θα παίξεις σαν τον Fareri. Τιποτα όμως δεν αποδεικνύει ότι ο (κάθε) Fareri αν πλακωθεί στη μελέτη, θα φτάσει κάποια στιγμή να παίξει ένα οποιοδήποτε κομμάτι του Rory Gallagher με αντίστοιχο πάθος ή εκφραστικότητα (για να αναφέρω δυο χαρακτηριστικά που ειδικά στην κιθάρα, αναγνωρίζονται και επιβραβεύονται διαχρονικά από το κοινό  ;D  ).

Το ("στείρο" ; Ας το πούμε "στείρο", "ανέμπνευστο", αν αυτό καλύπτει τους σρεντάδες του φόρουμ) σρέντινγκ είναι το καταφύγιο του ατάλαντου.

Κιθαρίστες σαν τον Εddie Van Hallen ή τον SRV που κατέβαζαν παπάδες μα μαγιό στα σόλα τους (αν και σε τόσο διαφορετικά είδη μεταξύ τους), βασίζοντας μεγάλο μέρος της μουσικής τους στη δεξιοτεχνία, ε δεν τους λες και ανέμπνευστους.

Τώρα το να χαρακτηριζόμαστε τσουβαληδόν "κομπλεξικοί" όσοι βάζουμε σε δεύτερη και τρίτη μοίρα τις ασκήσεις τεχνικής (σρέντινγκ) σε σχέση με τις "ασκήσεις ύφους" πάνω σε ένα όργανο, προσβάλλει πριν απ' όλα το κριτήριο αυτού που κάνει τον χαρακτηρισμό. Όχι τπτ αλλο δλδ, αλλά χ...τήκανε ο Robin Trower κι ο Gilmour που τους χαρακτηρισε "κομπλεξικούς" κάποιος Dreamdancer. λολ

 

Edit

@Dreamdancer

γράφαμε μαζί, σόρι!

 

Ε, ναι. Δεν με απασχολεί καθόλου το show off, όπως και τους περισσότερους κιθαρίστες που ακούω και μου αρέσουν. Είναι ξέρεις το οξύμωρο: όπως αν θες να βγάλεις λεφτά από τη μουσική, πρέπει να παίζεις χωρίς να σε νοιάζει να βγάλεις λεφτά, έτσι και με την ίδια την ουσία της μουσικής: αν θες να ξεχωρίσεις καλλιτεχνικά, πρέπει νομίζω (μπορεί και να έχω λάθος) να παίζεις χωρίς να "φωνάζεις' ότι θέλεις να ξεχωρίσεις ή "κοιτάξτε πόσο γρήγορα, εφετζίδικα, παίζω".

Μέχρι στιγμής πιάνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Long Shadow

 

Ε μα. Πέστο άνθρωπε μου.

Αν πλακωθείς στη μελέτη θα παίξεις σαν τον Fareri. Τιποτα όμως δεν αποδεικνύει ότι ο (κάθε) Fareri αν πλακωθεί στη μελέτη, θα φτάσει κάποια στιγμή να παίξει ένα οποιοδήποτε κομμάτι του Rory Gallagher με αντίστοιχο πάθος ή εκφραστικότητα (για να αναφέρω δυο χαρακτηριστικά που ειδικά στην κιθάρα, αναγνωρίζονται και επιβραβεύονται διαχρονικά από το κοινό  ;D  ).

Το ("στείρο" ; Ας το πούμε "στείρο", "ανέμπνευστο", αν αυτό καλύπτει τους σρεντάδες του φόρουμ) σρέντινγκ είναι το καταφύγιο του ατάλαντου.

Κιθαρίστες σαν τον Εddie Van Hallen ή τον SRV που κατέβαζαν παπάδες μα μαγιό στα σόλα τους (αν και σε τόσο διαφορετικά είδη μεταξύ τους), βασίζοντας μεγάλο μέρος της μουσικής τους στη δεξιοτεχνία, ε δεν τους λες και ανέμπνευστους.

Τώρα το να χαρακτηριζόμαστε τσουβαληδόν "κομπλεξικοί" όσοι βάζουμε σε δεύτερη και τρίτη μοίρα τις ασκήσεις τεχνικής (σρέντινγκ) σε σχέση με τις "ασκήσεις ύφους" πάνω σε ένα όργανο, προσβάλλει πριν απ' όλα το κριτήριο αυτού που κάνει τον χαρακτηρισμό. Όχι τπτ αλλο δλδ, αλλά χ...τήκανε ο Robin Trower κι ο Gilmour που τους χαρακτηρισε "κομπλεξικούς" κάποιος Dreamdancer. λολ

 

Edit

@Dreamdancer

γράφαμε μαζί, σόρι!

 

Ε, ναι. Δεν με απασχολεί καθόλου το show off, όπως και τους περισσότερους κιθαρίστες που ακούω και μου αρέσουν. Είναι ξέρεις το οξύμωρο: όπως αν θες να βγάλεις λεφτά από τη μουσική, πρέπει να παίζεις χωρίς να σε νοιάζει να βγάλεις λεφτά, έτσι και με την ίδια την ουσία της μουσικής: αν θες να ξεχωρίσεις καλλιτεχνικά, πρέπει νομίζω (μπορεί και να έχω λάθος) να παίζεις χωρίς να "φωνάζεις' ότι θέλεις να ξεχωρίσεις ή "κοιτάξτε πόσο γρήγορα, εφετζίδικα, παίζω".

Μέχρι στιγμής πιάνει!

 

Φιλαρακο κανεις πως δεν καταλαβαινεις....ο Gilmour πχ που ανεφερες ειμαι σιγουρος οτι δεν χανει τον υπνο του ουτε καν τον απασχολει το συγκεκριμενο θεμα...κανει αυτο που του αρεσει.Με την ιδια λογικη ποτε δεν μπηκε στο μυαλο του Μalmsteen "τωρα θα κανω shredding για να εντυπωσιασω".Θελησε να μιμηθει το χαρακτηρα του βιολιου κυριως και με βαση αυτο που ακουγε στο μυαλο του ετσι δημουργησε το στυλ του.Ακομα και οταν καποιος τον ρωτησε σε ενα video τι στυλ picking χρησιμοποιει(economy) δεν ηξερε να απαντησει γιατι πολυ απλα αυτον τον ενδιεφερε να ακουστει οπως ακριβως ειχε τον ηχο στο κεφαλι του και η τεχνικη του δημιουργηθηκε μεσα απο αυτο....

 

Τωρα οι forum και παρομοιου τυπου κιθαρισταραδες ειναι αλλο θεμα....αυτοι χρησιμοποιουν εννοιες οπως "αργο" "γρηγορο"  "ααα αυτος κανει shredding" "ok καλα παιζει ο κινεζος αλλα το προσωπο του δεν εχει εκφραση αρα μηδεν feeling  ::) ::);D" και διαφορα τετοια ωραια.... ε αυτοι λοιπον εχουν τονους κομπλεξ το παραδεχονται η οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα οι forum και παρομοιου τυπου κιθαρισταραδες....

 

Καινούρια κατηγορία κιθαριστών αυτή, δεν την είχα υπόψη μου...   :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου