Προς το περιεχόμενο

Fender Blues Junior III αλλαγη μεγαφωνου προτασεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω τον αμερικάνικο b junior με το στοκ μεγάφωνο

σε σχετικά μεγάλες εντάσεις μ αρεσει ο ήχος,αυτό που με χαλάει ειναι οτι στα μπάσα κλάνει λιγάκι,και σκεφτόμουν για αλλαγή.

ποιό μεγάφωνο προτείνετε να αντέχει στα μπάσα και πάνω κάτω να έχει τα ίδια χαρακτηριστικα στον ήχο με το στοκ.

Για blues-rock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://www.eminence.com/guitar-bass/patriot-series/?size=12#speakers                          Κατέληξα στο swamp thang. Ο ήχος άλλαξε λες και σύνδεσα άλλη καμπίνα. Το μόνο αρνητικό είναι ότι αυξήθηκε το βάρος. Πέρασε τα 16 κιλά αλλά καθάρισα με έκταση, μπάσα, μεσαίες.                                               
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ωραιο βιδεακι,,,,

 

Αυτο το ειχε βγαλει σε περιορισμενο αριθμο η Φενδερ δυστηχως δε το προλαβα ....θα ειχα ξαναγορασει τον μικρο...

http://www.fender.com/en-GR/series/limited-edition/limited-edition-blues-junior-iii-creamy-wine-two-tone-120v/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ειμαι αναμεσα σε Jensen C12K και Eminence Swamp Thang , για το Swamp Thang εχω διαβασει πολυ καλα λογια το μονο που με προβληματιζει ειναι τα watt του. Θα δημιουργησουν καποιο προβλημα; π.χ αλλοιωση στον ηχο του; γιατι ο ενυσχητης ειναι 15watt ή δεν παιζουν κανενα ρολο? εχει ακουσει κανεις C12k? Και το C12k μου φαινετε καλο...

Go with your heart, follow the flame!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Swamp Thang, C12K και Tonker είναι τρία τελείως διαφορετικά μεγάφωνα.

 

Εάν δεν παίζεις με πολλές χαμηλές συχνότητες, με λίγα λόγια συνηθίζεις το Bass να το έχεις maximum στο 7-8 και αν είσαι λάτρεις των πρίμων δεν νομίζω να σου κάνει το Swamp Thang.

 

To C12K είναι καταπληκτικό για καθαρούς ήχους, αν όμως χρησιμοποιείς αρκετό drive μπορεί να σε απογοητεύσει.

 

Το Tonker έχει αρκετά μεσαία και είναι πιο british από τα άλλα δύο, αν σου αρέσουν γενικά τα μεσαία είναι πολύ καλή επιλογή. Αν όμως θέλεις mid scooped ήχο παίζει να μην σου κάνει.

 

Αν θες να σε βοηθήσουμε περισσότερο για επιλογή μεγαφώνου πρέπει να μας περιγράψεις λίγο καλύτερα τον ήχο που θες γιατί το rock, blues, jazz είναι πολύ γενικό. Με οποιοδήποτε κιθαριστικό μεγάφωνο κυκλοφορεί Jensen, Celestion, EV, Eminence, WGS, κτλ μπορείς να παίξεις αυτά τα είδη, το θέμα είναι εσύ τι απαιτήσεις έχεις.

 

Όσων αφορά τα Watt μην σε προβληματίζουν, μπορείς να βάλεις ότι μεγάφωνο θες στον Blues Jr, κάτω από 15W να μην είναι.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απαιτησεις που εχω κατα βαση απο το μεγαφωνο που θα διαλεξω ειναι ο 1) πριμος ηχος, 2) αξιολογα μεσαια, και τα μπασσα (οπως ειπες τα εχω στο 7-9) δεν με ενδιαφερει να εχει και τα καλυτερα μπασσα αλλα να μπορουν να σταθουν, να εχουν καποιον ογκο.

Και τα δυο ηχεια που εχω διαλεξει εχουν πολλα watt για να εχω αρκετο Headroom ωστε να μην βρομηζει ευκολα ο ηχος μου.

Το C12K το διαλεξα για τα καθαρα του, το εχω ακουσει πολλες φορες σε Reverb Deluxe 65' και μου αρεσε, αλλα σιγουρα θα εχει διαφορα στον blues junior....

Το Swamp Thang το διαλεξα γιατι ειδα πως αρκετοι το χρησιμοποιουν σε blues junior και εχει καλες κρητικες, δεν το εχω ακουσει απο κοντα.

Το μεγαφωνο θα ηθελα να μπορει να χειριστει αξιοπρεπως καποιo drive/distortion χωρις να "ζοριστει"...

Go with your heart, follow the flame!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα 3 μονο το Tonker εχω παιξει. Νομιζω  δε σου κανει. Απ'ο,τι θυμαμαι δεν εχει ιδιαιτερα έντονα πρίμα: ειναι γλυκά τα πρίμα του, χωρίς να είναι σκοτεινό (απλά δεν "ξύνει"). Έχει οντως μεσσαία, πολλά και γλυκά ("βουτυρένια"!), και εχει έντονα και σφιχτά μπάσσα (η στρατοκάστερ μου ακουγοταν σαν πιάνο!). Δινει ένταση σε έναν open-back 1x12". Αλλά τα πρίμα δεν είναι το χαρακτηριστικο του.

Επίσης, το είχα σε 30άρη λάμπα, και με overdrive δεν με τρέλλαινε, και καποιος μου ειπε ότι είναι επειδη έίναι πολλά βαττ το μεγάφωνο και θέλει περισσότερα βαττ από τον ενισχυτή (...). Θα το χαρακτηριζα γενικα "γλυκό" μεγάφωνο με μεγάλο ήχο και έντονα μπάσσα σαν πιάνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω τα πριμα να εχουν μια γλυκυτητα&ζεστασια δεν θελω απολυτα να "ξυνουν"...

Και εγω με stratocaster παιζω, με μια Fender American Deluxe.

Ευχαριστω για τις πληροφοριες!

Go with your heart, follow the flame!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω τα πριμα να εχουν μια γλυκυτητα&ζεστασια δεν θελω απολυτα να "ξυνουν"...

Και εγω με stratocaster παιζω, με μια Fender American Deluxe.

Ευχαριστω για τις πληροφοριες!

αυτο ηθελα και εγω και εβαλα eminence ''the copperhead'' αλλα πιο 12αρι ειναι κοντα του δεν γνωριζω.

ισως αυτο

http://www.eminence.com/speakers/speaker-detail/?model=Canis_Major

 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου