Προς το περιεχόμενο

Στα χέρια σου


atreu73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για κάτι μάγκες που τους άρεσαν τα βαλσάκια.

 

Σήμερα κυρά μου βγαίνουμ’ έξω

Βάλε το φουστάνι το καλό

Σήμερα κυρά μου θα αντέξω

Να σ’ ακολουθώ

 

Κάτω από ένα υπέροχο φεγγάρι

Και σε μια παράμερη γωνιά

Άκου την καρδιά μου πως χτυπά

Για να ξανακλέψω

Χάδια και φιλιά

 

Κι όλες οι αρρώστιες που με σβήνουν και με τρώνε

Θα ξεχαστούνε σε μια υπέροχη στιγμή

Κανένας πούστης δεν με νίκησε ακόμα

Κανένας νόμος, ούτε πράξη, ούτε ευχή

 

Κανένας γιος μου δεν με φίλησε στο στόμα

Κανένας φίλος δεν ακούστηκε να πει:

«κοιμήσου μάγκα, και να ‘ναι ελαφρύ το χώμα»

 

Πάντα θα ‘μαι εδώ

Φύλα με εσύ

 

Κλαίνε μαζί μου σκαλοπάτια σου

Κλαίνε μαζί μου και τα πουλιά

 

 

Τα τελευταία στιχάκια είναι κλεμμένα από τραγούδι του Ζαμπέτα.

shmera_wave.mp3

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλαίνε ρε φίλε, κλαίνε ρε, για όλα τα πιανάκια και όλους τους πούστηδες που μας γαμ......στη ζωή.

Κλαίνε και τα πουλιά, για τους κακεντρεχείς πορνολάγνους του κώλου, δηθενάκιδες.

 

Φίλως, ακόμα κι αν είμαι ο μουναδικός σου ακροατής, σε παρακαλώ κι ας μην είμαι φούστης, μη σταματήσεις να γράφεις τραγούδια. Κι ας μην είσαι σρεντεράς, εγώ θα σε ακούει ;)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ συντοπίτη, atreu73, θα ήταν απρέπεια, εκ μέρους μου, αν σου ζητούσα να ανέβαζες τα άσθματά σου και στο ηχοσύννεφο, όπου και διατηρείς λογαριασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε παρακαλώ κι ας μην είμαι φούστης, μη σταματήσεις να γράφεις τραγούδια. Κι ας μην είσαι σρεντεράς

 

Εξαιρετο.

 

υπέροχος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως πολύ καλό ,ισως από τα καλύτερα τελευταία σου.Πολύ μελωδικό και αέρινο.

  Θα πω όμως κάτι που σκέφτηκα ακουγοντας το .

  Πιστεύω χωρίς να λέω ότι είναι καλό ή κακό ότι έχεις μια ερμηνευτική μανιέρα ,ενα τρόπο που τα λες που το χρησιμοποιεις σταθερα σε αυτά που συνθέτεις('ισως να είναι και οι μελωδικές γραμμές που κινήσαι συνήθως).Δεν ξέρω. Ισως  θα έπρεπε να ελευθερωθείς από αυτό για να δοκιμάσεις και κάποιο καινούργιο τρόπο προσεγγισης ίσως πιο ανατρεπτικό από το σύνηθες που περιμένουμε από αυτά που ανεβάζεις.

  Δεν ξέρω αν έγινα κατανοήτος και δεν ξέρω κιόλας αν έδωσα αυτό που έχω στο μυαλό μου σωστά .Απολαυσα το τραγούδι αλλά αυτό που ανέφερα παραπάνω μου κόλησε στο μυαλό και έπρεπε να το πω.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως πολύ καλό ,ισως από τα καλύτερα τελευταία σου.Πολύ μελωδικό και αέρινο.

   Θα πω όμως κάτι που σκέφτηκα ακουγοντας το .

  Πιστεύω χωρίς να λέω ότι είναι καλό ή κακό ότι έχεις μια ερμηνευτική μανιέρα ,ενα τρόπο που τα λες που το χρησιμοποιεις σταθερα σε αυτά που συνθέτεις('ισως να είναι και οι μελωδικές γραμμές που κινήσαι συνήθως).Δεν ξέρω. Ισως  θα έπρεπε να ελευθερωθείς από αυτό για να δοκιμάσεις και κάποιο καινούργιο τρόπο προσεγγισης ίσως πιο ανατρεπτικό από το σύνηθες που περιμένουμε από αυτά που ανεβάζεις.

   Δεν ξέρω αν έγινα κατανοήτος και δεν ξέρω κιόλας αν έδωσα αυτό που έχω στο μυαλό μου σωστά .Απολαυσα το τραγούδι αλλά αυτό που ανέφερα παραπάνω μου κόλησε στο μυαλό και έπρεπε να το πω.

 

Ξέρεις τι γίνεται? Είναι αυτό που ''τσακώνομαι'' με τον ΣΦ, περί μανιέρας. Μόνο που ο Ατρέας, γράφει άσθματα ολοκληρωμένα, με στίχοι, ενώ ο άλλος γράφει ασκήσεις περφεξιονισμού εις την ηχοληψία για ενδιαφερόμενους στιχουργούς και τραγουδιστές μπας και γίνουμε διάσημοι, που δεν το βλέπει ούτε αυτός ;D...........και δεν το λέω για να τσακωθώ μαζί του, καθότι τον συμπαθώ και δεν θέλω.

Ο Ατρέας  ;D βγάζει κάτι από μέσα του όπως, όπως, με τα μέσα που έχει και με την ανάγκη που νοιώθει να το ΑΠΟΒΑΛΕΙ απ τον οργανισμό του χωρίς ιδιαίτερα φτιασίδια. Απλά έτσι ξέρει, αυτό αισθάνεται, αυτό γράφει. .............νομίζω :D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαιρετικο θεμα και τοσο ζεστη αποδοση και ερμηνεια για άλλη μια φορα.

Με τις φωνες θα ηθελα να παιξεις λιγο διαφορετικα γιατι οταν διασταυρωνονται ηχητικα δινουν μια αρμονικη που αποσπα απο την ορθη ακροαση η και καταννοηση των στιχων.

Θα ηθελα να ειναι πιο ευδιακριτος ο δευτερος εαυτος σου όπου "απαντα"

 

Ετσι θα το απολαμβανα καλυτερα.

 

Ερμηνεύεις τις ουτως η άλλως εξαιρετικες δημιουργίες σου και στα οργανα και στη φωνη, με τετοιο τρόπο ωστε να αγγίζουν τους ακροατές βαθεία μέσα τους.

 

  Τοσο ωστε νίωθω πολλές φορές ανάξιος να σε συγχαρώ.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι ένας τραγουδοποιός και ερμηνευτής με πολύ προσωπικό ύφος και στις δύο σου αυτές ιδιότητες, και αυτό είναι που μετράει περισσότερο για μένα.

 

Ένας τραγουδοποιός και ερμηνευτής με ιδιαίτερα θεατρικό ύφος και (νομίζω) μεγάλη ευαισθησία.

 

Μαζί σου all the way, αν και δεν τρελαίνομαι για το ιδίωμα!

 

Μπράβο σου!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου