Προς το περιεχόμενο

Ακόρντα 2-5-1 & Κύκλος των 5ων


STEFANOS604

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι τζαζίστες το λένε "διπλή ύφεση εφτά". Και μένα έτσι μου αρέσει πιο πολύ.

Έτσι! ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 237
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παρακαλω πολυ να γινει Στικι . Απλα καντε τον κοπο να γυρισετε στις πρωτες σελιδες με ατακες κατρουτσα, αντονελες, κτλπ.

Hall of fame απλα δεν υπαρχει αυτο το thread.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτότατον Jazzjoker ... Εδιορθώθη ...  ;D

 

Και τέλος, οι «σωστές»  ΙΙ – V – I  βαθμίδες είναι :

Ματζόρε :  ΙΙ m7 – V 7 – I Maj7

Μινόρε Αρμονική  :   ΙΙ m7b5 – V 7 – I mMaj7

Μινόρε Μελωδική Αν.  : ΙΙ m7 – V 7 – I mMaj7

Μινόρε Φυσική  :  ΙΙ m7b5 – V m7 – I m7

 

/Πέτροc  8)

 

ΥΓ. O συμβολισμός m7b5 είναι σωστότερος (και πιο σαφής) από τον dim7 ... βέβαια επαρασύρθην από εδώ : http://en.wikipedia.org/wiki/Diminished_triad όπου η dim είναι τρίφωνη ...  ::)

 

Βέβαια στην περίπτωση αυτή εμφανίζεται το εξής σημειολογικό παράδοξο :

Πχ  C = Ντο Ματζόρε  ->  C7 = Ντο Ματζόρε (μικρής) εβδόμης  

Ομοίως  

 Cm = Ντο Μινόρε   ->  Cm7 = Ντο Μινόρε  (μικρής) εβδόμης  

Και

 Cdim = Ντιμινουίτα του Ντο (1-3-b5)  ->  Cdim7 = Ντιμινουίτα του Ντο ΕΛΑΤΩΜΕΝΗΣ εβδόμης  (1-3-b5-bb7 ή 6ης)  

(Σύμφωνα πάντα με τα αντίστοιχα άρθρα του wiki)

 

Καμιά ιδέα ή ερμηνεία ;

 

Πάντως αυτή η dim7 είναι Super !!! Επειδή οι αποστάσεις(διαστήματα) μεταξύ των νοτών της είναι ίσα (3 ημιτόνια), έχουμε 4 συγχορδίες σε μία !!

(Δηλαδή πχ Cdim7 = Ebdim7 = F#dim = Adim7 κλπ –όπως με βολεύει εναρμόνιες- )

 

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αντε, να πω και γω μια γνώμη... :)

 

Η ορολογία και σημειογραφία της,ας πούμε,τζαζ αρμονίας έχουν τα θεματάκια τους. Καλώς ή κακώς δεν υπάρχει ένας καθολικά αποδεκτός τρόπος να συμβολίζονται ακόρντα ή να παρουσιάζονται σχέσεις ακόρντων και κλιμάκων κλπ. Νομίζω πως σχετίζεται με το που έχει σπουδάσει ο καθένας ή τι βιβλία έχει διαβάσει, η επιλογή συμβόλων και γενικότερης θεωρητικής γλώσσας.

 

Σύμφωνα με τις δικές μου πηγές, λοιπόν... :)

 

Επειδή η αρμονία στην τζαζ πρακτική είναι κάτι το εξαιρετικά ρευστό, τα σύμβολα των ακόρντων σκοπό έχουν να δίνουν κατευθύνσεις, δηλαδή να δίνουν στον μουσικό στοιχεία για τις δεξαμενές απο τις οποίες θα αντλήσει τις νότες του, δηλαδή συγκεκριμένα chord scales.Για παράδειγμα....όταν λέμε C7alt, αναφερόμαστε σε συγκεκριμένες αρμονικο-μελωδικές επιλογές. Αν θέλουμε αυτές τις επιλογές ΔΕΝ θα γράψουμε C7b5, γιατί αυτό σημαίνει κάτι άλλο. Σαφώς, αν παίζουμε C7alt το b5 είναι μια απο τις επιλογές μας, εντός ενός πλέγματος επιλογών όμως που είναι διαφορετικό από εκείνο που ορίζει το σύμβολο

C7b5.

 

Ολα τα παραπάνω, στα πλαίσια της εξαιρετικής ρευστότητας που προανέφερα, βεβαίως βεβαίως. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτότατον Jazzjoker ... Εδιορθώθη ...  ;D

 

Και τέλος, οι «σωστές»  ΙΙ – V – I  βαθμίδες είναι :

Ματζόρε :  ΙΙ m7 – V 7 – I Maj7

Μινόρε Αρμονική  :   ΙΙ m7b5 – V 7 – I mMaj7

Μινόρε Μελωδική Αν.  : ΙΙ m7 – V 7 – I mMaj7

Μινόρε Φυσική  :  ΙΙ m7b5 – V m7 – I m7

 

/Πέτροc  8)

 

Καλημερα Πετρο.Mιας και γινεται κουβεντα και εαν μου επιτρεπεις,σχετικα με τα II-V-I το ποστ του Alter περιγραφει ακριβως την πτωση.Δηλ. υπαρχουν δυο ειδων στην αρχικη τους μορφη τουλαχιστον,τα major και τα minor.Τα major απο την major scale και τα  minor απο την harmonic minor scale.Οι υπολοιπες κλιμακες που αναφερεις δεν δημιουργουν δικα τους,απλα χρησιμοποιουνται ως αντικαταστασεις επανω σε αυτα.

 Cdim = Ντιμινουίτα του Ντο (1-3-b5)  ->  Cdim7 = Ντιμινουίτα του Ντο ΕΛΑΤΩΜΕΝΗΣ εβδόμης  (1-3-b5-bb7 ή 6ης)  

 

Κατ αρχας η συγχορδια ειναι 1-b3-b5και οχι 1-3-b5 οπως μαλλον εκ παραδρομης αναφερεις.Επισης νομιζω πως δεν μπορει  σε μια συγχορδια 7ης(dim7) να μην αναφερεται η 7 και να αναφερεται η 6η και ας ειναι εναρμονιος.Γι'αυτο και μονο το λογο  διαφωνω  στην αναφορα της 6ης και  θεωρω πως το σωστο ειναι :dim7=1-b3-b5-bb7

 

@pipityri:Κι εγω μαζι σου. :)

Μόνο ΘΡΑΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχας η συγχορδια ειναι 1-b3-b5και οχι 1-3-b5 οπως μαλλον εκ παραδρομης αναφερεις.Επισης νομιζω πως δεν μπορει  σε μια συγχορδια 7ης(dim7) να μην αναφερεται η 7 και να αναφερεται η 6η και ας ειναι εναρμονιος.Γι'αυτο και μονο το λογο  διαφωνω  στην αναφορα της 6ης και  θεωρω πως το σωστο ειναι :dim7=1-b3-b5-bb7

 

+

 

Και κάτι άλλο επιτρέψτε μου, μια που το ανέφερε ο newbie: Μην θεωρείτε τα παντώς είδους wiki βίβλους γνώσης. Σε πολλά θέματα περιέχουν ανακρίβειες και λάθη. Μην ξεχνάμε ότι τα άρθρα αυτά είναι γραμμένα και/ή διορθωμένα από χρήστες. Η wikipedia π.χ. δε σου ζητάει ακαδημαϊκά εχέγγυα προκειμένου να γράψεις ένα άρθρο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι είναι αυτά που λέτε με τις θεωρίες και τα μαθηματικά σας...εγώ ήρθα στο forum για να μάθω να παίζω κιθάρα όχι να λύνω διαφορικές εξισώσεις..

ας κάνει κάποιος τέλος πάντων ένα βιντεάκι (γιατί βαριέμαι και να διαβάζω πολλά κείμενα) που να μου λέει πως να παίζω, να το δω και να γίνω κορυφή..τι σπουδές και βλακείες..

 

Δηλαδή τι θα πεις στα γκομενάκια στο live, "ψιτ κοπελιά, κοίτα την Bmbb7sus5add2/E# που παίζω" ?? Σημασία έχει το στυλ, να κρατάς μια κιθάρα και να μιλάς με λέξεις που λίγοι καταλαβαίνουν, τα άλλα είναι άχρηστα..

 

Και αν θέλετε να ξέρετε, ένας είναι ο κανόνας:

"Την πρώτη είναι λάθος, την δεύτερη είναι λάθος...ε την τρίτη είναι jazz.."

 

Ανίδεοι όλοι.

 

;D ;D ;D

( #troooooll)

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχας η συγχορδια ειναι 1-b3-b5και οχι 1-3-b5 οπως μαλλον εκ παραδρομης αναφερεις.

Σαφώς ... είχα στο μυαλό μου ή την τρίτη μικρή ή τρία ημιτόνια ή τρία πουλάκια κάθονταν ...  ;D

 

Η wikipedia π.χ. δε σου ζητάει ακαδημαϊκά εχέγγυα προκειμένου να γράψεις ένα άρθρο.

 

... κι η Βίκυ καλή είναι και πολλοί τηνε κοιτάνε ε ;  ;D :P

 

... "ψιτ κοπελιά, κοίτα την Bmbb7sus5add2/E# που παίζω" ??

 

Γιατί ; τι έχ' η Bmbb7sus5add2/E# ;  :P  κι μια χαρά ακούγιετι, κι ιντός κλίμακ'ς είνι κι μια εξωτ'κή αίσθηση τη δίν' στου κομμάτ' ...  ;D

 

/Πέτροc  8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αφαιρέθηκε ένα μήνυμα του EWJ.

 

@EWJ, αν πρόκειται να συμμετέχεις μόνο για να εξηγείς ότι δεν σου αρέσει το forum και ότι δεν πρόκειται να ξαναγράψεις, please κάνε τη χάρη στον εαυτό σου και τήρησέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου