Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση Tube Amp χωρίς μικρόφωνο.


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Οποτε θες

Απλα δεν ειμαι ο Δημητρης.

Δεν ειμαι ο Digi ;D

 

Πωωωωω η βιασύνη!!

 

Μήπως ξέρεις γιατί δεν ακούω το ίδιο pre/after recording;;

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Βασίλη αν μπορείς γράψε κάτι χωρίς κανένα εφέ, just ενισχυτής και cab sim, μέσω torpedo, και πόσταρε ένα print screen με τις ρυθμίσεις που χρησιμοποίησες για να σου πω 2-3 πράγματα μπας και βοηθήσεις. Αν θες στείλε μου και ένα μικρό clip με τον direct ήχο του ενισχυτή χωρίς το torpedo, να σου φτιάξω preset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα συνονόματε.

Καταλαβαίνω ακριβώς τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις.Θα σου πω τη γνώμη μου και τη λύση που βρήκα εγώ ύστερα από πολύ προσωπικό ψάξιμο.Πάντα γνώμονας είναι το "υποκατάστατο" στο οποίο θα καταλήψεις (impulses ,cab sims κτλ) να είναι όσο πιο κοντά γίνεται στο real thing.

(Real thing= ο ενισχυτής σου τσιτωμένος σε ένα απομονωμένο δωμάτιο με την καμπίνα του και καλή τοποθέτηση μικροφώνων).Για να μην αναφέρω την αίσθηση στο χέρι ,η οποία πες πως είναι καθαρά υποκειμενική κι εν τέλει κάποιοι την καταβρίσκουν με impulses.

Εγώ προσωπικά το real thing δεν το προσέγγισα με impulses. Πάντα κάτι έλειπε.Για να μην τα πολυλογώ και σε κουράζω,τη λύση τη βρήκα σε αυτό εδώ το μαγικό κουτί

http://www.thomann.de/gr/palmer_pdi_03l4.htm ή αν θες στον πιο καινούριο ελαφρώς εξελιγμένο αδερφό του http://www.thomann.de/gr/palmer_pga04.htm.

Θα σου πω απλά πως μέχρι και το τελευταίο cent αυτής της αγοράς αξίζει και πως κατά τη γνώμη μου ένα τέτοιο palmer είναι μία από της καλύτερες επενδύσεις μπορεί να κάνει ένας σύγχρονος κιθαρίστας στη ζωή του. Αποκλείεται να το βάλεις ποτέ στην άκρη.Και ναι,μέσω του palmer διαπίστωσα στην πράξη πως όντως υπάρχει sweet spot στους ενισχυτές και πολλές φορές αυτό βρίσκεται με το μάστερ...πάνω απο 6-7 (κάτι το οποίο είναι απόλυτα διαχειρίσιμο από το load box του palmer  :) )

Δεν θα σου πω περισσότερα,απλά ήθελα να σου πετάξω και αυτή την ιδέα και αξίζει να το ερευνήσεις μόνος σου.

Γενικά άκουγα τα καλύτερα για τα εν λόγω palmer απλά το τελευταίο διάστημα έτυχε να ηχογραφώ καθημερινά για ενα funk project με το εξής rig :marshall vintage modern με το μαστερ στο 7.5-->palmer pdi 03-->usb interface-->daw).

Η αίσθηση στο χέρι και ο τελικός ήχος δεν περιγράφονται...

Ευχομαι καλη τυχη σε ό,τι κι αν επιλέξεις.

 

ps: Απλά θέλω να διευκρινίσω πως γράφω όλα τα παραπάνω υπό το πρίσμα του ότι εγώ παίζω με πιο soft,defined/λεπτομερείς ήχους απο οτι ίσως σε ενδιαφέρει.(funk/jazz/blues etc). Οπότε για πιο σκληρά είδη ίσως η τόση λεπτομέρεια ίσως δεν έχει νόημα και τελικά κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου (σχεδόν ανέξοδα) με impulses LePou/KeFir κλπ  :)

 

 

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βασίλη αν μπορείς γράψε κάτι χωρίς κανένα εφέ, just ενισχυτής και cab sim, μέσω torpedo, και πόσταρε ένα print screen με τις ρυθμίσεις που χρησιμοποίησες για να σου πω 2-3 πράγματα μπας και βοηθήσεις. Αν θες στείλε μου και ένα μικρό clip με τον direct ήχο του ενισχυτή χωρίς το torpedo, να σου φτιάξω preset.

 

Ορίστε Σταύρο!

 

Γεια χαρα συνονόματε.

Καταλαβαίνω ακριβώς τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις.Θα σου πω τη γνώμη μου και τη λύση που βρήκα εγώ ύστερα από πολύ προσωπικό ψάξιμο.Πάντα γνώμονας είναι το "υποκατάστατο" στο οποίο θα καταλήψεις (impulses ,cab sims κτλ) να είναι όσο πιο κοντά γίνεται στο real thing.

(Real thing= ο ενισχυτής σου τσιτωμένος σε ένα απομονωμένο δωμάτιο με την καμπίνα του και καλή τοποθέτηση μικροφώνων).Για να μην αναφέρω την αίσθηση στο χέρι ,η οποία πες πως είναι καθαρά υποκειμενική κι εν τέλει κάποιοι την καταβρίσκουν με impulses.

Εγώ προσωπικά το real thing δεν το προσέγγισα με impulses. Πάντα κάτι έλειπε.Για να μην τα πολυλογώ και σε κουράζω,τη λύση τη βρήκα σε αυτό εδώ το μαγικό κουτί

http://www.thomann.de/gr/palmer_pdi_03l4.htm ή αν θες στον πιο καινούριο ελαφρώς εξελιγμένο αδερφό του http://www.thomann.de/gr/palmer_pga04.htm.

Θα σου πω απλά πως μέχρι και το τελευταίο cent αυτής της αγοράς αξίζει και πως κατά τη γνώμη μου ένα τέτοιο palmer είναι μία από της καλύτερες επενδύσεις μπορεί να κάνει ένας σύγχρονος κιθαρίστας στη ζωή του. Αποκλείεται να το βάλεις ποτέ στην άκρη.Και ναι,μέσω του palmer διαπίστωσα στην πράξη πως όντως υπάρχει sweet spot στους ενισχυτές και πολλές φορές αυτό βρίσκεται με το μάστερ...πάνω απο 6-7 (κάτι το οποίο είναι απόλυτα διαχειρίσιμο από το load box του palmer  :) )

Δεν θα σου πω περισσότερα,απλά ήθελα να σου πετάξω και αυτή την ιδέα και αξίζει να το ερευνήσεις μόνος σου.

Γενικά άκουγα τα καλύτερα για τα εν λόγω palmer απλά το τελευταίο διάστημα έτυχε να ηχογραφώ καθημερινά για ενα funk project με το εξής rig :marshall vintage modern με το μαστερ στο 7.5-->palmer pdi 03-->usb interface-->daw).

Η αίσθηση στο χέρι και ο τελικός ήχος δεν περιγράφονται...

Ευχομαι καλη τυχη σε ό,τι κι αν επιλέξεις.

 

ps: Απλά θέλω να διευκρινίσω πως γράφω όλα τα παραπάνω υπό το πρίσμα του ότι εγώ παίζω με πιο soft,defined/λεπτομερείς ήχους απο οτι ίσως σε ενδιαφέρει.(funk/jazz/blues etc). Οπότε για πιο σκληρά είδη ίσως η τόση λεπτομέρεια ίσως δεν έχει νόημα και τελικά κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου (σχεδόν ανέξοδα) με impulses LePou/KeFir κλπ  :)

 

Σ'ευχαριστώ πολύ Βασίλη για όσα μου έγραψες.Η αλήθεια είναι ότι ανεξάρτητα με το τι παίζει κανείς,το να είναι όσο πιο κοντά γίνεται στο real thing είναι αυτοσκοπός.

 

Σκέφτομαι να πάρω έστω και ένα φθηνό Palmer σε περίπτωση που με αυτό μπορώ να κάνω τη δουλειά μου.Πριν όμως προβώ σε κάποια αγορά,θέλω να δοκιμάσω όλες τις υπόλοιπες λύσεις,μήπως και βρω κάποια άκρη.

 

Αν έχεις και άλλα πράγματα να αναφέρεις για το θέμα,γράψε τα αν έχεις το χρόνο,όλες οι απόψεις είναι χρήσιμες!

Test_3.wav

2Notes_settings.thumb.png.d3963332f03978d7d1edf975b4006096.png

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και γω το παράπονο μου...

 

Πήρα το Palmer Junction με σκοπό να το χρησιμοποιήσω μετά από ενα Tech 21 sansamp που μου ακουγόταν λίγο τζιτζίκι. Το πάλμερ εκανε καλή δουλειά στο να κόβει τα πρίμα αλλά τελικά λόγω της πολύ χαμηλής εμπέδησης εισόδου (2k) έκανε το σήμα να χάνει τελείως το definition και τη διαύγεια του... Το καταλαβα όταν σύγκρινα το thru σήμα (κιθαρα -> sansamp -> palmer junction) με το direct σήμα (κιθαρα -> sansamp) μέσω ενός σπλίττερ). Το thru σήμα δεν είχε καμία σχέση με το αρχικό.

 

Φυσικά με ενισχυτες που εχουν χαμηλή εμπέδηση εξόδου (<=16 Οhm συνήθως αν δεν κανω λάθος) είναι οκ. Αλλά με πετάλι δεν είναι ιδανικό, παρότι το διαφημίζουν ότι θα δουλεύει οκ.

 

Κρίμα γιατι πλέον ούτε μόνο με το sansamp μ αρεσει ο ήχος ούτε με το palmer. Κάποια στιγμή ελπίζω να πάρω εναν ενισχυτη αλλά εχω πλεόν λιγο καιρο διαθέσιμο να τελειώσω μερικά κομμάτια και ως τότε δεν μπορω να πάρω ενισχυτη.

 

(ειναι οφφ τοπικ, αλλα αν έχει κανεις παρόμοια εμπειρια θα θελα να την ακούσω)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχω αρχίσει να καταλαβαίνω από τις εμπειρίες όλων μας,ότι για να κάνει κανείς τη δουλειά του χωρίς να τον ακούει όλη η γειτονιά και χωρίς να μετακινείται συνεχώς σε studio,πρέπει να έχει κάτι digital σπίτι.Ελαφρύ,με όλες τις παραμέτρους,σε όλες τις εντάσεις αποδίδει καλά και το κυριότερο:Ατελείωτη ποικιλία.

 

Αν δεν έκαναν τα Axe Fx II και τα Kemper τόσα λεφτά θα το σκεφτόμουν! ;D ;D ;D

 

*Ένα Eleven Rack όμως δεν είναι κακή ιδέα...είναι και φθηνό πλέον...

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ την εμπειρία μου.

 

Τα κομμάτια που σας έχω παρουσιάσει μέχρι στιγμής είναι όλα γραμμένα με έναν Marshall του οποίου συνέδεα το Emulated Output στην κάρτα ήχου Behringer UCG 102 και ηχογραφούσα.

 

Το ηχογραφημένο σήμα δεν περνούσε από κάποιο cab sim ή impulse (δεν ξέρω να τα χρησιμοποιώ) παρά μόνο έβαζα ένα EQ και 1-2 εφφέ.

 

Το αρχικό σήμα είχε αρκετό τζιτζίκι και ακόμα και με το EQ δεν μπορούσα να το απαλείψω. Βέβαια γινόταν πολύ πιο ανεκτό το αποτέλεσμα.

 

Ελπίζω να καταφέρεις να βρεις την καλύτερη λύση Βασίλη!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ελπίζω να καταφέρεις να βρεις την καλύτερη λύση Βασίλη!  :)

 

Άσε Δημήτρη,μπήκα σε GASοπεριπέτειες πάλι... ;D ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου