Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση Tube Amp χωρίς μικρόφωνο.


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καλησπέρα στην παρέα!

 

Έχω έναν Marshall JVM 205h και θα ήθελα να αρχίσω να ηχογραφώ με αυτόν,χωρίς όμως μικρόφωνο και λόγω έντασης (μένω σε σημείο που κάτω,δεξιά και αριστερά υπάρχουν διαμερίσματα και η ηχομόνωση είναι άθλια) και επιπλέον δε θέλω να μπω σε μεγάλα έξοδα για μικρόφωνο.

 

Έχοντας διαβάσει πάαααααρα πολύ τις τελευταίες μέρες και έχοντας ακούσει άπειρα clips από εναλλακτικές μεθόδους,βρίσκομαι σε αδιέξοδο.

 

-Ηχογράφηση μέσω fx loop (send-->audio card input,amp in stand by)

-Ηχογράφηση μέσω line out.

 

Μπορεί κανείς να μου προτείνει κάποια επιλογή,αλλά και να μου πει 2 πράγματα σχετικά με την επιλογή speaker cab impulses (έχω βρει online άπειρες) και μερικά tips για καλό ήχο;

 

Ενδεικτικά,ο ήχος που αναζητώ είναι κάπως έτσι σε ποιότητα.

 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Βασίλη τι κάρτα ήχου έχεις, σε τι πρόγραμμα θα γράψεις επίσης; Με τι θα φορτώσεις τα ir; Εγώ θα έπαιρνα από το line out.

 

Θα σου πρότεινα να κατεβάσεις το πρόγραμμα της 2Notes στο οποίο σου δίνει κάποια καμπίνα/καμπίνες δωρεάν, Power amp sim και mic sim, και θεωρείτε από τις καλύτερες εταιρίες στο χώρο. Έχω το VB101 και έχω να λέω τα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βασίλη τι κάρτα ήχου έχεις, σε τι πρόγραμμα θα γράψεις επίσης; Με τι θα φορτώσεις τα ir; Εγώ θα έπαιρνα από το line out.

 

Θα σου πρότεινα να κατεβάσεις το πρόγραμμα της 2Notes στο οποίο σου δίνει κάποια καμπίνα/καμπίνες δωρεάν, Power amp sim και mic sim, και θεωρείτε από τις καλύτερες εταιρίες στο χώρο. Έχω το VB101 και έχω να λέω τα καλύτερα.

 

Λοιπόν,χρησιμοποιώ το Reaper ως Daw,κυρίως γιατί από την αρχή που δοκίμαζα διάφορα με βόλεψε.

 

Χρησιμοποιώ ως κάρτα ήχου το POD Xt,ξέρω όχι και τόσο ενδεδειγμένη επιλογή,αλλά σου δίνει τη δυνατότητα χρήσης καθαρά ως sound card.

 

Με τι προτείνεις να φορτώνω τις ir;;

 

Χθες δοκίμασα με fx loop,αλλά δεεεεν...

 

Για να δω τι παίζει με το software της 2Notes.Χθες δοκίμασα το KeFir,καθώς και τα πράγματα του LePou.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή μπορείς να δοκιμάσεις να πάρεις ήχο από το Line out, και cab sim Pod Xt (δεν ξέρω αν γίνεται αλλά λογικά ναι). Αν δεν βρεις κάτι που σου κάνει τη δουλειά σου στο Pod, δοκίμασε το 2Notes, το οποίο το ανοίγεις μέσα από το daw σου σαν plugin. Τα υπόλοιπα που δοκίμασες, LePou και KeFir πώς τα χρησιμοποίησες; Έχουν κάποιο software μαζί; Άκουσες κάτι που σου άρεσε περισσότερο από τα άλλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για αρχή μπορείς να δοκιμάσεις να πάρεις ήχο από το Line out, και cab sim Pod Xt (δεν ξέρω αν γίνεται αλλά λογικά ναι). Αν δεν βρεις κάτι που σου κάνει τη δουλειά σου στο Pod, δοκίμασε το 2Notes, το οποίο το ανοίγεις μέσα από το daw σου σαν plugin. Τα υπόλοιπα που δοκίμασες, LePou και KeFir πώς τα χρησιμοποίησες; Έχουν κάποιο software μαζί; Άκουσες κάτι που σου άρεσε περισσότερο από τα άλλα;

 

Θα προτιμούσα να δουλεύω το POD καθαρά ως κάρτα ήχου για να μην κάνω πιο σύνθετα τα πράγματα και έχω περισσότερη CPU usage.Έτσι κι αλλιώς οι virtual cabs είναι ανώτερες ηχητικά,αν σκεφτείς ότι το Pod φτιάχτηκε πριν από 5-6 χρόνια.

 

LePou και KeFir είναι vst plugins,εξαρτώμενα από daw,όπως το 2Notes.

 

Ό,τι και αν δοκίμασα με λίγο tweeking ήταν υποφερτό στις μπάσες χορδές,αλλά στις πρίμες ήταν δράμα.Ξερός ήχος,fizzy,ακόμα και με χρήση effects όπως reverb,delay,comp...

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε το 2Notes και πες μου αν σου έφτιαξε το πράγμα, είσαι σίγουρος ότι φόρτωσες κανονικά τις καμπίνες και είναι enable στο daw; Κακό ήχο ναι, αν δεν είναι καλό το impulse, αλλά απαράδεκτο, fizzy κτλ ίσως δεν το φόρτωσε καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δοκίμασε το 2Notes και πες μου αν σου έφτιαξε το πράγμα, είσαι σίγουρος ότι φόρτωσες κανονικά τις καμπίνες και είναι enable στο daw; Κακό ήχο ναι, αν δεν είναι καλό το impulse, αλλά απαράδεκτο, fizzy κτλ ίσως δεν το φόρτωσε καθόλου.

 

Όχι,όχι ήταν σίγουρα enabled όλα,καθώς υπήρχε μεταβολή στον ήχο,αλλά όχι βελτίωση.

 

Να σημειωθεί μήπως βοηθήσει κάτι,ότι παίζω με Partcaster Strat,maple neck/fretboard με Dimarzio HS-3 μαγνήτες σε neck και bridge.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα στο torpedo την πρώτη φορά την είχα πατήσει στο εξής. Είχε ένα κουμπί στο οποίος όριζες το πόσο unprocessed σήμα θα περάσει. Την είχα πατήσει και ενώ ήταν enable το πρόγραμμα και φορτωμένα τα cabs κτλ αυτό που έπαιρνα ήταν αυτό που περιγράφεις. Μετά το πήρα πρέφα βέβαια και όλα ok :) Αν μπορείς γράψε μερικά δευτερόλεπτα να ακούσουμε, με on/off το cab sim, και αν μπορείς με 2-3 διαφορετικά ir.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κοίτα στο torpedo την πρώτη φορά την είχα πατήσει στο εξής. Είχε ένα κουμπί στο οποίος όριζες το πόσο unprocessed σήμα θα περάσει. Την είχα πατήσει και ενώ ήταν enable το πρόγραμμα και φορτωμένα τα cabs κτλ αυτό που έπαιρνα ήταν αυτό που περιγράφεις. Μετά το πήρα πρέφα βέβαια και όλα ok :) Αν μπορείς γράψε μερικά δευτερόλεπτα να ακούσουμε, με on/off το cab sim, και αν μπορείς με 2-3 διαφορετικά ir.

 

Ελπίζω αργά το απόγευμα να έχω 2-3 clips,με διάφορους ήχους μπας και βγάλουμε άκρη.

 

Έτσι μου 'ρχεται να τα πουλήσω όλα και να πάρω ένα Axe Fx,έστω και το I. ;D ;D ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου