Προς το περιεχόμενο

Γρήγορο παίξιμο στο μπάσο με δάχτυλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τι λέτε φίλοι μπασσίστες: συμφέρει να αντιγράψει κανείς την τεχνική της κλασσικής κιθάρας στο μπάσσο ή είναι μάταιος κόπος;

 

Δε συμφέρει. Όποτε παίζω τρέμολο στο μπάσο, σπάω τα νύχια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι λέτε φίλοι μπασσίστες: συμφέρει να αντιγράψει κανείς την τεχνική της κλασσικής κιθάρας στο μπάσσο ή είναι μάταιος κόπος;

Κατά την γνώμη μου αξίζει, γιατί έτσι συνιθίζεις να αξιοποιείς τα περισσότερα δάχτυλα του δεξιού σου χεριού... Φανταστείτε να παίζατε με 4 πένες...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κι'εγώ στο μπάσσο κοπανάω με όποιο δάκτυλο... μου κάτσει :lol: τι λέτε φίλοι μπασσίστες: συμφέρει να αντιγράψει κανείς την τεχνική της κλασσικής κιθάρας στο μπάσσο ή είναι μάταιος κόπος;

 

 

Φυσικά και δεν είναι μάταιος κόπος! Απλά θέλει λίγο κόπο παραπάνω για να πετύχεις δυνατότερες εντάσεις!

 

Κάτι τέτοιο θα σε βοηθήσει περισσότερο:

pb64.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τέτοιο θα σε βοηθήσει περισσότερο:

Σίγουρα ένα thumbrest θα βοηθήσει σημαντικά! Ειδικά αν είναι πάνω από τις χορδές (δίπλα από την μι) και όχι κάτω, όπως αυτό στην φωτό!

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τέτοιο θα σε βοηθήσει περισσότερο:

Σίγουρα ένα thumbrest θα βοηθήσει σημαντικά! Ειδικά αν είναι πάνω από τις χορδές (δίπλα από την μι) και όχι κάτω' date=' όπως αυτό στην φωτό![/quote']

 

Αυτό δεν είναι thumb rest!

 

Είναι fingers rest γι αυτό είναι και από κάτω, βοηθάει στο να παίζεις με τον αντίχειρα το δείκτη και το μεσαίο...

 

Aυτό που λές εσύ είναι αυτό:

pb77.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω, απλά το thumbrest έχει επικρατήσει σαν όρος γιά όλα αυτά τα ... γκατζετάκια(!) είτε είναι πάνω είτε είναι κάτω από τις χορδές!

Θα βόλευε ένα μπάσο που θα έχει και τα δυο; Ή θα έμπαιναν στην μέση και στην τελική θα ήταν εμπόδιο; :roll:

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν δηλαδή μπορώ να παίζω με τα τρία δαχτυλα του δεξιού χεριού μου ; Επίσης αυτό μπορεί να επιτευχθεί με πένα και αν ναι με τι πένα;

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν δηλαδή μπορώ να παίζω με τα τρία δαχτυλα του δεξιού χεριού μου ; Επίσης αυτό μπορεί να επιτευχθεί με πένα και αν ναι με τι πένα;

 

Και οι δυο τρόποι είναι αποδεκτοί.Τώρα για την πένα θα πρέπει να είναι σκεχτικά παχιά.Δοκιμάζεις και παίρνεις :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου