Προς το περιεχόμενο

Γρήγορο παίξιμο στο μπάσο με δάχτυλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν δηλαδή μπορώ να παίζω με τα τρία δαχτυλα του δεξιού χεριού μου ; Επίσης αυτό μπορεί να επιτευχθεί με πένα και αν ναι με τι πένα;

 

Και οι δυο τρόποι είναι αποδεκτοί.Τώρα για την πένα θα πρέπει να είναι σκεχτικά παχιά.Δοκιμάζεις και παίρνεις :wink:

οκ ευχαριστώ φίλε , τα λέμε

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλό θα ήταν να μάθεις να χρησιμοποιείς τα δάκτυλα του δεξιού χεριού (εκτός του μικρού) όπως κάνουν και οι κιθαρίστες της κλασικής. Απ' ότι είδα ένας φίλος εδώ προσπάθησε να μεταφέρει τις τεχνικές της κλασσικής κιθάρας στο μπάσο. Σε καμία περίπτωση δεν θα κάνεις τρέμολο πχ στο μπάσο με νύχια. όνο δάχτυλα! Με τα gauges που έχουν οι χορδές σίγουρα θα μείνεις χωρίς νύχια...

Σας στέλνω και ένα Link του σύγχρονου θεού του ηλεκτρικού μπάσου: Victor Wooten!

+ το ασύληπτο clip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και αυτά τα μαθήματα για δάχτυλα ..

 

http://www.youtube.com/watch?v=yXSB0yDlS54

http://www.youtube.com/watch?v=wkQ5Uk0VfQg

http://www.youtube.com/watch?v=wkQ5Uk0VfQg

 

έχει μεχρι το 7, βρες τα υπόλοιπα ... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tip για το παιξιμο (γρηγορο και μη)ειναι να ΜΗΝ βαζεις δυναμη

στα δαχτυλα.Οπως ειπε και ο φιλτατος fleamail η τενοντιτιδα ειναι

just around the corner! :lol:

Τωρα για το γρηγορο παιξιμο,βαλε τον μετρονομο στο 70 και παιζε

απλα ογδοα (σε μια νοτα,οποια θες).Αργοτερα δοκιμασε οκταβες

εχοντας το χερι παντα ΟΣΟ πιο χαλαρο γινεται.Στην αναγκη βαλε

και τον ενισχυτη δυνατοτερα για να ακουγεται και το παραμικρο...

Σιγα σιγα ανεβαινε ταχυτητα,αλλα να θυμασαι,πρεπει πρωτα να εχεις

καλα το αργο(=δυσκολο) παιξιμο,και τα υπολοιπα θα ερθουν μονα

τους..

 

Τι μουσικη προτιμας να παιζεις?... :)

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα πρόσφατα ένα DVD με τον Abe Laboriel...σε αυτό ο τύπος ξεδιπλώνει ένα μέρος της τεχνικής του που περιλαμβάνει συνδυασμό Αντίχειρα - Δείκτη - Κ%^δάκτυλου...παρόμοια τεχνική (με 4 δάκτυλα) χρησιμοποιεί και ο Wooten..είναι κλασική τεχνική των φανκάδων, που στις περισσότερες περιπτώσεις παίζουν την βάση με τον αντίχειρα και με τα άλλα δάκτυλα "στολίζουν", ένω το χέρι είναι έτοιμοπόλεμο και για slap...πειραματιζόμενος λίγο με την τεχνική είδα ότι μπορείς να παίξεις αρκετά γρήγορα, αλλά αναπόφευκτα η ένταση χτυπήματος της χορδής είναι χαμηλή (εκτός και αν έχεις χέρι από γορίλα)...επίσης τα πράγματα περιπλέκονται όταν θέλεις να παίξεις π.χ. με συνεχείς εναλλαγές από χορδή σε χορδή...έχω δει σε βίντεο τον Wooten να λέει ότι αυτό που μελετάει και προσπαθεί αυτό τον καιρό είναι να παίξει αυτά που παίζει με την κλασική τεχνική, χρησιμοποιώντας την φανκ τεχνική λόγω ταχύτητας αλλά και ύφους. ήχου κτλ...το μόνο σίγουρο είναι ότι όλες οι μέθοδοι και τεχνικές δουλεύουν διαφορετικά από μπασίστα σε μπασίστα, άρα το μόνο που χρειάζεται είναι συνεχής πειραματισμός και άσκηση...

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tip για το παιξιμο (γρηγορο και μη)ειναι να ΜΗΝ βαζεις δυναμη

στα δαχτυλα.Οπως ειπε και ο φιλτατος fleamail η τενοντιτιδα ειναι

just around the corner! :lol:

Τωρα για το γρηγορο παιξιμο' date='βαλε τον μετρονομο στο 70 και παιζε

απλα ογδοα (σε μια νοτα,οποια θες).Αργοτερα δοκιμασε οκταβες

εχοντας το χερι παντα ΟΣΟ πιο χαλαρο γινεται.Στην αναγκη βαλε

και τον ενισχυτη δυνατοτερα για να ακουγεται και το παραμικρο...

Σιγα σιγα ανεβαινε ταχυτητα,αλλα να θυμασαι,πρεπει πρωτα να εχεις

καλα το αργο(=δυσκολο) παιξιμο,και τα υπολοιπα θα ερθουν μονα

τους..

 

Τι μουσικη προτιμας να παιζεις?... :)[/quote']

Κοίταξε Παίζω metal, αλλά θέλω γρήγορο παίξιμο πάνω στην ίδια νότα, αλλάζοντας βέβαια .Μπορείς να το παρατηρήσεις έντονα σε power metal κομμάτια όπως blind guardian και όχι αργά κομμάτια όπου συνοδεύεις στο ίδιο τόνο της κιθάρας

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά όλα όσα έχουν ειπωθεί, και δεν έχω να προσθέσω κάτι πάνω σε αυτά.

 

Εν τούτοις, αν ήταν να εισαγάγω μια καινούρια παράμετρο, αυτό θα ήταν το ίδιο το όργανο και το πως είναι ρυθμισμένο. Όχι πως θα κάνει ΤΗΝ διαφορά, αλλά η προσωπική μου εμπειρία δείχνει πως κάποια μπάσσα σε βολεύουν να παίζεις πιο γρήγορα.

 

Επίσης... το χαμηλό action μου κάθεται πιο καλά για γρήγορο παίξιμο (βέβαια, ο rocco prestia έχει σχετικά υψηλό action αλλά παίζει πολλές μικρές αξίες για funk).

 

Πιστεύω κατά συνέπεια πως ένα καλορυθμισμένο όργανο σίγουρα μπορεί να σε διευκολύνει στην "επιτάχυνση" του παιξίματος σου.

 

Για να είμαστε όμως ειλικρινείς, επιστρέφοντας στο πρώτο ζήτημα, δηλαδή το ίδιο το μπάσσο, το κύριο μου δεν είναι το πιο γρήγορο που από αυτά που έχω, αλλά και πάλι δε μπορώ να πω πως η διαφορά είναι τέτοια που να αλλάζει σημαντικά το ταχύ παίξιμο μου, παρά μόνο όταν κυνηγάω το μέγιστο (το δικό μου εννοώ, όχι γενικά, αλίμονο!).

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε Παίζω metal' date=' αλλά θέλω γρήγορο παίξιμο πάνω στην ίδια νότα, αλλάζοντας βέβαια .Μπορείς να το παρατηρήσεις έντονα σε power metal κομμάτια όπως blind guardian και όχι αργά κομμάτια όπου συνοδεύεις στο ίδιο τόνο της κιθάρας[/quote']

Το κακο με τη μεταλ ειναι πως τις πιο πολλες φορες το μπασσο θαβεται...

Μπορεις να κανεις το εξης-να παρεις ενα βζζζζινκκκκ-κρινκκκκ (αυτο που

χτυπας το φραπα)και να κολλησεις πανω 2 πενες :lol: (ΜΗΝ ΓΕΛΑΤΕ

ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ! ! ! !)

Εμμενω παντως στο να ξεκινησεις με απλα και αργα pattern :wink:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου